معرفی سبک ورزشی TRX

بدنی حرفه ای و خوش تراش با تکنیک های ورزشی TRX

شما بعد از خواندن این گزارش متوجه خواهید شد که چرا TRX یکی از موثرترین روش ها برای تعادل انعطاف و قدرت بدنی است. نکته ای که شاید لازم باشد همین الان بدانید، این است که امروزه بسیاری از مردان و زنان و ورزشکاران حرفه ای مربیان درجه یک و تمام بخش های ارتش دنیا از از این وسیله استفاده می کنند.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
تی ار ایکس

برای داشتن اندامی متناسب، همیشه، ورزش در کنار رژیم، به عنوان دو جز جدا نشدنی هستند که توسط تمامی متخصصان تغذیه توصیه شده است. ولی معمولا یکی از دغدغه های اکثر مردم این است که وقت و زمان و مکان کافی برای ورزش نداریم.افرادی که دنبال ورزش های هوازی هستند و می خواهند از طریقی به غیر از بدن سازی با دستگاه ورزش کنند‏‏، با این مشکل روبه رو هستند که شاید تنها شش ماه از سال را می توانند به پارک رفته و ورزش کنند و نمی توانند ورزش خود را در خانه انجام دهند.مجموع ای مشکلات باعث شده است ورزشی جدید معرفی شود که شما می توانید در هر مکانی حتی با 2 متر فضا، بهترین نتیجه را در ورزش خود بگیرید.من پس از چند سال تجربه کاری با TRX و آشنایی کامل با این رشته با توجه به مزایای بی نظیر آن تصمیم گرفتم این رشته را به کشور عزیزمان بیاورم تا جوانان و ورزشکاران نیز با متد و سیستم های روز دنیا آشنا شده و بتوانند در کلیه مراحل ورزشی در رده های بالایی در مسابقات قرار گیرند. نیروی دریایی و ارتش به عنوان یکی از مشکل ترین کارها در دنیا شناخته شده است، بعلاوه آنها همیشه باید از نظر آمادگی جسمانی و قدرت بدنی در اوج باشند و به علت محدودیت جا و مکان وعدم تجهیزات کافی در روی کشتی یا زیردریایی رندی هتریک را به فکر انداخت تا وسیله ای طراحی کند که با هدف تقویت استقامت وقدرت بدنی، تعادل، انعطاف پذیری، سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی ارتش و نیروی دریای همراه باشد از طرفی کم حجم و قابل نصب در هر مکان باشد از این رو وی در سال 1990 این وسیله ورزشی را طراحی کرد و در سال 2005 به اوج خود رسید.
رندی هتریک می گوید: پس از سال ها تحقیق جامع و فشرده TRX با تغییراتی اصلاح و بهتر شد اما قواعد و اصول اولیه آن تغییر نکرد. وی در همین رابطه می گوید: این وسیله ساده است و قدرت عجیبی دارد. تنوع الگوی حرکتی و مفیدی که می توانید انجام دهید این دستگاه را به یکی از بهترین های جهان تبدیل می کند ساده راحت و مناسب تمرینای مثل حرکات روزمره زندگی.

TRX چیست؟
TRX به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن می باشد و آن به این دلیل است که شما در هر حرکتی تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، قدرت، استقامت، سرعت و چابکی را شما در یک زمان دارید از این رو مقاومت کل بدن شما در کمترین مدت بسیار بالا می رود .وسیله طراحی شده عبارت بود از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن به کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم می باشد و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود، می توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل بدن سازی و آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود انجام دهد. به زبان ساده TRX یک ورزشی است که شما می توانید درهرجایی بدون محدودیت با وزن بدن خود انجام دهید که بسیار بی خطر هست و طوری طراحی شده که مخلوطی ازتمرینات بدن سازی و آمادگی جسمانی و قدرت تحرک برای پرورش قدرت و استقامت و تعادل و هماهنگی و انعطاف پذیری وایستادگی وچابکی همه در یک وسیله به نام TRX .این وسیله در دو مدل اسپرت و ارتشی طراحی شده است.

تکنیک ها و تمرینان این ورزش بر چه مبنایی طراحی شده است؟
تکنیک های تمرینات با TRX که کوتاه شده Exercise Total Body Resistance است، خصوصا برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده که فعالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد و به علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل چه شما روی عضلات پا عضله دو سر دست شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات لانز پرسه سینه پوش آپ و غیره را انجام دهید در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می باشند از این رو مقاومت بدن شما بسیار بالا خواهد رفت.مثلا وقتی شما حرکت شکم را انجام می دهید به علت قرارگرفتن وضعت بدنتان عضلات دستها و پاهایتان نیز درگیر می باشد و این باعث می شود مقاومت بدن شما زیاد شود .

مزایای عمومی این رشته چیست؟

1. دارا بودن کلیه شرایط آمادگی جسمانی (تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، سرعت و چابکی، قدرت و استقامت) بدون نیاز به سایر وسایل- تمرکز اصلی بر روی هسته مرکزی بدن که محل اتصال دو قسمت بدن ( دستها و پاها ) و ستون فقرات می باشد و در نتیجه خون به دو سمت بدن ( بالا و پایین ) پمپ شده و تعادل در دو قسمت بدنبرقرار می گردد.

2. طراحی سبک و کم حجم.

3. به علت معلق بودن وسیله کلیه حرکات به حالت کاملا تعادلی و به علت نیروی کشش و رانش حرکات کاملا کششی می باشند.

4. نصب آسان و راحت در هر مکان و زمان.

5. همزمانی تمرینات و حرکات به طوری که در هر حرکت کل بدن درگیر می باشد.

6. کالری سوزی، تعادل، انعطاف پذیری، چابکی، مقاومت و استقامت بدن با یک وسیله در یک زمان.

7. به حرکت درآوردن ماهیجه های اصلی و عضله های جانبی و کوچک.

8. استفاده از وزن بدن در تمرینات و کاهش خطرات گرفتگی عضلات و مفاصل.

9. امکان استفاده برای هر گروه سنی، جنسی ، سلامتی و درهر رده آمادگی جسمانی، افراد عادی، ورزشکاران حرفه ای و حتی معلولین جسمی و اصلاح یکسری از عضلاتی که فقر حرکتی دارند.

10. برنامه های تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و رشته های ورزشی تخصصی با TRX .

آیا می توان از ابزار این رشته در هر جایی استفاده کرد؟
طراحی سبک و کم حجم این وسیله استفاده از آن را در هر جایی از جمله پارکها، زمین ها و سالنهای ورزشی، آتش نشانی و حتی منزل و هتل را ممکن می سازد و شما می توانید این وسیله را در هر جا از جمله تیر ساختمان، درخت، درب منزل، ستون ها و یا چهارچوب فلزی نصب کنید .

ورزشکاران حرفه ای در چه سطحی از این رشته استقبال می کنند؟
امروزه استفاده وسیع این وسیله ورزشی در تمام نقاط و رشته های ورزشی بسیار چشمگیر می باشد چنانچه TRX برای هر رشته ورزشی به طور تخصصی، طراحی و برنامه خاص خود را دارد، از جمله رشته های تنیس، فوتبال، بسکتبال، قایق رانی، ورزش های رزمی، شنا و غیره که با توجه به کمبود و نیاز آن رشته ورزشی، برنامه های بدن سازی و آمادگی جسمانی آنها طراحی گردیده است. مثلا چنانچه می دانید تنیس بازان به علت نوع ورزشی که دارند همیشه یک سمت بدنشان از طرف دیگر ضعیف تر می باشد ولی با انجام برنامه های تخصصی مربوط به تنیس بازان، آنها این مشکل را به راحتی حل می نمایند. در هر تمرین TRX کل بدن شما درگیر می شود همه بخش ها همزمان، تنها با یک وسیله ورزشی قابل استفاده در هر جایی شما می توانید تعداد زیادی حرکات ورزشی را برای دستیابی به تناسب اندام یا عملکرد فیزیکی بهتر انجام دهید.به علت مزایای گفته شده، این وسیله توانسته نه تنها به عنوان تمرینات اصلی بدن سازی و آمادگی جسمانی ارتش - نیروی دریایی و باشگاههای ورزشی مطرح باشد، بلکه دربسیاری ازمشاغل از جمله مدیران و آتش نشانی ها، مدارس و امدادگران در مکان خود، به عنوان بهترین وسیله بدن سازی وآمادگی جسمانی معرفی گردیده است. همچنین بسیاری از تیم های معروف دنیا از جمله تیم فوتبال لیورپول منچستر و باشگاهای اروپا از این وسیله استفاده می کنند.
همرسانی نوشتار: