مصرف این روغن شما را به آلزایمر دچار می کند !

مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف روغن کانولا سبب بروز مشکلات مربوط به حافظه و ابتلای افراد به بیماری آلزایمر می شود.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
روغن

به گزارش سرویس سلامت نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) روغن کانولا که نوعی روغن گیاهی است و این روزها عده زیادی از آن استفاده می کنند، در واقع پرمصرف ترین روغن جهان شناخته شده است.

محققان به تازگی دریافته اند که که این روغن می توانند سبب بروز مشکلات مربوط به حافظه شود و افراد را به آلزایمر دچار کند. 

مطالعه جدیدی که در دانشگاه «تمپل» ایالت متحده آمریکا بر روی موش ها انجام شد حاکی از آن است که مصرف روغن کانولا با اختلال در یادگیری و افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد.

این درحالیست که روغن زیتون یک روغن بسیار مفید و بی ضرر بوده و برای سلامت مغز سودمند است.

پروفسور «دومنیکو پراتیکو»، یک از محققان دانشگاه «تمپل» می گوید:

روغن کانولا به دلیل این مورد استقبال قرار گرفته است که نسبت به روغن های گیاهی دیگر قیمت پایین تری دارد و عده زیادی با تبلیغات دروغین آن را سالم ترین روغن معرفی می کنند. اما یافته های ما نشان داده که این روغن سلامت مغز را مورد تهدید قرار می دهد.

طی این مطالعه به موش ها روزی دو قاشق چای خوری، یعنی درست به انداره میانگین مصرف روزانه یک انسان، روغن کانولا داده شد و نتایج بعد از 12 ماه مورد بررسی قرار گرفت. 

نتایج حاکی از آن بود که این موش ها دچار اضافه وزن و مشکلات مربوط به حافظه شده بودند و میزان پروتئین آمیلوئید بتا در مغز آن ها پایین آمده بود.

پروفسور «پراتیکو» ادامه می دهد:

پایین آمدن سطح پروتئین آمیلوئید بتا برای مغز مضر است، به عصب های مغزی صدمه وارد می کند و سبب بروز مشکلات حافظه ای می شود. بنابراین روغن کانولا نباید به عنوان روغنی سالم معرفی شود.