صدای مظفرالدین شاه قاجار

قدیمی ترین نسخه صوتی ایران به زبان فارسی ! + فیلم

شما در این کلیپ، قدیمی ترین صدای صوتی ایران، یعنی صدای مظفرالدین شاه قاجار را آنهم به زبان فارسی گوش می دهید. نکته جالب اینکه از سه هزار سال پیش تاکنون، زبان رسمی و ملی این سرزمین، زبان پارسی بوده است، حتی زبان رسمی حاکمان ترک !

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۵٫۲ MB) webm (۲٫۴ MB)

به گزارش نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) صدای ضبط شده ی مظفرالدین شاه قاجار قدیمی ترین سند صوتی تارخ ایران است. متن سخنان مظفرالدین شاه خطاب به علی اصغر اتابک صدراعظم و وزرا به شرح زیر است :  

جناب اشرف اتابک اعظم از خدمات سابق و لاحق شما، که تا به حال چهل سال است خدمت می‌کنید، از همه خدمات شما راضی هستیم. به خصوص از خدمات این سه چهار ساله‌ای که در صدارت خود حساب می‌کنیم و ان‌شاءالله از عوض اینها را همه را به شما مرحمت خواهیم فرمود و شما هم ابداً ذره‌ای در خدمات خودتان، ان‌شاءالله، قصور نخواهید کرد و مرحمت ما را به اعلا درجه نسبت به خودتان بدانید.
ان‌شاءالله رحمان بعد از چهار صد سال که خدمت بکنید امیدوار هستیم که همیشه خوب باشد و این خدماتی که به من می‌کنید و به مملکت ایران می‌کنید البته خداوند او را بی [مکث] بی عوض نخواهد گذاشت، ان‌شاءالله عوض او را هم خدا و هم سایهٔ خدا که خودمان باشیم به شما خواهم داد و از خدمات همه وزرا هم راضی هستیم و شما هم خدمات همه را حقیقتاً خوب عرض می‌کنید و همه را به موقع عرض می‌کنید.

مظفرالدین‌شاه قاجار (زاده ۳ فروردین ۱۲۳۲ - درگذشته ۱۲ دی ۱۲۸۵) پنجمین پادشاه ایران از دودمان قاجار بود. وی پس از کشته‌شدن پدرش ناصرالدین‌شاه و پس از نزدیک به ۴۰ سال ولیعهدی، شاه شد و از تبریز به تهران آمد. در جریان جنبش مشروطه، برخلاف کوشش‌های صدراعظم‌هایش علی‌اصغرخان اتابک (اتابک اعظم) و عین‌الدوله، با مشروطیت موافقت کرد و فرمان مشروطیت را امضا کرد. او چهار روز پس از امضای قانون اساسی درگذشت. او آخرین پادشاهی است که در ایران درگذشته است. مظفرالدین شاه در کربلا به خاک سپرده شده است.

از رویدادهای مهم در دوران او، پیدایش نخستین «سینماتوگراف» است. صدای مظفرالدین‌شاه، که قدیمی‌ترین سند صوتی ایران به‌شمار می‌رود، هنوز هم موجود است.