بازی جذاب کریستین بیل و شهره آغداشلو در روایتی از نسل کشی ارامنه ! + فیلم

به تازگی فیلمی زیبا و جذاب به نام قول (Promise) توسط کارگردان مطرح و نامزد اسکار «تری جورج» علیه پانترکیسم با موضوع نسل کشی ارامنه ساخته شده است. در این فیلم بازیگران مطرح همچون کریستین بیل (با بیش از ۳ بار نامزدی و یک بار برنده جایزه اسکار)، اسکار آیزاک، آنجلا صرافیان، شهره آغداشلو، ژان رنو و... ایفای نقش می کنند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۹٫۹ MB) webm (۴٫۲ MB)

به گزارش نوداد، ماجرای نسل کشی ارامنه در دوران جنگ جهانی اول، یکی از تاثیرگذارترین و وحشیانه ترین اقدامات تاریخ بشریت علیه یک کشور می باشد که سالهاست حکومت ترکیه مانع از تحقیقات مستقل درباره آن شده است. گفته می شود طی گذشت چند سال از آغاز جنگ جهانی اول، نزدیک به یک و نیم میلیون ارمنی توسط حکومت عثمانی قلع و قمع شدند و زنان و کودکان بسیاری برای بردگی نیز به این کشور منتقل شدند. این فاجعه بشری در فیلم «قول» دستمایه ساخت اثری عاشقانه شده است.  

داستان فیلم در دوران جنگ جهانی اول رخ می دهد. میکائیل (اسکار آیزاک) مرد جوانی است که دهکده کوچک را ترک می کند تا بتواند در شهر قسطنطنیه به ادامه تحصیل بپردازد. او در این شهر با روزنامه نگار آمریکایی مشهوری به نام کریس (کریستین بیل) و نامزدش آنا (شارلوت لی بون) آشنا می شود اما با رویکرد حکومت عثمانی در قبال ارامنه، او دستگیر شده و به کمپ کار اجباری فرستاده می شود و...

همچنین شهره آغداشلو در این فیلم نقش مادر شخصیت اصلی را برعهده دارد؛ مادری که سختی‌های دوران را در درونش پنهان می‌کند و سعی دارد با چشم‌هایش روایتگر تلخی وقایع اطرافش باشد.

قول » را «تری جورج» کارگردانی کرده که از آخرین ساخته سینمایی اش به نام "Stand Off" چند سال گذشته، اثری با نقش آفرینی برندان فریزر. جورج سازنده یک اثر فاجعه محور دیگر درباره نسل کشی در رواندا به نام «هتل رواندا» بوده که یکی از بهترین آثار ساخته شده در سینما درباره نسل کشی به شمار می رود و برای او نیز نامزدی اسکار را نیز به همراه داشته است و امیدواریم برای این اثر هنری چون اثر پیشین خود به اسکار راه یابد که البته با وجود خشم و عصبانیت ترکیه از این فیلم و لابی هایش باید منتطر ماند!  

«قول» ویژگی های مثبت زیادی دارد که فیلمبرداری و بازیگری از جمله آن به شمار می رود. طراحی صحنه و لباس از نقاط برجسته اثر محسوب می شود و فیلمبرداری تماشایی اثر - مخصوصاً زمانی که جزئیات را از زوایای دور ترسیم می شود - تماشایی هستند و قابل ستایش. بازیگران اصلی فیلم نیز در نقش های خود به خوبی ظاهر شده اند. اسکار آیزاک که قطعاً در آینده بیشتر او را در نقش های مهم خواهیم دید، در نقش اصلی فیلم بازی بسیار خوبی از خود ارایه داده و کریستین بیل نیز در نقش کریس، تماشایی و باورپذیر است. بازی کوتاه شهره آغداشلو نیز در این فیلم شایسته تقدیر است. (احتمالا ایشان هم چون دیگر آذری های ایران دوست، همچون رحیم شهریاری از جانب پانترکها لقب مانقورد و خاین خواهد گرفت هرچند طبق معمول پانترکها هنرمندی را به صرف فامیل اش جز مفاخر تورکی خود حساب می کردند اما باز هم اشتباه کردند)  

پانوشت: همان طور که پانترکها می بینند با توجه با سیاست عثمانی گری اردوغان و ترویج تروریسم داعشی و نسل کشی و حمله مجدد به کردها باعث شده است که هالیوود چندین فیلم علیه ترکان و عثمانی بسازد همچون فیلم ناگفته های دراکولا که در آن عثمانی ها را افرادی وحشی و حتی آدمخوار ترسیم می کند و آن زمان که پانترکها از ساخت شدن کارتون های چون ۳۰۰ خوشحال بودند باید می دانستند که هالیوود بسیار بی رحم‌ است و زهر خود را علیه پانترکیسم و فاشیزم و نسل کشی ترکان نیز خواهد ریخت! و اتفاقا اینبار واقعیت را طبق اسناد خود عثمانی و ارامنه و سفیران آن زمان به تصویر کشیده است نه چون فیلم ۳۰۰ که با انتقاد مورخ های آمریکایی چون پرفسور ریچارد فرای و ... مواجه شد و منتقدان آنرا صرفا اکشن سرگرم کننده خواندند! ولی فیلم قول تحسین بسیاری از منتقدین را دریافت کرده است.