«گلریز قهرمان» دختر مشهدی به پارلمان نیوزیلند راه یافت !

گلریز قهرمان که متولد مشهد است، در ۹ سالگی همراه با خانواده‌اش ایران را ترک کرد و به نیوزیلند مهاجرت کرد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۱
لینک های دانلود: mp4 (۲٫۴ MB) webm (۱٫۶ MB)

به گزارش نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) گلریز قهرمان از حزب سبز نامزد انتخابات پارلمانی نیوزیلند شده بود و توانست در انتخابات پیروز شود و به پارلمان راه یابد. به نوشته بی بی سی، او یک وکیل حقوق بشر است. گلناز قهرمان که متولد مشهد است، در ۹ سالگی همراه با خانواده‌اش ایران را ترک کرد و به نیوزیلند رفت. 

او اولین نماینده پناهجوی پارلمان نیوزیلند است. گلریز قهرمان که در دانشگاه آکسفورد حقوق خوانده، برای مدتی به عنوان وکیل سازمان ملل متحد در پرونده‌های مربوط به رواندا و کامبوج فعالیت کرده است. 

گلریز قهرمان از حزب سبز نامزد انتخابات شده بود و پیروزی او روز پیش اعلام شد. گلریز قهرمان کاندیدای «بخش سبز» از منطقه «ته اتاتو» آکلند نیوزلند بعد از رای‌گیری به عنوان عضوی از مجلس این کشور انتخاب شد. قهرمان که در لیست بخش سبز در رتبه هشتم قرار دارد اولین پناهنده‌ای است که به مجلس نیوزلند راه پیدا می‎کند. 

او متولد شهر مشهد است و در سال ۱۹۹۰ به همراه خانواده پناهندگی نیوزلند را گرفته و بعد از کسب مدرک از دانشگاه آکسفورد به عنوان وکیل حقوق بشر فعالیت کرده است. 

او به سایت «فیرفکس نیوزیلند» گفته است:

از این پیروزی‌ هیجان‌زده است، و در قبال هزاران داوطلبی که او برای پیروزی کمک کردند و دیگران احساس مسئولیت می‌کند.  

وی افزود:

ما (حزب سبز) نقطه مقابل سیاست ترامپیسم، تفرقه، نفرت و برگزیت هستیم.

به دنبال برگزاری انتخابات پارلمانی در نیوزیلند و شمارش نهایی آرا، هیچ یک از احزاب این کشور نتوانستند به پیروزی مطلق برسند.

بیل اینگلیش، نخست‌وزیر و رهبر حزب ملی بیشترین کرسی را در پارلمان دارد اما کرسی‌هایی را به حزب کارگر و سبز واگذار کرده است.

جاکیندا آردرن، رهبر حزب کارگر گفته است او در موقعیتی قرار دارد که دولت ائتلافی باثباتی تشکیل دهد.