"آرچرز" طولانی‌ترین سریال رادیویی ملودرام در بریتانیا خبر ساز شد

کشاندن خشونت خانگی به خانه‌ها توسط سریال رادیویی !

این هفته قرار است دادگاهی در بریتانیا برگزار ‌شود که مخاطبان بسیاری چشم به نتیجه آن دوخته‌اند؛ مخصوصا زنانی که سال‌ها تحت خشونت خانگی بوده‌اند.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
سریال آرچرز

این دادگاه، قسمتی از یک مجموعه داستانی رادیویی است به نام "آرچرز" که طولانی‌ترین سریال رادیویی ملودرام در بریتانیاست.  در این دادگاه قرار است هلن، یکی از شخصیت‌های کلیدی داستان محاکمه شود. او متهم است که قصد داشته در روزهای آخر حاملگی با چاقو همسرش را به قتل برساند.  اما در واقع او در طول زندگی خود با راب، همسرش، آنچنان به تدریج و به آهستگی مورد آزار و خشونت نامحسوس قرار گرفته که حتی خودش هم ظاهرا به تمام ماجرا آگاه نیست. هلن تاکنون نتوانسته به وضوح و کامل برای مقام‌های قضایی توضیح بدهد چه اتفاقاتی در زندگی او افتاده که به اینجا رسیده است. اما بخش‌هایی از زندگی او که شنوندگان شبکه چهار رادیو بی‌بی‌سی شنیده‌اند، تاثیر زیادی بر زندگی زنانی گذاشته که در معرض آزار و خشونت خانگی هستند. ماجراهای دادگاه واقعی نیست؛ اما گفت‌وگوهای آن قصه زندگی انسان‌هایی است که در یک رابطه سال‌ها قربانی خاموش خشونت بوده‌اند. 

طرحی که یک نقاش دادگاه به سفارش تهیه‌کنندگان سریال آرچرز کشیده

فعالان حقوق زنان می‌گویند این مجموعه داستانی کمک زیادی به فهم مصداق‌های خشونت خانگی کرده و این مصداق‌ها را مستقیم به داخل خانه‌هایی برده که اطلاعات کمی درباره آن دارند.  پلی نیت، مدیر اجرایی یک انجمن حمایت از حقوق زنان به نام "ویمن اید" می‎گوید که از فوریه ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۶ و همزمان با شنیدن داستان هلن که تحت آزار و اذیت همسرش است، تعداد تماس‌هایی که با خط تلفن خشونت خانگی گرفته شده ۲۰ درصد افزایش داشته است. در بریتانیا خطوط تلفن جداگانه برای راهنمایی و کمک به زنان، مردان، هم‌جنگسرایان و ترنس‌هایی وجود دارد که قربانی خشونت خانگی هستند. سندرا هورلی، مدیر یکی از انجمن‌های حمایت از پناهجویان هم معتقد است که قربانیان و عمدتا زنان "با شنیدن این داستان متوجه می‌شوند که تنها نیستند. اغراق نیست اگر بگوییم که این داستان باعث نجات جان زنانی شده که جرات پیدا کرده‌اند زنگ بزنند و کمک بخواهند."

یکی از شنوندگان داستان آرچرز توانسته برای کمک به زنان پناهجویی که در معرض خشونت خانگی هستند، ده‌ها هزار پوند جمع کند.  این اتفاق زمانی برای هلن افتاد که او به راب، همسر خوش‌تیپ، موفق و در ظاهر معقول خود گفته بود قصد دارد از او جدا شود. آمار نشان می‌دهد ۷۶ درصد قتل‌های خانوادگی از زمان بالاگرفتن نزاع برای جدایی تا شش ماه بعد از طلاق اتفاق می‌افتد.در طول روندی که به قتل، شدیدترین شکل خشونت خانگی، منجر می‌شود، معمولا آگاهی درباره مصداق‌های غیرفیزیکی خشونت وجود ندارد. در داستان آرچرز، راب در طول زمان سعی کرده او را کنترل کند، بر شیوه لباس پوشیدن او نظارت داشته باشد و مانع فعالیت‌های اجتماعی و حتی رانندگی شود. 

آرچرز نماد خشونت خانگی

قانون معمولا درباره خشونت فیزیکی سخت‌گیرتر است، اما مواردی که بالا گفته شد به ندرت در قانون کشورها جرم شمرده می‌شود.  از سال ۲۰۱۵ در بریتانیا قانون تغییر کرد و سلطه‌طلبی و زورگویی در خانواده به دو مورد مجرمانه تبدیل شد؛ از جمله کنترل کردن از طریق شبکه‌های اجتماعی و رفتارهایی مانند خواندن ایمیل‌های شریک زندگی. 

سلطه‌طلبی: رفتار کنترل کننده به معنای وابسته ساختن قربانی به خود، منزوی کردن، گرفتن استقلال و نظارت بر رفتار روزانه قربانی است.

زورگویی: سلسله رفتارهای توهین‌آمیز، تهدید، تحقیر و آزار توام با صدمه، تنبیه و ترساندن قربانی.

راب فردی است که جامعه اطراف به او احترام می‌گذارد و او را حامی و پشتیبان همسر و فرزندش می‌داند. فقط آدم‌های کمی هستند که چهره واقعی او را در زندگی شخصی دیده‌اند.

سندرا هارلی از انجمن حمایت از حقوق پناهجویان می‌گوید کسانی که در رابطه خانوادگی خشونت می‌کنند، معمولا در اجتماع از طرف بقیه تحسین می‌شوند و در ابتدا هم با شریک خود ملایم و مهربان هستند.

"در طول زمان است که زخم‌ها بزرگ‌تر می‌شود. و به تدریج فرآیند تحقیر و منزوی کردن قربانی شدت می‌گیرد."

امشب، چهارم اوت، ساعت ۷ شب بسیاری پای رادیو نشسته‌اند تا ببیند سرنوشت دادگاه هلن و راب به کجا کشیده می‌شود. تا چند سال قبل، شاید کار برای قربانیانی مانند هلن سخت‌تر بود اما با قانون جدید بریتانیا، راب اگر متهم قصه شود، ممکن است تا پنج سال حکم زندان بگیرد.