سلطان بازار سیگار ایران کدام است ؟ + عکس ها

دو سیگار وینستون و کنت هم‌اکنون در کشور تولید می‌شوند و واردات آنها نیز قانونی است. هرچند این دو برند در بازار سیگارهای قاچاق شده ایران نیز سهم قابل توجهی دارند، اما سیگار مارلبورو هم تولیدش در ایران ممنوع بوده و هم وارداتش؛ بنابراین ردپای مارلبورو را باید در بازار سیگارهای قاچاق ایران جست‌وجو کرد.

  1. ۱ سال،۵ ماه قبل
  2. ۰
سیگار

در شرایطی که هیچ آمار دقیقی درباره سهم هر یک از برند‌ها در بازار سیگار ایران وجود ندارد، شواهد امر نشان می‌دهد که سه برند وینستون، کنت و مارلبورو بیشترین سهم را در بازار دخانیات ایران در اختیار دارند.  

به گزارش نوداد درباره بازار سیگار ایران نمی‌توان هیچ وقت با اطمینان صحبت کرد. حاشیه سود فعالان بازار دخانیات هم ‌چندان روشن نیست، اما گفته می‌شود حاشیه سود برخی برند‌ها به 200 درصد هم می‌رسد. یعنی از محل فروش یک پاکت سیگار با برندی خاص دو برابر قیمت آن، سود خالص به جیب فروشنده ریخته می‌شود.

دو سیگار وینستون و کنت هم‌اکنون در کشور تولید می‌شوند و واردات آنها نیز قانونی است. هرچند این دو برند در بازار سیگارهای قاچاق شده ایران نیز سهم قابل توجهی دارند، اما سیگار مارلبورو هم تولیدش در ایران ممنوع بوده و هم وارداتش؛ بنابراین ردپای مارلبورو را باید در بازار سیگارهای قاچاق ایران جست‌وجو کرد.

سیگار وینستون

مصرف سیگار در ایران بین 60 تا 65 میلیارد نخ برآورد می‌شود. اگر این رقم را بر 20 که تعداد نخهای موجود در هر پاکت سیگار است تقسیم کنیم، مصرف سیگار پاکتی درایران بین سه میلیارد تا سه میلیارد و 250 میلیون پاکت تخمین زده می‌شود.

حال اگر قیمت هر پاکت سیگار را در ایران بین هزار تا دو هزار تومان برآورد کنیم، ارزش بازار سیگار ایران بین سه تا 6.5 میلیارد دلار برآورد می‌شود. هرچند برخی ارزش بازار دخانیات ایران را بیش از این رقم‌ها می‌دانند. در هر حال اگر ارزش بازار سیگار ایران را حدود 7 میلیارد دلار تخمین بزنیم، سیگار مارلبورو سهمی حدود یک میلیارد دلاری در این بازار دارد. این سهم در حالی به دست آمده که این سیگار نه در داخل تولید می‌شود و نه واردات آن به کشور قانونی است. این در حالی است که سیگار‌های وینستون و کنت در مجموع بیشترین سهم را در بازار سیگار ایران داشته و ارزش این سهم بالغ بر سه میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

سیگار کنت

براساس آمار، سیگار وینستون حدود 70 درصد از واردات سیگار به کشور را به خود اختصاص می‌دهد. از سیگار کنت هم اگر چه آمار دقیقی در دست نیست، اما این برند جزو سیگار‌های پرفروش در بازار ایران محسوب می‌شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که حدود 60 تا 70 درصد بازار سیگار ایران در اختیار سه برند وینستون، مارلبورو و کنت است. اگر برندهای مربوط به شرکت KT&G را نیز به سه برند فوق اضافه کنیم، این سهم شاید تا 80 درصد هم برسد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که صاحبان توزیع دو سیگار وینستون و کنت و همچنین افراد پشت پرده در قاچاق سیگار مارلبورو به ایران سلاطین سیگار ایران محسوب می‌شوند.  


گفته می‌شود حجم معاملات عامل توزیع سیگار وینستون در ایران طی یک سال به بیش از 200 میلیارد تومان رسیده که رقم بسیار بالایی در بازار دخانیات کشور محسوب می‌شود.

در همین حال گمانه‌زنی‌هایی نیز درباره عاملیت‌های صنعتی سیگار در کشور زده می‌شود. به این صورت که گفته می‌شود برخی از این عاملیتها جزو مافیای سیگار هستند. این در حالی است که آمار نشان می‌دهد عاملهای صنعتی سهمی چهار درصدی در بازار سیگار ایران دارند.

سلطان سیگار ایران هر که باشد هدف نهایی او حفظ سهمش در بازار ایران و ضربه زدن به سایر رقبا به هر قیمتی است. به نظر می‌رسد در این بین شرکت دخانیات ایران و تصمیم‌گیران داخلی در کنترل جنگ غولهای دخانی نقش کلیدی داشته باشند.