آتش سوزی در تالاب هامون

این آتش سوزی ناشی از بی احتیاطی مهار شد

بیش از 100 گونه جانور از جمله گراز، گربه وحشی و روباه در حواشی این دریاچه زیست می کردند که قطع جریان آب هیرمند، کمبود بارش، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن در 18 سال گذشته سبب شده مهاجرت و حیات جانوران به خطر بیافتد.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
هامون

محمد حسن دهمرده روز جمعه اظهار داشت: 50 هکتار از اراضی تالاب هامون در این آتش سوزی از بین رفته است.
وی گفت: این آتش سوزی به علت سهل انگاری چوپان ها در روشن کردن آتش در شمال شهر ادیمی در صبح امروز جمعه رخ داده که توفان و وزش باد باعث گسترش آن شده بود.
وی تصریح کرد: با گرم شدن هوا و خشک شدن بستر تالاب هامون و در نتیجه خشک شدن علفزارهای آن با کوچکترین بی احتیاطی آتش سوزی گسترده ای رخ می دهد.
فرماندار نیمروز گفت: دامداران و ساکنان شمال استان باید دقت کافی در روشن کردن آتش در بستر خشک دریاچه داشته باشند چون تمام شرایط برای آتش سوزی مهیاست تا خدای ناکرده دیگر شاهد چنیین اتفاقاتی نباشیم.
دهمرده افزود: 300 هزار راس دام سبک و سنگین هم اینک در دریاچه هامون به چریدن مشغول هستند.
تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند. 
منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورهای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشور است و تاکنون بیش از 183 گونه پرنده در دریاچه هامون مشاهده شده است. 
بیش از100 گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن در 18 سال گذشته سبب شده مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد. 
هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین با مساحتی حدود پنج هزار و 700 کیلومترمربع در سراسر فلات ایران محسوب می شود که در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
نیمروز در 210 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
همرسانی نوشتار: