جزییات حذف دوران تحصیل از سنوات بازنشستگی فرهنگیان

حذف دوران تحصیل برای محاسبه سن بازنشستگی در لایحه جدید دولت موجب ایجاد ابهاماتی برای فرهنگیان شده است، در همین رابطه سرپرست امور اداری آموزش‌وپرورش توضیحاتی را ارائه کرده است.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
در آستانه روز معلم

به گزارش سرویس فرهنگیان نوداد (سکوی اجتماعی خبر) رئیس جمهور لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری را جهت طی تشریفات قانونی به مجلس ارائه کرده است؛ در بند 51 در اصلاح ماده 105 تبصره 2 این موضوع آمده است "دوران تحصیل که به صورت تعهد خدمت قبل از استخدام یا حین خدمت در اوقات اداری در مقاطع رسمی آموزشی یا معادل توسط کارمندان طی شده یا می‌شود جزو سابقه خدمت برای بازنشستگی منظور نمی‌شود. حکم مندرج در قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش(مصوب 1369) از این جهت فاقد اعتبار است."

هم‌اکنون این سوال در میان جامعه فرهنگیان کشور مطرح شده است که در صورت تصویب این بند سنوات دوره دوساله تربیت معلم، دوره چهارساله تربیت دبیر و دوران تحصیل مأمورین به تحصیل از سنوات بازنشستگی حذف خواهد شد و این افراد دیرتر بازنشسته می شوند؟ آیا براساس این بند، سنوات کاری جهت بازنشستگی افراد بالا رفته و دیرتر بازنشسته خواهند شد یعنی شاهد افزایش زمان بازنشستگی از 30 سال به حداقل 34 خواهند بود؟

در همین رابطه ناصر سلیمانزاده سرپرست امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش گفت: 

این مسئله در لایحه اصلاح و دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری مطرح شده است و این لایحه برای اجرا باید توسط مجلس بررسی و تصویب و پس از آن به تأیید شورای نگهبان برسد تا به قانون تبدیل شود.

وی افزود: 

با توجه به تجربه ما بعید است که حتی در صورت تصویب این موضوع به گذشته تسری یابد و تمام فرهنگیان را مشمول شود.

سلیمانزاده ادامه داد: 

این موضوع اگر تصویب هم شود مربوط به آینده است و افرادی را که پس از این وارد دوره های تربیت معلم می‌شوند شامل خواهد شد چرا که اجرای آن برای تمام فرهنگیان مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد به ویژه زنان شاغلی که تمایل به بازنشستگی پیش از موعد دارند.