پشیمانی ناسا از اعزام این زن جنجالی به ایستگاه فضایی + عکس

ژانت اپس که قرار بود اولین خدمه سیاه پوست "ایستگاه فضایی بین‌المللی" باشد طی اقدام عجیب ناسا از برنامه پرتاب حذف شد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
پشیمانی ناسا از اعزام فضانورد زن سیاه پوست به ایستگاه فضایی! عکس

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر) «ژانت اپس» (Jeanette Epps) ، فضانورد ناسا طبق اعلام این سازمان در سال جاری به عنوان اولین فضانورد آفریقایی-آمریکایی به عنوان خدمه ایستگاه فضایی به این ایستگاه ملحق نخواهد شد.

وی قرار بود در سال جاری به اولین خدمه آفریقایی-آمریکایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی تبدیل شود، اما آژانس فضایی آمریکا امروز اعلام کرد که وی به دلایل نامشخصی از ماموریت کنار گذاشته شده است.

«اپس» قرار بود به عنوان بخشی از ماموریت 67/56 در ماه ژوئن 2018 به ایستگاه فضایی بین‌المللی ملحق شود. «سرنا آنون چنسلور» (Serena Aunón-Chancellor) فضانورد ناسا جای «ژانت اپس» را خواهد گرفت. «سرنا» نیز همانند «اپس» یکی از 14 فضانورد کاندیدا بود که ناسا در سال 2009 از میان 3500 متقاضی انتخاب کرد. «اپس» با دکترای مهندسی هوافضا و هفت سال سابقه در CIA به عنوان افسر اطلاعات فنی به ناسا آمد.

اعلامیه ناسا توضیح نداد که چرا آژانس «اپس» را از ماموریت کنار گذاشته است.

تمرینات ژانت اپس برای آمادگی پرتاب به ایستگاه فضایی

«برندی دین» سخنگوی ناسا گفت: 

هنگام تعیین تکلیف پرواز عوامل متعددی در نظر گرفته می‌شوند؛ این تصمیمات مسائل شخصی مربوط به پرسنل است که ناسا اطلاعات آن را ارائه نمی‌دهد.در حال حاضر «اپس» به جای اینکه اولین پرواز خود را به مدار زمین تجربه کند، در دفتر فضانوردی مرکز فضایی جانسون در هیوستون کار خواهد کرد. 

آژانس فضایی در بیانیه‌ای گفت که وی هنوز می‌تواند در ماموریت‌های آینده مورد استفاده قرار بگیرد. قبلا دیگر فضانوردان آفریقایی-آمریکایی از ایستگاه فضایی بازدید کرده‌اند، از جمله «للاند ملوین» که «اپس» را تشویق کرد تا در کلاس‌ها و آزمون‌های سال 2009 ناسا شرکت کند. اما «اپس» در صورت عدم لغو ماموریت به اولین زن سیاه‌پوستی تبدیل می‌شد که به عنوان خدمه در یک ماموریت بلندمدت در ایستگاه فضایی بین‌المللی زندگی و کار می‌کند.