مناظره سوم هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

تاکید ترامپ بر نپذیرفتن نتیجه انتخابات !

مناظره سوم و آخر در مقایسه با دو مناظره قبلی نامزدها، چالشی‌تر برگزار شد

  1. ۱ سال،۷ ماه قبل
  2. ۱
مناظره سوم هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

دیشب سومین و آخرین مناظره پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد.

بار دیگر دونالد ترامپ از پاسخ به این پرسش که آیا نتیجه آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را خواهد پذیرفت یا خیر خودداری کردو گفت که تا روز انتخابات صبر میکند.

از نظر او سیستم انتخاباتی آمریکا به ضرر او دستکاری شده است.

در طول انتخابات گذشته هیچ نامزدی تا به حال این موضوع را مطرح نکرده بود و در حالی آقای ترامپ این موضوع را مطرح میکند که در مناظره اول به صراحت گفته بود که نتیجه انتخابات را هرچه باشد خواهد پذیرفت.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، به این موضع‌گیری آقای ترامپ واکنش تندی نشان داد و گفت که از این اظهارات "دچار هراس" شده و متعجب است که چطور یک نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا چنین موضعی می‌گیرد.

او آقای ترامپ را به "بدنام کردن" نظام دموکراتیک آمریکا متهم کرد.

تمامی 90 دقیقه مناظره به بحث های شخصی هر دو نامزد سپری شد.

آقای ترامپ هم کارزار انتخاباتی خانم کلینتون را به خشونت علیه کارزار انتخاباتی خودش متهم کرد.


در مناظر چند بار نام ایران برده شد.

1. تصرف موصل: ترامپ گفت "ایران از این فرصت که آمریکا فراهم کرده، سوءاستفاده می‌کند و برنده اصلی تصرف موصل ایران خواهد بود"

2. پرداخت های مالی به ایران: ترامپ خانم کلینتون را متهم کرد که بر اثر سیاست‌‎های غلط او یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار به ایران پرداخت شده است.

3. توافق هسته ای: آقای ترامپ بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد در حالی که خانم کلینتون اعتقاد داشت که این توافق جلوی ایران را که "با بمب هسته‌ای چند قدم بیشتر فاصله نداشت" گرفته است.


درباره شرایط حلب در سوریه، آقای ترامپ خانم کلینتون را مقصر وضعیت "اسفناک" این شهر معرفی کرد.

او گفت که آمریکا در سوریه مغلوب ذکاوت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، شده است.

در بحثی دیگر، خانم کلینتون روسیه و شخص ولادیمیر پوتین را به حملات سایبری متهم کرد و همچنین دونالد ترامپ را "عروسک خیمه‌ شب‌بازی" ولادیمیر پوتین خواند و گفت آقای پوتین تمایل دارد که ترامپ در کاخ سفید باشد.

آقای ترامپ هم اظهارات قبلی خود را تکرار کرد که آلمان، ژاپن و عربستان سعودی باید برای این‌که متحد آمریکا باشند پول بیشتری بپردازند.


در مناظره اول دو نامزد در آغاز و پایان با هم دست دادند. در مناظره دوم فقط در پایان با هم دست دادند و در مناظره سوم هرگز با هم دست ندادند. با این حال گزارش شده که فردا شب دو نامزد قرار است به دعوت اسقف اعظم نیوریوک با هم شام بخورند.


نتیجه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد خانم کلینتون چند درصد (۴۷ درصد) از دونالد ترامپ (۴۳ درصد) جلو است.

همرسانی نوشتار: