ظریف مذاکره کننده ای وطنخواه و سرسخت است !

وزیر امور خارجه آمریکا هنگام دریافت جایزه چتم هاوس محمدجواد ظریف را یک مذاکره کننده سرسخت و وطن‌پرست توصیف کرد که برای منافع کشورش به سختی جنگید.

  1. ۳ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۱٫۶ MB) webm (۱٫۲ MB)
نوداد -

به گزارش نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) به نقل از شبکه سی.ان.اس نیوز،‌ جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با حضور در اندیشکده «چتم هاوس» مستقر در لندن جایزه این اندیشکده را به دلیل نقش خود در دیپلماسی که منجر به حصول توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 شد، دریافت کرد. 

«چتم هاوس پیش از این اعلام کرده بود که جان کری و محمدجواد ظریف وزیران امور خارجه آمریکا و ایران را برای جایزه سال 2016 خود به دلیل تلاش‌های آنها در مذاکرات هسته‌ای انتخاب کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا حین دریافت این جایزه،‌ با بیان این‌که در دستیابی به توافق هسته‌ای بر ده‌ها تنش میان ایران و آمریکا چیره شدیم، اظهار داشت: 

از همه کسانی که برای دستیابی به این توافق تلاش کردند، تشکر می‌کنم. می‌خواهم درباره همتای ایرانی مان محمد جواد ظریف که این جایزه به او هم تعلق دارد، سخن بگویم. متاسف هستم که او نتوانست جدول کاری خود را برای آمدن به اینجا و گرفتن جایزه هماهنگ کند.

وی گفت: 

می‌خواهم به طور روشن و شفاف بگویم که جواد (ظریف) یک مذاکره کننده سرسخت و پرتوان و در تمام مدت یک وطن‌پرست است که به سختی برای منافع کشورش جنگید و در عین حال همواره تلاش می‌کرد تا یک راه سازنده برای حل مشکلاتی که ما هر دو می‌دانستیم برای کشورهایمان، برای مردممان، براس سیاست‌هایمان و تقسیم‌بندی‌هایی که در خانه‌های هردوی ما وجود داشت،‌ موانعی غول‌پیکر هستند. باید همچنین از نقش وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم در کمک به دستیابی به این توافق قدردانی کنم. هیئت‌های فنی آنها شکاف‌ها در توافق هسته‌ای را پر کردند. صدها کارشناس برای سال‌های طولانی در این باره فعالیت می‌کردند. ما 19 روز مذاکره پی در پی در وین داشتیم که تلاش زیادی در آن صورت گرفت.