غلامحسین دولت‌آبادی خبر داد

ظهور دیکتاتوری مانند هیتلر در تئاتر ایران !

غلامحسین دولت‌آبادی که این‌روز‌ها همراه آراز بارسقیان نمایش «پرتره مرد ریخته» را در سالن سنگلج روی صحنه دارد، از آغاز مراحل اجرایی نمایش جدید این گروه خبر داد.

  1. ۱ سال،۷ ماه قبل
  2. ۰
آدولف هیتلر در تئاتر ایران

غلامحسین دولت‌آبادی با بیان اینکه متن این نمایش سه نفره و توسط او، آراز بارسقیان و وحید جباری نوشته شده است، گفت: «صعود مقاومت پذیر م ر حساس» اقتباسی از نمایشنامه «صعود مقاومت پذیر آرتور و اویی» برتولت برشت است که به اوضاع ١٠ سال آینده تئا‌تر ایران می‌پردازد.

او ادامه داد: «م ر حساس» اسم شخصیت اصلی نمایش است؛ این نمایش بر‌‌ همان منوالی که نمایشنامه برشت دارد و صعود هیتلر را پیش بینی می‌کند، از حضور شخصی به‌نام «م ر حساس» خبر می‌دهد که از بیرون تئا‌تر می‌آید و در داخل تئا‌تر صعود می‌کند و به قله‌ای می‌رسد که اوج فساد و تباهی تئا‌تر ایران است.

غلامحسین دولت‌آبادی خاطرنشان کرد: «م ر حساس» کسی است که اصلا به تئا‌تر مرتبط نیست و از بیرون می‌آید و تمام فضا‌ها را کم کم در اختیار می‌گیرد و شاه داستان می‌شود. در این نمایش، کاراکتر منفی ما قهرمان داستان است.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان با بیان اینکه «نوشتن متن را پارسال شروع کرده و خرداد امسال به پایان رساندیم»، گفت: این نمایش نسبت عجیبی با فضا و وضعیتی که در آن هستیم دارد و مابه‌ازای بیرونی اتفاقات آن را می‌توان دید.

دولت‌آبادی با تاکید بر اینکه «این نمایش متفاوت از آن چیزی است که تاکنون دیده شده» گفت: تمام عوامل چهل نفره کار دانشجو هستند و این نمایش قطعا در یک فضای غیرمتعارف اجرا خواهد شد. مقدمات کار را شروع کرده‌ایم و درنظر داریم برای فروردین و اردیبهشت آن را اجرا کنیم.

او با اشاره به حضور ٢۵ پرسوناژ و کاراکتر در این نمایش گفت: «صعود مقاومت پذیر م ر حساس» کار پرحجمی است و به شکل تجربی اجرا خواهد شد و قطعا خیلی غیرمتعارف‌تر از آن چیزی که تاکنون از این نوع کار دیده شده؛ خواهد بود.

کارگردان نمایش «پرتره مرد ریخته» با اشاره به ایده شکل‌گیری این نمایش گفت: در تئا‌تر امروز ما اتفاقاتی دارد می‌افتد که خوب نیست و بسیاری از قدیمی‌ها از آن غفلت کرده‌اند؛ کسانی که در تئا‌تر امروز مسیر را به بیراهه بردند در عین بی‌تفاوتی و با گفتن اینکه «کاری نمی‌شود کرد و مهم نیست» باعث شدند جریانی حاکم شود که تئا‌تر ما را به این روز انداخته و این در عین بی‌تفاوتی ما بوده است.

دولت‌آبادی ادامه داد: اسم این کار «صعود مقاومت پذیر» است؛ یعنی می‌توانستیم در مقابل این جریان مقاومت کنیم اما بی‌تفاوت ماندیم و امروز اوضاع از دستمان خارج شده است. این نمایش نشان می‌دهد که چطور فردی که شاید گانگستر هم باشد؛ می‌تواند به تئا‌تر وارد شود و تمام فضا‌ها را در اختیار بگیرد؛ ما خیلی غفلت کرده‌ایم و تاوانش را باید بدهیم.

او با بیان اینکه نمایش فرم کارهای برشت و فاصله‌گذاری‌های آن را دارد، گفت: تعلیق چندانی در این نمایش نمی‌بینید و روی فرم خیلی کار می‌شود. مثلا در موسیقی انواع موسیقی ایرانی و خارجی و همسرایی را خواهید دید.

دولت‌آبادی با بیان اینکه «هرآنچه که تاکنون به‌نام تئا‌تر تجربی درست انجام نشده در ایران، ما سعی می‌کنیم درست انجام دهیم» گفت: در این اقتباس به متن برشت هیچ تجاوزی نکردیم. سعی کردیم اصالت متن حفظ شده و مثله نشود. معتقدم این متن اقتباسی قوی است و اگر کسی دیگری هم آن را اجرا کند کار خوبی می‌شود و حتی این متن به‌طور مجزا هم می‌تواند چاپ شود.

به گفته دولت‌آبادی «صعود مقاومت پذیر م ر حساس» نمایشی بلند و دو و نیم ساعته خواهد بود که کارگردانی آن شامل یک تیم کارگردانی دانشجویی است.
همرسانی نوشتار: