چرا سکه ۳۰۰ هزار تومان گران شد؟

در روزهای اخیر و با وجود تعطیلات رسمی هفته گذشته در کشور، شاهد افزایش قیمت طلا و ارز در بازار آزاد بودیم.

  1. ۴ ماه،۱ هفته قبل
چرا سکه ۳۰۰ هزار تومان گران شد؟
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

البته سیر صعودی قیمت طلا بعد از تعطیلات شدت گرفت و تا این لحظه موجب ثبت رکورد دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومانی برای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید شده است.

اما رشد ۳۰۰ هزار تومانی قیمت سکه طی دو هفته آنهم درحالی که قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده ۶۵۰۰ تومان درجا می زند و طلای جهانی هم افت داشته می تواند دلایل روانی دیگری داشته باشد.

یکی از دلایل افزایش چشم گیر طلا و سکه در هفته های اخیر، کوچ سرمایه های سرگردان به این بازار هاست؛ چراکه با نجومی شدن قیمت ها در بازارهای مسکن و خودروهای لوکس بسیاری از دارندگان سرمایه، ترجیح داده اند که سرمایه های خود را در طلا به کار گیرند تا سود زیادتری عایدشان شود.

سرمایه گذاری در بازار سکه بعد از آن رونق گرفت که دولت و بانک مرکزی خرید و فروش دلار در بازار آزاد را قاچاق اعلام کرده و با خریداران و فروشندگان در این بازار برخودهای انتظامی صورت گرفت.

البته نباید از نقش معامله گران بازار آتی سکه در افزایش قیمت های اخیر سکه غافل شد چراکه فعالان این بخش نیز هر روز با حضور پررنگ در سمت خرید موجب افزایش قیمت ها در بازار نقدی می شوند.

گفتنی است، هم اکنون در بازار سبزه میدان سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با قیمت ۲ میلیون و ۳۷۷ هزار تومان، طرح قدیم با قیمت ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان خرید و فروش می شود.

نیم سکه نیز با افزایش قیمت به نرخ یک میلیون و ۱۶۵ هزار تومان، ربع سکه به نرخ ۶۶۵ هزار تومان و سکه گرمی به نرخ ۳۸۰ هزار تومان رسیده است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی ۲۰۲ هزار تومان و هر اونس طلا در بازار جهانی ۱۲۹۹.۴ دلار قیمت گذاری شده است.
همرسانی نوشتار: