امتناع از رفتن به مدرسه

دلایل کودکان برای اجتناب و بی‌میلی شدید برای رفتن به مدرسه

کودکان مبتلا به این مشکل از نگرانی دربارہ وقوع یک اتفاق ناگوار صحبت می‌کنند و از علائم جسمی مانند سردرد، دل‌درد، درد معدہ و تهوع شکایت دارند.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
امتناع از رفتن به مدرسه

اگرچه ترس از مدرسه ممکن است در کودکان دوره‌های مختلف تحصیلی وجود داشته باشد، ولے کودکان کلاس اول نوع ترس‌شان با کودکان دوره‌های دیگر متفاوت است. بعضی از آنان تقریباً دچار اختلال اضطراب جدایی از والدین به خصوص مادرشان هستند.

 اختلال اضطراب جدایی

اختلال اضطراب جدایی در هر سنی در کودکان ممکن است وجود داشته باشد، ولی آنها در سنین مدرسه بیشتر این حس را تجربہ می‌کنند. همه کودکان کم و بیش نسبت به والدین خود وابستگی عاطفی دارند. این وابستگی در تعادل هیچ‌گونه مشکلی را برای والدین و برای کودکان به وجود نمی‌آورد، ولی بیشتر مادرها به خصوص مادرانی کہ بیش از حد کودک را به خود وابستہ کرده‌اند و مراقب رفتار و حرکات او هستند از کودک خود شخصیتی منفعل ساخته‌اند؛ طوری که آنها حتی قادر نیستند زمانے کوتاہ دوری از مادر را تحمل کنند.

معمولاً مادران کودکانی که دچار اضطراب جدایی هستند، دارای ویژگی‌هایی مثل افراطی بودن، مضطرب بودن، تردید، غیرمنطقی بودن، حساس و عاطفی بودن را دارند و این اضطراب خود را با بیان افکار منفی و استرس‌زا به بچه‌ها منتقل می‌کنند. آنها افرادی وسواسی کم‌تحمل، نکته‌سنج و موشکاف هستند که احتمالاً خود یا یکی از اطرافیانشان در کودکی دچار همین مشکل بوده‌اند.

دیدگاہ روان تحلیلی

در این دیدگاہ فرض بر این است که کودک و مادر به شدت به هم وابسته‌اند. این وابستگی برای کودک این ترس را به وجود می‌آورد که ممکن است برای او یا مادر حادثه‌ایی رخ دهد. مادران این کودکان در کودکی خود به مادر وابسته بودند به همین دلیل با کودک خود هم‌دردی می‌کنند و به شدت مراقب کودک خود هستند و در برابر پرخاشجویی‌ها کودک، منطقی و معقول برخورد نمی‌کنند و تربیت کودک را دچار مشکل می‌سازند.

دیدگاه‌های رفتاری

در این دیدگاہ فرض بر این است که ترس از مدرسه کودک به دلیل ارتباطی است که بین رفتن به مدرسه و از دست دادن مادر وجود دارد. امکان هم دارد واکنش ترس از مدرسه با تقویت‌کننده‌های دیگر مثل اسباب‌بازی، بازی‌ با عروسک دلخواہ و غذاهای خوش‌مزہ که در روز غیبت از مدرسه مهیا بود تقویت شود. مدرسه نمایندہ دنیای خارج و نوع واقعیت است و با واقعیتی که کودک در خانه تجربه کردہ، تفاوت دارد. بعضی از کودکان مواجهه با واقعیت را نمی‌توانند تحمل کنند و از این رو به آن چیزی روی می‌‌آورند که برای آنها مأنوس‌تر است. مدرسه غالباً نخستین مکانی است کودک ناچار است بدون حمایت مادرش در آن زندگے کند.بخشی از علت ترس از مدرسه کودک ممکن است مربوط به عدم تطابق و سازگاری کودک با محیط، معلم‌ها و هم‌کلاسی‌ها، ضعف مهارت‌های ارتباطی او و یا فقدان مهارت‌های مادر در برخورد با کودک باشد.

این کودکان اکثراً دارای هوش متوسط به بالا، خجالتی و متعلق به طبقات بالاتر از نظر اقتصادی اجتماعی هستند و وضعیت و جو عاطفی خانه نسبتاً مطلوب است.

علت دیگر امتناع از رفتن به مدرسه ناشی از یادگیری است، مادر یا ... پدری که در ارتباط خود با کودکان مفاهیم و نکته‌های منفی از محرکها و مکان‌هایی مثل مدرسه یا درس خواندن می‌دهند، وقتی تجربه‌های منفی توام با وحشت و اضطراب خود را از دوران تحصیل و مدرسه، تنبیه و توبیخ‌ها به بچه‌ها انتقال می‌دهند و از آن‌ها می‌خواهند که مواظب رفتارهایشان باشند، خواہ ناخواہ بذر امتناع و ترس از مدرسه را در افکار آنها می‌کارند.

درمان

اکثر درمانگران علی‌رغم دیدگاه‌های متفاوت، بر این عقیدہ اتّفاق‌نظر دارند که بازگشت سریع کودک به مدرسه بسیار اهمیت دارد.

پرهیز از وابسته کردن کودک به خود و عدم ایجاد تلقین‌های روحی مضر در کودکان زیر شش سال که ناشی از اضطراب جدا شدن از پدر و مادر است و ایجاد یک روحیه مستقل برای ایجاد آمادگی در کودک در مواجهه با کودکستان و مدرسه و... از اقداماتی که باید توسط والدین اجرا شوند. همچنین والدین نباید تجارب و بازخوردهای منفی خود را به کودک انتقال دهند. در سنین ابتدایی از ترساندن بچه‌ها، ایجاد رعب و وحشت از معلم خودداری کنند. آنها باید خاطرات و تجارب مثبت، شاد و جالب خود را با معلمان دورہ ابتدایی با کودکان در میان بگذارند. از معلمان با القاب خوب یاد کنند. پیش از آغاز مدرسه آنها را با مسئولین، معلمان و جو مدرسه آشنا کنند و به هیچ وجہ به خاطر ضعف در فهم یا انجام ندادن تکالیف، آنها را تنبیه یا توبیخ نکنند. آنها را تا می‌توانند در محیط‌های آموزشی و در جمع قرار دهند.