طرحی که اوباما آن را تهدید به وتو کرد

«منع پرداخت پول نقد به ایران» در مجلس نمایندگان تصویب شد

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا پنجشنبه شب طرحی را به تصویب رساند که مانع پرداخت پول نقد از سوی دولت آمریکا به دولت ایران خواهد شد.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
کنگره آمریکا

مجلس نمایندگان که در کنترل جمهوری خواهان است با ۲۵۴ رای در برابر ۱۶۳ رای این طرح را تصویب کرد که همچنین خواستار مطلع شدن کنگره پیش از حل و فصل دعاوی مالی با ایران می شود. این طرح واکنشی به پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار از سوی دولت اوباما در ماه ژانویه گذشته برای حل اختلافی بر سر معامله ای تسلیحاتی است که ایران و آمریکا در زمان حکومت پهلوی امضا کرده بودند. 

دولت آمریکا طرح افشای دارایی های رهبران ایران را وتو می کند

پرداخت آن پول همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی در ایران بود و جمهوری خواهان آن را «باجی در مقابل آزادی گروگان های آمریکایی» تعبیر کردند، اتهامی که کاخ سفید قویا رد می کند.

هرچند این طرح ایران را هدف می گیرد اما متممی بر آن افزوده شده که معاملات مشابه با سایر کشورهای ثبت شده در فهرست «حامیان تروریسم» و کره شمالی را ممنوع می کند.

«اد رویس» نماینده جمهوری خواه از کالیفرنیا و رئیس کمیته امور خارجی این مجلس گفت: «پول نقد ردی به جا نمی گذارد برای همین پول رایج تروریست هاست.»

دولت اوباما تهدید کرد که این لایحه را در صورت تصویب در سنا وتو خواهد کرد.

نمایندگان دمکرات مجلس هم جمهوری خواهان را به خاطر تصویب این طرح به تلاش برای ثبت امتیاز سیاسی متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس الیوت انگل نماینده نیویورک در کمیته امور خارجی گفت آزاد نکردن پول ایران تا زمان آزادی آمریکایی ها «معامله خیلی زیرکانه ای بود.»

آمریکا ابتدا در روز ۱۷ ژانویه ۴۰۰ میلیون دلار را به یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها پرداخت. ۱.۳ میلیارد دلار دیگر روز ۲۲ ژانویه تا ۵ فوریه پرداخت شد. دولت آمریکا می گوید که حل و فصل آن اختلاف مالی ربطی به آزادی زندانیان نداشت اما بعدا اذعان کرد که پرداخت پول را برای فشار بر ایران تا زمانی آزادی زندانیان عقب انداخت.