فرهنگ و آشپزی در میان افغان ها

با چند نمونه از غذاهای محلی افغانستان آشنا شوید

مردم افغانستان مردمان مهمان نواز و بسیار خراج هستند. در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زیاد تر از پنج نفر داشته باشند، یک راس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می کنند و از آن <<کباب تندوری>> را تهیه می کنند.

  1. ۱ سال،۵ ماه قبل
  2. ۰
سفره ای ساده با غذاهای افغانستانی

غذاهای محلی و معروف افغانستان

غذاهای افغانی بنا به مقتضی طبیعت جغرافیایی افغانستان معمولا غذاهایی هستند که از سبزیجات، آرد گندم و گوشت حیوانات تهیه می شوند. طرز تهیه غذاهای محلی افغانستانی ساده است اما غذاهای شهری افغانستان مقداری پیچیده است و نیاز به ابزار و مواد بیشتر غذایی دارد. چند غذای معروف و محلی افغانستان خدمت شما عزیزان تقدیم می شود؛ امیدوارم مورد استفاده شما خوبان قرار بگیرد.

بولانی:

بولانی یکی از غذاهای مشهور و مزه دار افغانی است که خمیر ذغال شده را گندنه و یا کچالو پر نموده به شکل نیم دایره بالای تابه انداخته در روغن سرخ می کنند. بولانی را در تندور نیز می پزند که به نام بولانی تندوری یاد می شود.

منتو:

یکی از خوراک های لذیز افغانی می باشد که در بخار آب پخته می شود. خمیر منتو را به شکل دایره های کوچک قطع نموده از گوشت سرخی، دنبه، پیاز، سیر، گشنیز و مرچ سیاه پر نموده در ظرف مخصوص می چینند.

قابلی پلو:

قابلی پلو افغانستان بسیار مشهور می باشد و تقریباً اکثر کشور های جهان و کشور های همسایه به نام آن آشنا هستند که از برنج باریک، گوشت یخنی گوسفند، زردک، کشمش، خسته و پسته تهیه می گردد.

شولهء غوربندی:

در ولسوالی غوربند شولهء پخته می کنند که به نام شولهء غوربندی یاد می شود. این شوله را از برنج، ماش و قورمهء دال نخود دار گوشت گوسفند تهیه می کنند.

کچری قروت:

چیستان: از در آمد حیدری قباء سفید لنگی زری؟
جواب چیستان فوق کچری قروت یکی از غذاهای مشهور و مزه دار افغانی می باشد که اکثراً در زمستان پخته می شود. روز اول زمستان مردم صندلی و یا بخاری می گذارند، کچری قروت پخته می نمایند. کچری قروت از برنج لک، قروت و کوفته تهیه می شود.

سمنک:

سمنک را در میله های بهاری پخته می کنند و یکی از غذا های هوسانهء مردم افغانستان می باشد که گندم را در ظرفی انداخته در روز های بارانی در زیر باران می گذارند. وقتی سمنک سبز شد آن را کوبیده و جوش می دهند. در دیگ آن هفت بار آب میاندازند و با تبخیر شدن آن، چارمغز های زنده را با قدری خسته و پسته اضافه کرده بعد از آماده شدن بالای آن خشخاش را انداخته نوش جان می کنند.

بریانی بادنجان:

بادنجان سیاه را ورق، ورق بریده در روغن سرخ می کنند، بعداً با لعاب تهیه شده یکجا دم داده با قروت و نعنای خشک آن را تزئین می کنند. برانی بادنجان یکی از غذا های بسیار لذیذ و مزه دار افغانی می باشد که همه فامیل ها آن را خوش دارند.

شوربای کله:

شوربای کله یکی از غذاهای مخصوص زمستان مردم با ذوق افغانستان می باشد که کله گوسفند را پاک کرده خوب می شویند، بعداً در دیگ انداخته جوش میدهند تا کف آن گرفته شود. پس گندم نخود، پیاز، زردچوبه با قدری دنبه را به آن علاوه می کنند، وقی پخته شد در کاسه ها کشیده و در آن نان را میده کرده تناول می کنند.

شوربای دیگ سنگی:

شوربای سنگی یکی دیگر از غذاهای محلی افغانستان بوده که در دیگ سنگی پخته می شود. این شوربا دارای لذت خاصی می باشد که همراه گوشت گوسفند، دنبه، دالنخود، مرچ و سیر را علاوه داشته مقداری آلوبخارا را به آب آن می اندازند. سپس قدری آتش در گوشهء تندور انداخته دیگ را در پهلوی آن قرار میدهند. بعد از آماده شدن نان را در کاسه ها میده کرده و صرف میدارند.

دلمهء برگ تاک انگور:

این غذای مزه دار را طوری آماده می کنند که برگ های تازهء تاک انگور را میده در بین آن کوفته قبلاً تهیه شده را گذاشته و با تار می بندند و در بین لعاب بادنجان رومی، سیر و پیاز می گذارند تا پخته شود.

آشک:

خمیر را سخت آماده نموده و به شکل دایره های کوچک قطعه می کنند، سپس در بین آن گندنهء میده شده را پر نموده جوش میدهند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند.

کباب تندوری:

مردم افغانستان مردمان مهمان نواز و بسیار خراج هستند. در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زیاد تر از پنج نفر داشته باشند، یک راس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می شویند، بعداً مقداری سیر و نمک را آماده ساخته تمام گوسفند را خوب سیر و نمک می زنند. بعداً آتش کافی در تنور می افروزند و یک کاسه مسی را در روی آتش گذاشته گوسفند را مکمل توسط سیخ تندور در تندور پائین می کنند، طوری که دنبهء گوسفند آهسته آهسته در بین همان کاسه آب شده و بعد از دو الی چهار ساعت گوسفند پخته می شود. البته پخته شدن آن مربوط به چاقی و کلانی گوسفند هم می باشد.همرسانی نوشتار: