آغاز ثبت طرح مستند روی سایت مرکز گسترش از اول اردیبهشت

شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی عنوان کرد: تهیه کنندگان و مستندسازان سینمای ایران از روز اول اردیبهشت ماه ۹۷ فرصت دارند که طرح فیلم مستند جدید خود را روی وب سایت «مرکز» به نشانی www.defc.ir ثبت کرده و در انتظار ارایه آن در شورای مستند این مجموعه باشند.

  1. ۵ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

صفاجو تاکید کرد که مدت زمان پذیرش طرح های جدید مستندسازان محدود بوده و بستگی به تعداد طرح های ثبت شده روی سایت مرکز در این بازه زمانی دارد.

وی درباره شرایط عمومی ارایه دهندگان طرح مستند نیز توضیح داد: از آنجایی که مرکز گسترش در زمینه تهیه و تولید آثار مستند حرفه ای فعالیت می کند، عضویت در انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند، ساخت حداقل ۳ اثر مستند به نمایش درآمده در مجامع رسمی یا کسب جایزه از جشنواره های معتبر داخلی و خارجی از شرایط اصلی تهیه کننده یا مستندسازی است که قصد همکاری با این مرکز را دارد.

صفاجو اظهار کرد: ارایه خلاصه طرح در ۱۵۰ کلمه، پیش بینی برآورد کلی طرح، زمان اجرای پروژه، سابقه موضوع طرح، قابلیت نمایش طرح پس از تولید در جشنواره ها، سینماها (اکران عمومی)، نمایش خانگی، تلویزیون و پاسخ به سه سوال محوری برای بررسی دقیق تر طرح ها در شورای مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ۴۰۰ کلمه از اهم مواردی است که مستندسازان می بایست به دقت نسبت به تکمیل موارد یادشده روی سایت اقدام کنند.

وی سه سوال مطروحه را به این شرح عنوان کرد:

۱) مساله اصلی فیلم چیست و چه سوالی را دنبال می کند؟

۲) ساختار تصویری و شیوه روایت فیلم چگونه است؟ (توضیح شخصیت و صحنه)

۳) عناصر جذاب و ساختار دراماتیک فیلم کدامند؟

مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تاکید کرد: از کارگردانان سینمای مستند تنها یک طرح پذیرفته می شود، اما تهیه کنندگان می توانند چند طرح با قید نام مستندسازان مختلف روی سایت ثبت کنند.

صفاجو در پایان گفت: در سال ۹۷ گرایش مرکز گسترش به تهیه و تولید مستندهایی است که پتانسیل عرضه در بازارهای جهانی را دارند؛ لذا در این دوره زیادتر طرح هایی مورد توجه قرار خواهند گرفت که ویژگی یادشده را دارا باشند.