فوری ...

جزئیات لایحه رتبه بندی و نظام پرداخت فرهنگیان !

یوسف نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد:‌ در برنامه ششم توسعه مقرر شده است تمام فعالیت‌های آموزش‌وپرورش در جهت اجرای سند تحول بنیادین باشد براین‌اساس جذب نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و استخدام از میان فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی و بالاتر (مطابق ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان) باشد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱۵
افزایش حقوق

به گزارش سرویس فرهنگیان نوداد، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش افزود: 

دولت در جهت کیفی‌سازی و ارتقای منزلت معلمان مکلف شده است لایحه رتبه‌بندی و نظام پرداخت معلمان را به مجلس ارسال کند که در قالب آن نظام جذب، نگه‌داشت،‌ ارتقاء پرداخت و نظام بازنشستگی معلمان مطرح است. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش گفت: 

خوشبختانه پیش‌نویس اولیه لایحه رتبه‌بندی آماده و به دولت ارسال شده است و در حال بررسی در کمیسیون‌های دولت است که در صورت تأیید تا آخر امسال به مجلس ارسال می‌شود، این رتبه‌بندی با رتبه‌بندی‌ای که در سال‌های گذشته اجرا شد، متفاوت است. آنچه در گذشته اجرا شد رتبه‌بندی نبود بلکه افزایش حقوق معلمان با تقسیم‌بندی آنها در 5 گروه بود.

نجفی عنوان کرد:‌ 

در طرح فعلی که در قالب لایحه به دولت ارسال شده است یک قانون استخدامی مستقل همانند آیین‌نامه استخدام اعضای هیئت علمی دانشگاههاست و در این نظام رتبه‌بندی دیگر نگاه کارمندی به معلم وجود ندارد و مانند اساتید دانشگاه هویت علمی و تربیتی خواهند داشت و همان‌طور که یک فرد در دانشگاه به‌صورت تمام‌وقت عضو هیئت علمی است در آموزش و پرورش هم تمام‌وقت هیئت علمی تربیتی ما می‌شوند در حقیقت نظام جذب، نگه‌داشت و پرداخت مانند اساتید دانشگاه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که تفاوت میان نظام پرداخت فرهنگیان با طرح رتبه‌بندی چیست، گفت: 

رتبه‌بندی یعنی مشخص شدن رتبه‌های شغلی یک معلم، این موضوع در گذشته بر اساس مراتب شغلی قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا شد نه به‌صورت مستقل اما هم‌اکنون به‌صورت یک قانون مستقل در می‌آید و معلمان به‌جای آنکه بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری اداره شوند تحت قانون مستقل رتبه‌بندی و نظام پرداخت قرار می‌گیرند براین‌اساس معلم هویت علمی و حرفه‌ای پیدا می‌کند و قانون مدیریت خدمات کشوری برای معلمان اجرا نمی‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش‌وپرورش عنوان کرد: 

در بحث رتبه‌بندی 5 رتبه شغلی وجود دارد و فعالیت‌های علمی و پژوهشی در آن اثرگذار است و یک آیین‌نامه ارتقا کنار آن قرار می‌گیرد ضمن آنکه مقدمه لازم برای اجرای آن طرح سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمان است.
همرسانی نوشتار: