وظیفه سرومن یا موم گوش چیست ؟

چرا نباید از گوش پاک کن استفاده کنیم ؟

اگر گوشتان می خارد و یا می خواهید جرم گوشتان را بیرون بیاورید، هرگز گوش پاک کن و یا چیزی را داخل گوشتان فرو نکنید. این کار باعث آسیب دیدن گوش می شود.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
استفاده از گوش پاک کن

تمیز کردن جرم گوش بعد از استحمام و یا در طول روز با گوش پاک کن توصیه نمی شود و متخصصان گوش و حلق این روش را کاملا منع کرده اند.

اگر شما همین الان؛ هنگام خواندن این نوشته دست در گوش خود کنید، متوجه ماده چسبنده ای میشوید؛ این ماده چسبنده نوعی حیله ی دفاعی بدن برای به دام انداختن گرد و غبار و میکروب ها میباشد و وقتی شما آن ماده را تمیز میکنید، تمام زحمات بدن هدر میرود. برای همین تمیز کردن گوش، کار صحیحی نیست؛ این نشان میدهد گوش برنامه بهداشت خود را دارد و شما با وارد کردن اشیای مختلف در گوش، این فرآیند طبیعی را بر هم می زنید یا ایجاد آسیب دیدگی می کنید.

آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا، استفاده از گوش پاک کن و عادت وارد کردن انگشت یا هر شیء دیگر را داخل گوش برای تمیز کردن آن منع می کند.

محققان، این روش را با خطر آسیب رسیدن به شنوایی یا از دست دادن آن مرتبط می دانند.

موم گوش که در اصطلاح پزشکی سرومن نامیده می شود، ماده ای سالم در گوش شماست و به عنوان تمیزکننده عمل می کند.

این ماده ویژگی محافظ، آنتی باکتریال و روان ساز دارد و از پرده گوش تا مجرای بیرونی آن حرکت و کانال گوش را تمیز می کند و بعد خشک می شود و می ریزد.

این یک فرآیند خودتنظیم است و در شرایط عادی نیازی به ایجاد تداخل در آن نیست، کمااین که اگر موم گوش وجود نداشته باشد، گوش خشک می شود و می خارد.

همرسانی نوشتار: