بر اساس آمارنامه دارویی سال 94 ایران:

آسپرین، پرمصرف‌ترین دارو در ایران است

بر اساس آمارنامه دارویی سال 94 ایران، قرص آسپرین با تقریبا یک میلیارد و سیصد و سی میلیون عدد بالاترین میزان فروش را در بازار دارویی ایران کسب کرده است که ارزش آن حدود 590 میلیارد ریال است.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
مصرف زیاد قرص آسپیرین در ایران

قرص آسپرین ( آ.اس.آ 80 میلی‌گرمی ) بالاترین میزان فروش عددی دارو را در سال 1394 در ایران به خود اختصاص داده است.


بر اساس آمارنامه دارویی سال 94 ایران که سازمان غذا و دارو منتشر کرده قرص آ.اس.آ با تقریبا یک میلیارد و سیصد و سی میلیون عدد بالاترین میزان فروش را در بازار دارویی ایران کسب کرده است که ارزش آن حدود 590 میلیارد ریال است.

قرص آسپرین

آمارنامه دارویی ایران که در فواصل زمانی معین منتشر می‌شود امسال با تاخیری چند ماهه ارائه شد.

با اینکه سامانه TTAC سازمان غذا و دارو خود سندی متقن برای جمع‌آوری آمار روزانه است ولی همچنان طبق روال گذشته شرکت‌ های توزیع دارو طبق برنامه و درخواست سازمان غذا و دارو میزان فروش عددی و ریالی و موجودی انبار خود را اعلام می‌کنند.

متفورمین (داروی قند) و رانیتدین (داروی معده) با فروش سالانه بیش از یک میلیارد و دویست میلیون عدد پس از آسپرین در رده‌ های دوم و سوم بازار دارویی قرار دارند.

قرص سرما خوردگی بزرگسالان با حدود یک میلیارد قرص در رتبه پنجم داروهای پرمصرف در ایران است.

در میان داروهای وارداتی، وارفارین (داروی رقیق‌کننده خون) بالاترین فروش را به خود اختصاص داده است.

در بین آنتی‌ بیوتیک‌ ها، آموکسی‌ سیلین پرمصرف‌ترین با بیش از هشتصد و پنجاه میلیون کپسول و سفیکسیم با حدود 140 میلیون قرص پرمصرف‌ ترین آنتی‌ بیوتیک‌ ها در ایران هستند.

بر اساس آمارنامه دارویی سال 94 میزان کل فروش در بازار دارویی ایران، نزدیک به 36 میلیارد عدد به ارزش بیش از 130 هزار میلیارد ریال بوده است.

آمارنامه دارویی ایران که از سال 1363 منتشر می‌شود، یکی از منابع استراتژیک برنامه‌ریزی شرکت‌ های تولیدی و واردکننده در ایران است.
همرسانی نوشتار: