شبکه اعماق منتشر کرد

آخرین تقلاهای داعش پیش ازسقوط موصل ! + فیلم

تلویزیون رسمی عراق از سقوط گروه تروریستی داعش در موصل خبر داد. نیروهای عراقی روز پنجشنبه، مسجد تاریخی النوری و گلدسته الحدباء را در بخش قدیم شهر موصل در منطقه غربی رودخانه دجله که داعش اخیرا آنها را منهدم کرده است، آزاد کردند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۲٫۸ MB) webm (۹۹۸٫۳ KB)

به گزارش نوداد، سپهبد «عبدالامیر رشید یارالله» فرمانده عملیات آزادسازی استان نینوا با انتشار بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم، مسجد النوری و گلدسته الحدباء و محله «سرجخانه» را در بخش قدیم شهر موصل تحت کنترل خود درآوردند. 

مسجد النوری و گلدسته الحدباء از آغاز عملیات موصل در 17 اکتبر 2016 تا به امروز مهم‌ترین موضع گروه تروریستی داعش بود که عناصر این گروه در حفظ این موضع به شدت مقاومت از خود نشان می دادند.

ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش در ژوئن 2014 خلافت خودخوانده اش را در مسجد النوری اعلام کرد، و برهمین اساس این مسجد برای عناصر داعش دارای اهمیت بسیاری بود و با ویران شدن مسجد به دست داعش، به نوعی این گروه تروریستی پایان خود را در موصل اعلام کرد. با آزادی این مکان، تلویزیون دولتی عراق آن را به مثابه آنچه «سقوط دولت خرافه داعش» نامیده است، دانست. 

عناصر این گروه هفته گذشته در اقدامی جنایتکارانه این مکان مقدس و گلدسته تاریخی آن را منفجر کردند تا اجازه ندهند این مکان، سالم به دست نیروهای عراق بیفتد.نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم، واکنش سریع، پلیس مرکزی و ارتش مهم ترین نیروهایی هستند که در درگیری ها در داخل بخش قدیم شهر موصل مشارکت دارند.

بخش قدیمی موصل در آستانه آزادی کامل

با بازپس گیری مسجد النوری و محله سرجخانه، تعداد مناطق در بخش قدیمی شهر موصل که هنوز در اختیار گروه تروریستی داعش است به کمتر از 50 درصد رسیده است.

خبرها حاکی ست نیروهای عراقی برای حفظ جان غیرنظامیان و تاخیر در پیشروی های خود، عناصر داعش را در مناطق جنوبی موصل قدیم محاصره کرده اند.

حدود ۵۰۰ نفر از اعضای این گروه نیز در بخش قدیمی موصل بازداشت شدند. از سویی دیگر همزمان با پیشروی های نیروهای عراقی در موصل فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرد؛ نیروهای نظامی عراق مسجد جامع « کرار » در بخش قدیمی موصل را نیز از اشغال داعش آزاد کردند. 

 ۳۷ زن و کودک که در اسارت عناصر تکفیری در منطقه باب جدید موصل قدیم بودند، آزاد شدند. منابع عراقی از کشته شدن دهها تن از اعضای داعش در غرب موصل خبر دادند. سازمان مبارزه با تروریسم عراق نیز در بیانیه ای اعلام کرد: حدود ۲۰۰ تروریست داعش همچنان در محله موصل قدیم در محاصره هستند.