این روزها کدام فیلترشکن ها مناسب تر و کدامیک خطرناک هستند ؟ + عکس ها

کاربران اینترنت در ایران با موضوع فیلترشکن آشنایی دیرینه دارند چرا که برای دسترسی به بسیاری از سایت‌های علمی و معتبر دنیا احتیاج به چنین ابزارهایی است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
فیلترشکن

به گزارش سرویس اپلیکیشن های نوداد (سکوی اجتماعی خبر) امروز حتی برخی معاملات بانکی و تجاری در خارج از بستر فیلترشکن‌ها شدنی نیست ولی اکنون این موضوع حالتی فراگیرتر پیدا کرده به طوری که بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند ضررهای استفاده از این ابزارها می‌تواند برای نوجوانان بیشتر از صرفا استفاده از برنامه‌هایی چون تلگرام باشد. اما خارج از این موضوع و از دید فنی چطور؟ آیا می‌توان به این فیلترشکن‌ها اعتماد کرد؟ 

این روزها در بیشتر مکان‌های عمومی مثل تاکسی، مترو، اتوبوس و حتی داخل فروشگاه‌ها مردمی را از سنین مختلف می‌بینیم که با یکدیگر درباره اینکه کدام فیلترشکن کار می‌کند صحبت می‌کنند و مشغول تبادل برنامه‌های این چنینی با یکدیگر هستند.

جوانی که به نظر می‌رسد واردتر از دیگر افراد حاضر در واگن مترو است، تک تک موبایل مردم را می‌گیرد و فیلترشکن‌هایی که به قول خودش همه‌جوره کار می‌کند را برای آنها می‌ریزد، وقتی از روی کنجکاوی از او می‌خواهم برای من هم این کار را بکند تازه متوجه می‌شوم که قصد ریختن تلگرامی بدون فیلتر را روی موبایلم دارد، برنامه‌ای که به گفته کارشناسان وجود خارجی ندارد و صد در صد یک بد افزار به شمار می‌رود.

فیلترشکن‌های تقلبی

سودجویان فعال در فضای مجازی همواره با بهره‌گیری از فرصت، در تلاش هستند تا ویروس‌ها و بدافزارها را از طریق نرم‌افزارهای فیلترشکن وارد سیستم کاربران کنند تا بتوانند به اطلاعات شخصی آنها دست پیدا کنند، اطلاعاتی که در موارد گوناگونی برای آنها به کار می‌آید و کاربران ناوارد ناخواسته آنها را تقدیم سودجویان می‌کنند. حالا با اوضاع فیلترینگ در کشور به نظر می‌رسد تعداد این بدافزارهای در ظاهر نرم افزار، بیشتر و بیشتر شده و دست به دست بین کاربران می‌چرخد. مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) نیز ضمن تایید این موضوع هشدارهایی را به تمام کاربران ایرانی داده است.

«مهدی واعظی»، کارشناس امنیت اطلاعات در گفتگو با دیجیاتو به شایع شدن استفاده از این نرم افزارها اشاره می‌کند که منجر شده تا هرکاربر ناواردی هم درگیر آنها شود. بسیاری از افراد کم سن و سال و یا پدر مادرها و حتی کاربران جوان ولی نابلد به استفاده از این فیلترشکن‌ها رو آورده‌اند که در قالب‌های مختلف من جمله فایل‌های نصبی APK در کنار جملات گول زننده‌ای همچون: تلگرام بدون فیلتر و... به دست آنها می‌رسد.

فیلترشکن‌های تقلبی

این کارشناس امنیت اطلاعات باور دارد که هیچ کدام از ابزارهای فیلترشکن رایگان خدمات خود را بی‌دلیل برای کاربران عرضه نمی‌کنند و باید هوشمندانه‌تر با آنها برخورد کرد.

واعظی از مجوزهایی می‌گوید که این برنامه‌ها هنگام نصب از کاربر می گیرند و آنها را خیلی فراتر از عملکرد و نیازهای آن می‌داند. به گفته وی دسترسی‌ها تقریبا به تمام دستگاه موبایل کاربر، دسترسی کامل دارند و توانایی هر اقدام مخربی را در دستگاه‌های کاربر دارند.

فیلترشکن‌های تقلبی

وی با اشاره به دو فیلترشکن بیشتر مورد استفاده قرار گرفته ایرانیان یعنی سایفون و لنترن، آنها را نیز نوعی بازی سیاسی برای شبکه‌های خارجی می‌نامد و خطراتشان را کمتر از دیگر برنامه‌ها نمی‌بیند:

«میلاد نوری»، توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل نیز اپلیکیشن‌های مطرح فیلترشکن را چندان ایمن نمی‌داند چرا که به نظر او در هر حال سرور این موارد دقیقا مشخص نیست که کجاست و چه دیتاهایی را از کاربر ذخیره می‌کند. نوری معتقد است که VPN در همه جا برای امنیت بیشتر به کار می‌رود ولی در ایران بیشتر به جنبه دور زدن فیلترینگ به وسیله آن پرداخته شده و حالا با وجود اختلالات گسترده در شبکه VPN بسیاری از کاربران به دنبال یک جایگزین رایگان که فعال باشد می‌گردند که همین نکته باعث استفاده از برنامه‌هایی ناشناخته و ناایمن می‌شود. دسترسی‌هایی که فیلترشکن برای کارکردن لازم دارد صرفا مجوز اینترنت است و نه دیگر موارد، در اندروید 6 به بعد می‌توان تمام دسترسی‌های یک اپلیکیشن‌ را با جزییات دید و آنها را غیرفعال کرد. درضمن وارد شدن کاربران به هنگام اتصال به این فیلترشکن‌ها به سایت‌های مهم همچون پرداخت بانکی و ایمیل و... می‌تواند باعث لو رفتن اطلاعات آنها شود به همین دلیل استفاده از این قبیل برنامه‌ها توصیه نمی‌شود.

این دو کارشناس به کاربران توصیه می‌کنند تا حد مقدور از این نرم افزارها استفاده نکنند و در صورت نیاز مبرم حتما اطلاعات مهم خودشان را از موبایل پاک کرده و سپس با این فیلترشکن‌ها ارتباط برقرار کنند: «بکارگیری برنامه‌های ضد ویروس بر روی تلفن‌های همراه و تهیه پشتیبان از اطلاعات ارزشمند نیز به عنوان یک سیاست کلی در مقابله با بدافزارها توصیه می‌شود.»

بر اساس گفته‌های پلیس فتا در واقع 38 درصد از اپلیکیشن‌های فیلترشکن رایگان در فروشگاه گوگل‌پلی آلوده به بدافزار هستند و نمی‌توان به آنها اطمینان کامل داشت. این صحبت به این معناست که به فروشگاه‌های بزرگ و رسمی هم نمی‌توان چندان اعتماد کرد و باید قبل از استفاده از این فیلترشکن‌ها تمام جوانب را رعایت کرد. طبق گفته برخی از مسئولین فیلترینگ تلگرام به زودی برداشته خواهد شد و شاید لازم باشد تا آن زمان کمی صبر پیشه کرد.