هر سلفی می تواند درونیات شما را نمایان کند!

رابطه بین سلفی ها و ویژگی های شخصیتی افراد

در این مقاله می‌ خواهیم در این مورد بگوییم که عکس‌ های سلفی چه چیزهایی را در مورد شخصیت ما فاش می‌ کنند. یکی از پدیده‌ های فراگیر موجود در فرهنگ رسانه‌ های اجتماعی، سلفی‌ ها هستند. سلفی‌ ها در واقع عکس‌ هایی‌ اند که افراد با گوشی‌ های هوشمند خود از خودشان به تنهایی یا همراه با دیگران می‌ اندازند.

  1. ۱ سال،۵ ماه قبل
  2. ۰
عکس سلفی
نوداد -

رسانه اجتماعی (social media) یک مدیوم ارتباطی است که زبان مختص به خود، آداب و قوانین نانوشته خود را دارد. اما نسل‌ های بعد از ما در درون فرهنگ رسانه‌ های اجتماعی رشد می‌ کنند و این رسانه‌ ها نه تنها روی آن‌ ها، بلکه روی رفتار و عادات ما اثر گذارند و از این رو، محققان چند سالی است شروع به مطالعه و درک این تاثیرات کرده‌ اند.

  

در این مقاله می‌ خواهیم در این مورد بگوییم که عکس‌ های سلفی چه چیزهایی را در مورد شخصیت ما فاش می‌ کنند. یکی از پدیده‌ های فراگیر موجود در فرهنگ رسانه‌ های اجتماعی، سلفی‌ ها هستند. سلفی‌ ها در واقع عکس‌ هایی‌ اند که افراد با گوشی‌ های هوشمند خود از خودشان به تنهایی یا همراه با دیگران می‌ اندازند.

این عکس‌ ها آنقدر زیاد شده‌ اند که دیدن آن‌ ها در فضای مجازی تبدیل به امری عادی برای ما شده است؛ اما برای محققان دانشگاه تکنولوژی نانیانگ در کشور سنگاپور، سلفی‌ ها چیزهای زیادی را در مورد افراد فاش می‌ کنند. این‌ که شما چه حالت بدنی‌ ای در عکس دارید، کجا آن‌ ها را گرفته‌ اید، وضعیت دوربین چگونه است و حالت بیانی صورت‌ تان چیست، از عواملی‌ اند که شخصیت شما را نمایان می‌ سازند. 

پژوهشگران 123 عکس سلفی را از یک وب‌ سایت میکروبلاگینگ چینی با نام Sina Weibo مطالعه کردند. 123 نفری که عکس‌ های سلفی آن‌ ها مورد مطالعه قرار گرفته بود یک پرسش‌ نامه در مورد ویژگی‌ های شخصیتی خود را پر کردند و از 107 دانشجوی چینی دیگر خواسته شد تا این عکس‌ های سلفی را ببینند و ارزیابی خود را از شخصیت‌ های موجود در این عکس‌ها اعلام کنند.

پژوهشگران هر سلفی را براساس 12 معیار دسته‌بندی کردند:

1. آیا چهره‌ها در عکس duck هستند یا خیر. اصطلاح duck face در مورد عکس‌ هایی به کار می‌ رود که فرد در آن لب‌ هایش را به هم فشرده و به سمت بیرون داده و گونه‌ هایش به داخل رفته است. از این عکس‌ ها معمولا برای عکس‌ های حساب‌ های کاربری در فضای مجازی استفاده می‌ شود. 

2. آیا لب‌ ها به هم فشرده شده‌ اند یا خیر.

3. آیا فرد به دوربین نگاه می‌ کند یا خیر.

4. میزان حالت عاطفی مثبت در عکس چقدر است.

5. ارتفاع دوربین چقدر است.

6. آیا زاویه دوربین از رو به‌ رو است یا از کنار.

7. چقدر از چهره فرد در عکس موجود است.

8. چقدر از بدن فرد در عکس موجود است.

9. آیا اطلاعاتی در مورد محل عکاسی درج شده یا خیر.

10. آیا مشخص است که عکس در یک مکان عمومی گرفته شده است.

11. آیا مشخص است که عکس در یک مکان خصوصی گرفته شده است.

12. آیا نشانه‌ ای حاکی از ویرایش عکس وجود دارد. 

عکس سلفی

نتایج مطالعات نشان داد که برخی از این معیارها با ویژگی‌ های شخصیتی افراد حاضر در عکس‌ ها ارتباط دارد. محققان در نهایت به موارد زیر رسیدند:

سازگاری و موافقت: افرادی که امتیاز بیشتری در زمینه سازگاری و موافقت (اشتیاق به دوستی) گرفته بودند، احساسات مثبت بیشتری در عکس‌ های سلفی خود بروز داده بودند و دوربین را در زاویه پایین قرار داده بودند.

با وجدانی: افرادی که در زمینه وجدان امتیاز بیشتری گرفته بودند، کمتر مکان خصوصی‌ ای که عکس سلفی را در آن گرفته بودند آشکار کرده بودند (احتمالا به دلایل حفظ حریم خصوصی).

داشتن اختلال عصبی: افرادی که در حوزه داشتن اختلال عصبی (امکان بی‌ ثباتی عاطفی) امتیاز بیشتری گرفته بودند، بیشتر از حالت duck face در عکس‌های سلفی خود استفاده کرده بودند.

پذیرا بودن: افرادی که در زمینه پذیرای تجربیات تازه بودن امتیاز بیشتری گرفته بودند، در عکس‌ های سلفی خود احساسات مثبت بیشتری بروز داده بودند.

نکته قابل ذکر در این زمینه این است که شاید به‌ راحتی نتوان نتایج این پژوهش را به تمامی فرهنگ‌ ها تعمیم داد. با این حال، محققان معتقدند با افزایش این نوع مطالعات، می‌ توان به یافته‌ های دقیق‌ تری در حوزه ارتباط عکس‌ های سلفی با ویژگی‌ های شخصیتی افراد رسید.


همرسانی نوشتار:

بنر تلگرام