پرونده مرحوم کیارستمی

قصور پزشکی و انتظامی در پرونده عباس کیارستمی ثابت شد

براساس رای نهایی دادگاه پزشک معالج عباس کیارستمی دو قصور پزشکی و یک قصور انتظامی داشته است.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
تشخیص دادگاه کیارستمی

آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به کیفرخواست پرونده پزشکی عباس کیارستمی بعد از ظهر امروز یکشنبه (بیست‌وهشتم شهریورماه) در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد.

ایرج خسرونیا (رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی) در این جلسه با اعلام نظر نهایی درباره پرونده فوت کیارستمی اظهار داشت: در تاریخ ۱۷ اسفند ۹۴ مرحوم کیارستمی به علت پلیپ روده تحت عمل جراحی قرار گرفت و مجدداً در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۴ به علت خونریزی دوباره جراحی شد. او در تاریخ ۹۵/۱/۴ دچار عفونت و تب می‌شود و دوباره در تاریخ ۹۵/۱/۹ تحت عمل جراحی مجدد قرار می‌گیرد. نهایتا هم در تاریخ ۹۵/۲/۷ از بیمارستان مرخص و مسیر درمان کیارستمی در فرانسه دنبال می‌شود. پزشک معالج وی دو قصور پزشکی و یک قصور انتظامی داشته که در تحقیقات و بررسی‌های انجام شده مشخص شده است. تاخیر در جراحی دوم به عنوان قصور پزشکی و همچنین در جراحی اول، دکتر احمد میر، قصور انتظامی داشته است. زیرا عنوان شده که سیر پرونده به‌صورت روزانه نوشته نشده است. متاسفانه جو سیاسی بر پرونده مرحوم کیارستمی سوار شد.

صدور جواز دفن کیارستمی

او درباره چگونگی صدور جواز دفن این سینماگر نیز بیان کرد: صدور جواز دفن کیارستمی دست ما نبود و برای همین کالبدشکافی نشد و علت فوت را که در فرانسه صورت گرفته است را نمی‌دانیم و نمی‌توانیم درباره علت دقیق آن اظهارنظر کنیم ولی درمورد اصول حین بستری در بیمارستان جم و آزاد اظهارنظر می‌کنیم.

وکیل خانواده کیارستمی نیز در این جلسه گفت: درباره کالبد شکافی مرحوم کیارستمی آقای نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفته بود که مشکلی نیست و جواز دفن نیز موجود است. در فرودگاه امام مسئولان پزشکی جواز دفت صادر کرده‌اند. در این پرونده به موضوع تخلفات کادر بیمارستان جم رسیدگی نشده است. از همین رو به نظر ما پرونده نیاز به تحقیقات بیشتر دارد. البته باتوجه به گزارش بیمارستان‌ها به نظر می‌رسد که نیاز به کالبدشکافی نبوده است.

او درباره عدم حضور در ادامه روند درمان بیمار خود نیز افزود: دنده‌های همسرم از 3 نقطه شکسته بود مجبور شدم بیشتر بمانم و گرنه زودتر برگشته بودم و خودم کیارستمی را از بیمارستان جم مرخص کردم و هر روز نیز به دیدنش می‌رفتم.

کیارستمی در پاسخ به این سوال رئیس هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی که آزمایش‌های بدون امضا از مسئول فنی بیمارستان جم چه علتی داشته‌اند؛ گفت: این آزمایش‌ها مربوط به پرونده بیمار است.

مسئول فنی بیمارستان جم نیز اضافه کرد: بهترین سرویس را به مرحوم کیارستمی داده‌ایم. او به صورت ۲۴ ساعته و در اتاق VIP تحت نظر و مراقبت بود و همه امکانات بیمارستان در اختیار مرحوم کیارستمی بود.
همرسانی نوشتار: