گزینه های وزارت امور خارجه آمریکا

اختلاف نظر جمهوری خواهان بر سر رامنی، جولیانی و جنرال کلی

میت رامنی، رودلف جولیانی و جنرال کلی سه گزینه مطرح برای وزارت امور خارجه آمریکا هستند

  1. ۱ سال،۵ ماه قبل
  2. ۰
گزینه های وزارت امور خارجه آمریکا

جناح های رقیب جمهوری خواهان درگیر یک نبرد شدید هستند تا گزینه مورد نظرشان را برای وزارت امور خارجه به رئیس جمهور منتخب دونالد جی ترامپ تحمیل کنند. البته شایان ذکر است که بعید است این انتخاب تا هفته آینده انجام شود.

بحث در داخل دایره گسترده مشاوران رسمی و غیر رسمی آقای ترامپ - بین حامیان مدعی پیشرو، میت رامنی، در برابر افراد دیگر مانند، رودلف دبلیو جولیانی - بخش چشمگیری از تفاوت ها منجر شده است که نشان دهنده تیم مبارزات انتخاباتی غیر متعارف و اغلب بحث برانگیز آقای ترامپ است.

و این یک شکاف پایدار در حزب جمهوری خواه بین افرادی را نشان می دهد که شانس پیروزی آقای ترامپ را مورد تمسخر قرار می دادند و افرادی که از او به عنوان یک شکننده ساختار قدرت واشنگتن حمایت می کردند.

عمومی ترین جناح گروه مخالف آقای رامنی است، که سوال کرده است که آیا او پس از انتقاد تندش از آقای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی، وفادار خواهد بود. اما یک مقام ارشد ترامپ در روز پنجشنبه گفت که آقای ترامپ خودش به دستیارانش گفته است که او معتقد است که آقای رامنی "مناسب ترین گزینه" به نظر می رسد. آقای ترامپ، فردی غیر قابل یپش بینی است و هر لحظه ممکن است نظرش عوض شود، همچنین آقای ترامپ آقای جولیانی را در گفتگوهای اخیر با آشنایان تحسین کرده است.

میت رامنی

حتی روز شکرگزاری هم مانع تلاش فوق العاده مردم برای انتخاب نشدن آقای رامنی نگردیده است. مدیر مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ، کلیان کانوی، در توییتر گفت که او "یک سیل" نگرانی را از مردم دریافت کرده است که نسبت به انتخاب آقای رامنی،  نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه در سال 2012 و فرماندار سابق ماساچوست هشدار داده بودند.

نگرانی های فزاینده در مورد آقای جولیانی، شهردار سابق نیویورک و یکی از اولین و وفادارترین حامیان آقای ترامپ، گفته است که آنها می ترسند که نابسامانی روابط تجاری خارجی می تواند منجر به یک نبرد مخرب شود. آنها همچنین نگران این امر هستند که آقای جولیانی از قدرت کافی در این کار برخوردار نیست.

هر دو آقای رامنی و آقای جولیانی علاقه خود را به این نقش به آقای ترامپ نشان داده اند. اما در حالی که آقای جولیانی قصد خود را بسیار صریح اعلام کرده است، اما آقای رامنی محافظه کارتر بوده است.

اختلافات بر سر این دو نفر در را برای نامزد دیگری باز کرده است. یک گزینه بالقوه که آقای ترامپ و تیم او سرگرم فکر کردن روی هستند ژنرال جان کلی از تفنگداران دریایی، رئیس سابق فرماندهی جنوبی ایالات متحده است. دیگر گزینه ها عبارتند دیوید پترائوس ژنرال بازنشسته و رئیس سابق C.I.A. ، و سناتور باب کورکر تنسی.

جیسون میلر در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات آقای ترامپ، در ایمیل روز پنجشنبه گفت: "رئیس جمهور منتخب در حال دیدار با تعدادی از گزینه های بالقوه واجد شرایط برای این موقعیت مهم است که سیاست خارجی آمریکا را به اشتراک می گذارند و وقتی که رئیس جمهور منتخب تصمیم خود را نهایی کرد آن را به اطلاع عموم مردم خواهد رساند."

آقای رامنی از تندروهایی که آقای ترامپ قبلاً برای تیم امنیت ملی خود انتخاب کرده بود جدا شده است. اما دستیارانش مانند استفان کی بنان، استراتژیست ارشد آقای ترامپ، شک و تردیدهایی را در مورد وفاداری آقای رامنی به آقای ترامپ ابراز کرده است. آقای بنان و دیگران به همکاران شان گفته اند که آنها می ترسند که وزارت امور خارجه به سرپرستی آقای رامنی می تواند به چیزی مثل یک آژانس سرکش تبدیل شود.

خانم کانوی در پاسخ به سوالی در مورد توضیح پست توییتر خود در مورد آقای رامنی  گفت که در حالی که او قضاوت آقای ترامپ اعتماد دارد، اما چیزی که قابل توجه است این است که خشونت افراد نسبت به آقای ترامپ از حزب مردمی به گفته های او نیست بلکه به کاری است که ممکن است انجام دهد او در یک پست دیگر گفت: "وفادار" بودن یک ویژگی مهم برای یک وزیر امور خارجه است.

سایرین که امیدوار بودند آقای ترامپ صدایشان را بشنود پیام شان را به مکانی برده اند که او به احتمال زیاد آن را دریافت می کند: جو اسکاربورو، مجری MSNBC، که با آقای ترامپ در مورد نگرانی های خود را که آقای جولیانی توسط مجلس سنا تایید نخواهد شد سخن گفته است، او این بحث ها را به صورت روزانه در برنامه صبح نشان می دهد، و می داند که آقای ترامپ این برنامه را تماشا می کند.

دیگران، مانند نیوت گینگریچ، رئیس سابق جمهوری خواه مجلس نمایندگان، و مایک هاکبی، فرماندار سابق آرکانزاس، به تلویزیون رفته اند تا آقای ترامپ را از انتخاب آقای رامنی منصرف کنند. آقای هاکبی فردی بود که در طول مبارزات انتخاباتی سال 2008 در روز چهارشنبه به فاکس نیوز گفت که انتخاب آقای رامنی "یک توهین واقعی" به حامیان آقای ترامپ خواهد بود. آقای جولیانی فرد مورد علاقه رای دهندگان جمهوری خواه است که آقای ترامپ را در این انتخابات به پیروزی رساندند.

سین هنیتی، مجری فاکس نیوز نیز عمیقاً از انتخاب آقای رامنی انتقاد کرد.

ترامپ

مدت کوتاهی پس از انتخابات، آقای جولیانی به همکاران خود گفت که او معتقد است این کار به او سپرده خواهد شد. او به مشاوران ارشد آقای ترامپ گفته است که تنها پستی که او علاقه دارد پست وزارت امور خارجه است.

اما او وقتی که زمانی شروع به مخالفت با آقای ترامپ کرد که او به یک انجمن وال استریت ژورنال گفت که او احتمالاً یک نامزد بهتری نسبت به جان بولتون بود که به عنوان یکی از سفرای جورج دبلیو بوش در سازمان ملل خدمت کرده است.

و هنگامی که گزارش ها به روابط تجاری خارجی آقای جولیانی پرداختند، آقای ترامپ حتی محتاط تر شد. شرکت او، جولیانی پارنرز، قراردادهایی را با دولت قطر منعقد کرده است، و آقای جولیانی یک سخنرانی پولی برای یک گروه اپوزیسیون ایرانی انجام داده است که تا سال 2012 در فهرست سازمان های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه بود.

به عنوان یک برنامه پشتیبان، برخی از مشاوران آقای ترامپ او را تشویق کردند تا با آقای رامنی دیدار کند. هر چند برخی در دایره درونی آقای ترامپ، مانند رینس پریباس، انتخاب او برای رئیس ستاد، فکر می کردند که چنین نشستی باعث خشم حامیان رئیس جمهور منتخب می شود، ام آقای ترامپ این کار را انجام داد، و به آقای جولیانی یک پست متفاوت پیشنهاد داد، مدیر اطلاعات ملی.

اما آنچه که بسیاری از مردم باور دارند این است که یک جلسه سرسری با آقای رامنی در آخر هفته گذشته در باشگاه گلف آقای ترامپ در بدمینستر، نیوجرسی به یک موضوع قابل توجه تبدیل شده است.

مشاوران به آقای ترامپ گفتند، آقای ترامپ آقای رامنی را کمی دوست دارد، و چنین گزینه ای باعث جلب توجه کشورهای دیگر در سراسر جهان به کشور ما خواهد شد. روز بعد، آقای جولیانی با آقای ترامپ ملاقات کرد و از او خواست که فقط در یک جهت تصمیم گیری کند.

آقای رامنی، که در سال 2012 زمانی که او روسیه را به عنوان بزرگترین دشمن ژئوپولیتیک ایالات متحده توصیف کرد مورد تمسخر واقع شد، سهام خود را در حزب جمهوری خواه از زمان از دست دادن پست ریاست جمهوری به رئیس جمهور اوباما افزایش داد. متحدان او بر این باورند که موضع او نسبت به روسیه توجیه شده است، اما آن با تمایل آقای ترامپ برای ارتباط بهتر با رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین کاملاً در تضاد است.

به صورت خصوصی، آقای جولیانی سرخوردگی خود را از تقلیل جایگاه اش از گزینه پیشتاز برای وزیر امور خارجه به یک مدعی که باید آقای ترامپ را از نقاط قوت خود متقاعد کند ابراز داشته است. او به طور خاص نسبت به تمرکز بر روابط تجاری اش تحریک شده است.

جنرال کلی

گزینه شخص سوم مانند جنرال کلی در روزهای اخیر در داخل تیم انتقال مطرح شده است. جنرال کلی دستیار ارشد نظامی وزیر دفاع سابق لئون پانتا بود. او فرماندهی جنوبی، مسئول تمام فعالیت های نظامی ایالات متحده در امریکا جنوبی و مرکزی، به مدت چهار سال زیر نظر آقای اوباما را به عهده داشت. و انتصاب او با تمایل آقای ترامپ نسبت به قرار دادن افراد دارای تجربه جنگی در نقش های ارشد سیاست خارجی متناسب است.