ولیعهد خطرناک ...

ایران تحولات خاورمیانه را جدی بگیرد ! + فیلم و عکس ها

امیرعلی سعیدی نوشت: تغییر ولیعهد عربستان سعودی حداقل برای ایران موضوعی بسیار جدی است. و عمق کینه محمد بن سلمان به مانند عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، از ایران به حدی است که حتی حاضر است کشور خود را قربانی جنگ با ایران کنند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۲٫۳ MB) webm (۷۰۸٫۷ KB)

به گزارش نوداد، شرایط امروز منطقه نیز به شدت پیچیده شده و آینده روشنی را نوید نمی دهد. محمد بن سلمان از وهابیون بسیار تندرو و از عوامل اصلی اعلان جنگ علیه یمن به شمار می رود. سلمان پس از معرفی بعنوان ولیعهد نیز؛ مجددا در توییتر خود با قاطعیت اعلام کرده جنگ را به داخل ایران خواهد کشید.

محمد بن سلمان

وزیر خارجه آلمان چند روز پیش در گفتگویی اعلام کرده بود: «وقتی با سران منطقه صحبت کردم؛ تازه فهمیدم موضوع جنگ تا چه حد جدی است».

اشتون مایر

از طرفی، قطر ناگهان در اقدامی عجیب و درعین حال، مشکوک از صف متحدان سعودی کنار گذاشته می شود. از این رو، درباره تحولات این روزهای منطقه چند سوال جدی مطرح می شود: 

اگر برای نمونه منابع عظیمی چون پارس جنوبی و پروژه هایی که بالای صد میلیارد دلار ثروت در آنجا ذخیره شده هدف قرار گیرد و درعین حال قطر نیز در تصمیی پشت پرده از صف متحدان سعودی خارج شده باشد، هدف این نیست که ایران هم نتواند در مقابل پاسخ درخوری به طرف دیگر استخراج کننده منابع مشترک پارس جنوبی دهد؟

پارس جنوبی

آیا قرار است انبارهای موشکی ایران که باید برای پاسخ هر نوع اعلان جنگ احتمالی از طرف امریکا و اسراییل هزینه شود، در درگیری بین کشورهای منطقه صرف نابودی زیرساخت کشورهای مسلمان شود؟

انبار موشکی

چرا رییس سازمان سیا شخصا به عمان سفر کرده و در رابطه با روابط دوستانه این کشور با ایران به سلطان قابوس هشدار می دهد؟

با توجه به موارد فوق باید دانست این زنگ هشداری بسیار جدی برای ایران است، درست است که در صورت بروز جنگی احتمالی از لحاظ پشتیبانی افکار عمومی و همچنین سطح پاسخ دهی نظامی در بهترین شرایط ممکن به سر می بریم، اما ...

آیا در این شرایط وخیم اقتصادی، اگر زیرساخت های کشور هرچند به صورت محدود هدف قرار گیرد؛ توان بازسازی دوباره آن را داریم؟ 
آیا برای تحرکات احتمالی مناطق مرزی که به صراحت سعودی ها تاکید می کنند جنگ را به داخل خاک ایران می کشیم، برنامه مشخصی داریم؟


ایران همواره کشوری طالب صلح بوده و در طول ۲۰۰ سال گذشته علیه هیچ کشوری اقدام نظامی انجام نداده است. از طرفی جمهوری اسلامی ایران نیز سابقه ای درخشان چون هشت سال دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد و درعین حال، پیشرفت توانایی های رزمی و دفاعی امروز ایران در مقایسه با شرایط جنگ تحمیلی بسیار چشمگیر بوده؛ اما آنچه مشخص است تا حد ممکن باید از این تله که مدت هاست به منظور جنگ فارس و عرب، شیعه و سنی تدارک دیده شده؛ به جد پرهیز شود.