سرانجام سود سهام عدالت !

از آنجایی که مسئولان سازمان خصوصی در انتظار مصوبه‌ای برای تعیین و تکلیف سود سهام عدالت از سوی شورای اصل ۴۴ بودند، روز گذشته تصمیم گیری درباره میزان سود سهام و زمان پرداخت آن صورت گرفت.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۲
سهام عدالت

به گزارش سرویس اقتصادی نوداد، از آنجایی که قرار بود سود سهام عدالت به حساب سهامداران واریز شود اما به دلیل اینکه آورده شرکت‌ها محدود بود قرار شد که این سرمایه اولویت‌بندی شده و براساس اولویت بندی میزان پرداختی و دهک‌های مورد نظر انتخاب شوند تا بر اساس آن در هر مرحله سود سهام به حساب یک قشر خاص واریز شود. بنابراین قرار بود که جلسه ای توسط شورای عالی سیاست های اصل ۴۴ تشکیل شده و دهک ها و میزان پرداختی سهام نیز مشخص شود. 

روز گذشته این جلسه تشکیل شد، اما اعضای این شورا به تمدید مهلت تسویه باقیمانده بدهی سهام عدالت توسط مشمولان به مدت یک ماه موافقت کردند و به پرداخت سود این سهام رای منفی دادند، بنابراین هنوز زمان پرداخت این سهام نامعلوم است. در این جلسه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور سهام عدالت را طرحی پراهمیت ارزیابی کرد و گفت: بر اساس طرح سهام عدالت، تعدادی از بهترین و سودآورترین شرکت‌ها و کارخانه های کشور به این طرح اختصاص داده شده‌اند و عملا مشمولان سهام عدالت به نسبت مبلغ واریزی و به نسبت سهامی که دارند از سود این طرح برخوردار خواهند شد. او همچنین به مردم دلگرمی داد و گفت: دولت متعهد به پرداخت سود سهام عدالت به مردم است و قطعا به این تعهد خود عمل خواهد کرد.

پیش از این جلسه یکی از اعضای شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفته بود که در این جلسه درباره تعیین دهک‌های در اولویت پرداخت سود سهام عدالت تصمیم‌گیری خواهد شد. به گفته او هنوز حسابرسی تمام ۶۱ شرکت دولتی که سهام آنها به مردم فروخته شده، انجام نشده است. حسابرسی ها ادامه دارد تا میزان سود سبد سهام عدالت نهایی شود. اما احتمالا اولین واریزی سود سهام عدالت علی‌الحساب خواهد بود تا زمانی که محاسبه سود به پایان برسد و رقم سود نهایی مشخص شود.

شهریاری معتقد است که باید در دهک‌های مشمول سهام عدالت تجدید نظر شود. در ابتدای شروع طرح توزیع اوراق سهام عدالت قرار بر این بود که ۶ دهک، مشمول این برنامه شوند اما در زمان توزیع این اوراق دهک‌هایی به این طرح اضافه شد که معتقدم برخی از این دهک‌ها را نباید به طرح اضافه می کردند.

به اعتقاد مسئولان ۲ یا ۳ دهک اول کم درآمد را در اولویت پرداخت سود سهام عدالت قرار می‌گیرند و جمعیت هر دهک تقریبا ۸ میلیون نفر است. همچنین روند حسابرسی از شرکت‌ها از سوی سازمان حسابرسی در جریان است و به زودی رقم نهایی سود بر اساس میزان سوددهی شرکت‌ها و تعیین تعداد مشمولان در اولویت دریافت سود سهام عدالت، به شماره شبای مردم واریز می‌شود.

گفتنی است، تاکنون از ۴۹ میلیون نفر مشمولین طرح سهام عدالت، پس از فراخوان، حدود ۳۸ میلیون نفر به سامانه مراجعه و صورتحساب خود را دریافت کردند. در حال حاضر به گفته دولتمردان موانع و مسائل پیش روی ساماندهی طرح سهام عدالت وجود دارد که به دستور معاون اول رئیس جمهور دستگاه‌های ذیربط یک ماه فرصت دارند که نظرات و دیدگاه و راهکارهایی را برای حل این موانع تدوین و به جلسه آینده شورای عالی ارائه کنند.
همرسانی نوشتار: