با فرهنگ های غذایی مردمان تاجیک آشنا شوید

اوشی؛ غذای بی نظیر و پرخاصیت تاجیکستانی

مردم تاجیکستان عادت‌های غذایی خوبی دارند. از جمله اینکه وعده‌های غذایی منظمی دارند، هنگام غذا خوردن صحبت نمی‌کنند و به هر دلیلی، حتی مشغله فراوان وعده‌ای از غذایشان حذف نمی‌شود. یکی از خوشمزه ترین غذاهای این مردمان، اوشی نام دارد.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
اوشی؛ غذای تاجیکستانی

بیشتر غذاهای تاجیکستانی از برنج و گوشت تشکیل شده که نمونه‌ای از آن اوشی است؛ غذایی متشکل از برنج، گوشت و سبزی‌ها و به دلیل تلفیق گروه‌های غذایی مختلف ارزش غذایی بسیاری دارد.

عادت‌های غذایی تاجیک‌ها

یک غذای روتین و معمول تاجیکی با پیش غذای ساده‌ای مثل سوپ آغاز می‌شود.

غذای اصلی اغلب اوقات ترکیبی از برنج و گوشت است. غذا در تاجیکستان جایگاه ویژه‌ای دارد و حتی وعده‌های غذایی در ساعت مخصوصشان خورده می‌شود به این معنی که هیچ وعده غذایی به هر دلیلی مانند کار زیاد، نبودن در خانه و... حذف نخواهد شد.

در یک خانه تاجیکی صبحانه حدود ساعت 6 صبح میل می‌شود، وعده ناهار ساعت 12 و شام حدود ساعت 6 عصر خورده می‌شود.

تاجیک‌ها به زود غذا خوردن عادت دارند و هنگام خوابیدن باید فاصله زیادی از غذا خوردنشان گذشته باشد. هنگام غذا خوردن، صحبت کردن کار پسندیده‌ای نیست؛ پس یک سفره تاجیکی فضایی سرشار از سکوت دارد.

در فضای خانوادگی هنگام صرف غذا، ابتدا مسن‌ترین فرد خانواده آن را سرو می‌کند و بعد سایر اعضا شروع به غذا خوردن می‌کنند. بعد از خوردن هر وعده غذایی گفتن واژه آمین و تشکر از فردی که غذا را تهیه کرده است هم یک عادت مرسوم و معمول مردم این کشور محسوب می‌شود.

تاجیکستانی‌ها برای روزهای فرهنگی خاص، روزهای مذهبی و برای تعطیلاتشان غذاهای مخصوصی درست می‌کنند. در این روزها اغلب پدرها و مادرها سعی می‌کنند دستور پخت یکی از این غذاها را به فرزندانشان یاد بدهند.

تاجیک‌ها حتی برای دعوا و آشتی هم از غذا استفاده می‌کنند. در واقع اگر خانواده‌ای، دوستی یا همسایه‌ای بر سر مسئله‌ای با یکدیگر اختلاف پیدا کنند، فردی که قصد داشته باشد دوباره ارتباطش را آغاز کند با پختن یکی از غذاهایشان که مخصوص آشتی‌ کنان است به آن دعوا پایان می‌دهد. میوه‌ها خصوصاً در فصل تابستان در تاجیکستان تنوع زیادی دارند و جزو دسر و عصرانه‌شان محسوب می‌شوند. انگور و طالبی جزو پرطرفدارترین میوه‌های این مردم هستند.

نوشیدنی آن‌ها نیز چای است که معمولاً بین وعده‌های غذایی و برای پذیرایی از میهمانان سرو می‌شود. البته چای اغلب بدون قند و با کمی شیرین کردن با شکر نوشیده می‌شود.

مـواد لازم برای 4 نفر

برنج

 

4

 

لیوان

 

960

 

کیلوکالری

 

گوشت گوساله

 

300

 

گرم

 

500

 

کیلوکالری

 

هویج خردشده

 

2

 

لیوان

 

50

 

کیلوکالری

 

پیاز خردشده

 

1

 

لیوان

 

25

 

کیلوکالری

 

تخم‌مرغ آب‌پز

 

4

 

عدد

 

400

 

کیلوکالری

 

سیر

 

2

 

حبه

 

5

 

کیلوکالری

 

روغن کانولا

 

4

 

قاشق غذاخوری

 

360

 

کیلوکالری

 

نمک و فلفل سیاه

 

 

به میزان دلخواه

 

0

 

کیلوکالری

 

آب

 

5

 

لیوان

 

0

 

کیلوکالری

 

طـرز تـهـیـه

*  ابتدا برنج را شسته و خیس کنید.

*  در تابه‌ای روغن بریزید و پیاز خردشده را با سیر، هویج و نمک سرخ کنید.

*  حالا گوشت را که قطعه‌ قطعه کرده‌اید به آن‌ها بیفزایید.

*  در ظرفی جداگانه، برنج‌ها را با مقداری آب بپزید. دقت کنید کف، سطح برنج را بگیرد.

*  وقتی برنج پخته شد، مواد قبلی را به آن اضافه کنید.

*  تخم‌مرغ‌ها را هم که از قبل آب‌پز کرده‌اید، روی برنج بگذارید.

مـقـدار کـالـری 

مجموع مواد یاد شده در این غذا دارای 2300 کیلوکالری انرژی است که تقسیم کردن آن میان 4 نفر به هر یک 575 کیلوکالری انرژی می‌رساند که البته این مقدار کالری برای وعده ناهار توصیه می‌شود. 

اگر یبوست دارید

بهتر است یا از برنج قهوه‌ای استفاده کنید یا اینکه در غذایتان سبوس گندم بریزید؛ به این ترتیب مقدار فیبر دریافتیتان افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر سلیاک دارید

از آنجا که شما به گلوتن غلات آلرژی دارید، این غذا به دلیل داشتن برنج تأمین‌کننده انرژی مورد نیاز شما خواهد بود؛ زیرا فاقد گلوتن است و واکنش‌های آلرژیکی به خاطر خوردن آن به وجود نخواهد آمد.

اگر بیماری قلبی دارید

به شما توصیه می‌کنیم که برای تهیه این غذا از روغن زیتون استفاده کنید. سیر مصرفیتان را افزایش دهید و غذایتان را با یک بشقاب سالاد سبزی‌های تازه که از کلم بروکلی و جوانه گندم تشکیل شده است، میل کنید.

 
همرسانی نوشتار: