به کنسرت می رویم چه کار کنیم؟

آداب رفتن به کنسرت

آن‌ها که به کنسرت‌های موسیقی چه پاپ چه سنتی می روند، خواندن این گزارش برایشان چندان خالی از لطف نخواهد بود.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
کنسرت

حال بیایید این حقوق را بهتر و بیشتر بشناسیم و رعایت کنیم:

1. صحبت و تشویق حین اجرا درست نیست
بهتر است زمانی هنرمند روی صحنه را تشویق کنید که قطعۀ اجرایی‌اش تمام شده باشد. حین اجرای ساز و آواز وقتی خواننده تحریر می‌گیرد، او را تشویق نکنید. وقتی در حال تماشای یک سمفونی هستید، تا پایان اجرای سمفونی صبر کنید، میان موومان‌ها دست زدن کار درستی نیست. صحبت کردن هم که جای خود را دارد.

2. خوردن و آشامیدن ممنوع
تصور کنید در حال شنیدن آهنگ مورد علاقه‌تان هستید که مدت‌ها منتظر بودید آن را در کنسرت خوانندۀ محبوبتان بشنوید. قطعه در حال نواخته شدن است و یک دفعه شخصی که روی صندلی کناری‌تان نشسته، در بطری نوشابه را باز می‌کند و همین صدا کافی است که حال و هوایتان 180 درجه تغیر کند.
 

3. موبایلتان را در حالت بی‌صدا قرار دهید
به محض اینکه وارد سالن می‌شوید و روی صندلی می‌نشینید، تلفن همراهتان را خاموش یا روی حالت بی‌صدا قرار دهید. اگر در حین اجرای ساز و آواز و یا بین اجرای موومان‌های یک سمفونی تلفن همراهتان زنگ بخورد، نه تنها نگاه همۀ حاضران به سمت شما برمی‌گردد و زیر لب چیزهایی به شما می‌گویند، بلکه این صدای ناهنجار به شدت هنرمندان روی صحنه را ناراحت خواهد کرد؛ آن هم در سالن‌هایی مثل تالار وحدت یا رودکی که حتی صدای عطسه یا سرفۀ شما هم در سالن می‌پیچد.

4. حین اجرا از جای خود بلند نشوید
وقتی قصد دارید در میانۀ اجرا سالن را ترک کنید، حتماً صبر کنید تا قطعه تمام شود. فاصلۀ بین صندلی‌ها خیلی زیاد نیست و در راستای جابجایی شما باید چند نفر دیگر هم از روی صندلی خود بلند شود. در حین اجرای قطعه بلند

5. کودکان را به کنسرت نبرید
نه نوزادان و بچه‌های خردسال علاقۀ چندانی به شنیدن سمفونی 9 بتهوون دارند و نه حاضران در سالن از صدای گریۀ آن‌ها لذت می‌برند. لطفا بچه‌ها را به کنسرت نیاورید. با این کار نه خودتان از اجرا لذت می‌برید و نه دیگران. کنسرت‌هایی مناسب بچه‌ها در طول سال برگزار می‌شود که شما می‌توانید کودکانتان را به آن اجراها ببرید.

6. زمزمه نکنید
تا وقتی خواننده از شما درخواست نکرده که در اجرای قطعات او را همراهی کنید، شما به صورت خودسرانه زیر آواز نزنید. این کار اطرافیان شما را ناراحت می‌‌کند. آن‌ها آمده‌اند، صدای خواننده را بشنوند، نه صدای شما را! شما در کنسرتهای پاپ می‌توانید، هرچقدر که دلتان می‌خواهد، جیغ بزنید و با خوانندۀ مورد علاقه‌تان بخوانید. اما در کنسرت‌های اصیل خودسرانه این کار را نکنید.

7. لطفا فیلم نگیرید
همۀ سالن‌های اجرا تعدادی عکاس و فیلمبردار حرفه‌ای دارند و اصلاً نیازی به دوربین موبایل شما نیست! ممکن است شما با دوربین‌تان به صورت ناخودآگاه از چهرۀ مخاطبان فیلمبرداری کنید و این کار در همۀ سالن‌های کنسرت ممنوع است و مسئولان اجازه دارند دوربین یا تلفن همراه شما را ضبط کنند.
همرسانی نوشتار: