کشف باور نکردنی

مهد کودک دایناسورها در سیبری

دانشمندان در روسیه اعتقاد دارند بقایای یک "مهد کودک دایناسورها" در یک منطقه دورافتاده سیبری پیدا شده است.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
مهد کودک دایناسورها در سیبری

"مهد کودک" دایناسورها در سیبری 

فسیل های یک دسته از "نوزادان" متعلق به دوره ژوراسیک یا اوایل کرتاسه در هفته های اخیر توسط دیرینه شناسان در رودخانه بولشوی کمچاگ کشف گردید. 

کارشناسان می گویند که باقی مانده های دایناسورها گوشتخوار کوچک توسط یک رودخانه بزرگ ماقبل تاریخ به مکان فعلی شان در یک دره در یک منطقه دورافتاده و وسیع کراسنویارسک انتقال یافته بودند.

دایناسور

آنها همچنین بر این باورند که دایناسورها ممکن است، برای یک دوره دچار " انقراض گیج کننده ای" شده باشند و در اینجا بیش از سایر مناطق در این سیاره زنده مانده باشند.

دکتر استپان ایواتسو، از آزمایشگاه اکوسیستم های قاره ای مزوزوئیک و سنوزوئیک در دانشگاه دولتی تومسک، گفت: "ما باید فرض کنیم که در زمان اوایل کرتاسه چند گونه غالب دایناسور درنده بزرگ مانند آلوزاروس یا دروماسئوریدس بزرگ در جنوب شرقی سیبری غربی وجود داشتند، که قدشان سه متر بود.

دیرینه شناسان

"من می خواستم شواهدی از وجود آنها پیدا کنم، اما امسال ما فقط باقی مانده های حیوانات کوچک تا یک متر قد و 1.5 متر طول با دم را کشف کردیم.

"دلایل روشن نیستند و در عین حال شاید آنجا نوعی" مهد کودک بوده است - منطقه ای که نوزادان ظاهر می شدند و اولین مرحله زندگی شان را در آنجا می گذراندند".

سیبری

اما او گفت که احتمال دیگر این است که، به جای نوزاد باشند، این حیوانات شکاری می توانند نوع جدیدی از مینی دایناسور ها باشند.

نمونه این بقایاها برای تجزیه و تحلیل بیشتر به موزه جانورشناسی آکادمی علوم روسیه در سنت پترزبرگ فرستاده شدند.

سایر گونه ها - از جمله گیاه خواران - نیز در گورستان دایناسور ها در همان محل، به عنوان بولشوی کمشچاگ -4 شناخته شدند.

"ما می توانیم بگوییم که استگوزاروس ها قطعاً در اینجا زندگی می کردند: ما سنبله و برخی از دندان های این دایناسور را پیدا کردیم.

"یکی از ویژگی های این خانواده از دایناسورهای گیاهخوار صفحات استخوانی در پشت آن و دو جفت خوشه در دم آنها است".

"در سایت بولشوی کمشچاگ 4 این حیوانات غالب بودند، که برای کرتاسه زیرین سیبری غربی عادی نیست."

دکتر ایوانتسو و همکارانش نیز بر روی نظریه ای کار می کردند که یک رفیجیوم نزدیک به این سایت وجود داشت، که در آن برخی از گونه های دوره ژوراسیک (که حدود 145 میلیون سال پیش منقرض شدند) تا دوران کرتاسه جان سالم به دربردند، و نسبت به جاهای دیگر در این سیاره "چند میلیون سال زندگی کردند"


این سایت در حدود 100 مایلی شمال غربی شهر کراسنویارسک قرار دارد.