همواره آگاهی بالایی از خلق خود داشته باشید

درمان های عصبانیت و بی حوصلگی

آیا شما هم جزو افرادی هستید که خیلی بی حوصله هستید و یا خیلی زود عصبانی می شوید؟ دلیل این حالت خود را می دانید؟ با استفاده از این راهکارها از حالت عصبانیت و بی حوصلگی رهایی پیدا کنید.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
عصبانیت

ریشه های اصلی عصبانیت و کم حوصلگی

معمولا ریشه عصبی بودن ها اضطراب یا افسردگی است. افرادی که این دو حالت را تجربه می کنند بی حوصلگی زیاد دارند و به دلیل آستانه پایین تحمل خود زود عصبی می شوند. لذا اگر دچار این حالت ها هستید باید مورد درمان قرار بگیرید.

عصبانیت یک حالت هیجانی است که از لحاظ شدت می تواند خفیف، شدید یا ویرانگر باشد؛ همانند دیگر هیجانات. عصبانیت موجب تغییرات متعدد زیستی و فیزیولوژیکی می شود؛ مثل افزایش فشار خون، ضربان قلب، تنفس و همچنین افزایش میزان تولید انرژی از آدرنالین و نورآدرنالین. برانگیختگی شدید فیزیولوژیکی مشخصه آن دسته از حالات هیجانی است که جاندار را برای عمل ( فراریا جنگ ) آماده می کنند.

عصبانیت می تواند ناشی از عوامل درونی یا بیرونی باشد. شما می توانید از دست فرد مشخصی، مثل یک همکار یا از یک حادثه ( ترافیک یا پرواز لغو شده ) عصبانی شوید. عصبانیت شما می تواند ناشی از نگرانی یا تفکر شما درمورد مسائل شخصی باشد مثل قد و قیافه خود و یا یادآوری حوادث و خاطرات تلخ وآسیب زا.

عصبانیت زود هنگام

سعی کنید همواره آگاهی بالایی از خلق خود ایجاد کنید و خلق خود را مورد ارزیابی قرار دهید. وقتی عصبی هستید علت را جویا شوید و میزان تنش دهی علت را با میزان خلق خود بسنجید؛ اگر این انطباق ناموزون است سعی کنید افکاری را که ناخودآگاه در ذهن شما به عصبیت منجر می شود را از بین ببرید و به سمت مسائلی حرکت کنید که حال شما را خوب می کند. مثلا فرض کنید اکنون عصبی هستید. خوب فکر کنید و دلیل آن را پیدا کنید و سپس افکاری که این مساله در ذهن شما مرتبا تکرار می شوند را بشناسید و سپس از این افکار جلوگیری کنید و فعالیتی را انجام دهید که حال شما را خوب کند. به عبارتی در حالت عصبی باقی نمانید.

در صورت ادامه علائم به روان پزشک مراجعه نمایید.