اهدای یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی فرانسه به یاسمینا رضا !

جایزه ادبی رنودو سال ۲۰۱۶ به یاسمینا رضا، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی اهدا شد. جایزه گنکور که همزمان با جایزه رنودو برگزار می‌شود به لیلا سلیمانی، نویسنده فرانسوی‌مراکشی تعلق گرفت.

  1. ۱ سال،۶ ماه قبل
  2. ۰
یاسمینا رضا

هیات داوران جایزه ادبی گنکور روز پنج‌شنبه ۳ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کرد که این جایزه به لیلا سلیمانی، نویسنده و روزنامه‌نگار ۳۵ ساله به خاطر آخرین کتابش به نام «نصنیف خوش» (Chanson douce) اهدا شد. «تصنیف خوش» دومین کتاب این روزنامه‌نگار جوان است و داستان مادری را بازمی‌گوید که دایه دو فرزندش، آن‌ها را به قتل رسانده است.

جایزه رنودو که هم‌زمان با گنکور برگزار می‌شود به خاطر کتاب «بابل» (Babylone) به یاسمینا رضا، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس مشهور تعلق گرفت. این نویسنده ۵۷ ساله کتاب خود را با توصیف یک شب مهمانی میان دوستان آغاز می‌کند که در پایان آن ژان‌لینو همسرش لیدی را خفه می‌کند.

به این ترتیب یاسمینا رضا اولین جایزه مهم ادبی زندگی حرفه‌ای خود را دریافت کرد. جایزه رنودو یکی از پنج جایزه مهم ادبی کشور فرانسه است و در سال ۱۹۲۶ از سوی ۱۰ روزنامه‌نگار و منتقد ادبی که منتظر نتایج جایزه گنکور بودند، شکل گرفت. تصمیم هیات داوران جایزه رنودو هر سال در اولین هفته ماه نوامبر در رستوران «دروآن» (Drouant) شهر پاریس و هم‌زمان با نتایج جایزه ادبی گنکور اعلام می‌شود.

هر سال دو کاندیدا برای این جایزه انتخاب می‌شوند که اگر یکی از آن‌ها جایزه گنکور را برد، رنودو به دیگری اهدا می‌شود. هیات داوران رنودو از هیات داوران گنکور مستقل است. تئوفراست رنودو که نامش بر این جایزه ادبی گذاشته شده بنیان‌گذار ژورنالیسم مدرن فرانسه محسوب می‌شود.

یاسمینا رضا در زمینه نمایش‌نامه و فیلم‌نامه‌نویسی بسیار پرکار بوده است و با سه اثر به نام‌های «هنر»، «خدای کشتار» و «سه روایت زندگی» به شهرت جهانی در این زمینه دست یافته است. در سال ۲۰۱۱ رومان پولانسکی، کارگردان فرانسوی‌لهستانی «خدای کشتار» را بر پرده سینما برد.
همرسانی نوشتار: