درآمد 77 میلیارد تومانی آموزش و پرورش از عوارض شهرداری ها

مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده یاد علاقه مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهمترین و مترقی ترین قوانین برای آموزش و پرورش است که با رویکرد تحقق مشارکت و نظارت مردم در آموزش و پرورش و تمرکززدایی و تصمیم گیری و استفاده از امکانات محلی و استانی برای این وزارتخانه در سال 72 به تصویب رسید.

  1. ۱۱ ماه قبل
خبرگزاری فارس: تصویب 32 هزار مصوبه درقانون شوراهای آموزش و پرورش در24 سال/ درآمد 77 میلیارد تومانی آموزش و پرورش از عوارض شهرداری ها

به گزارش سرویس اجتماعی نوداد (سکوی اجتماعی خبر) وی ادامه داد: این قانون در راستای بسیج کلیه امکانات، سرمایه ها و منابع ملی، محلی و منطقه ای و بهره گیری از آنها در جهت پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت تصویب شد.

زینی وند تصریح کرد: معتقدیم با اجرای درست قانون شوراهای آموزش و پرورش با ایجاد یک همگرایی ذهنی و هم افزایی بین مدیران دستگاه های دولتی و سهیم کردن جمع بزرگی از نهادهای دولتی و مسئولان در تصمیم گیری مربوط به آموزش و پرورش، می تواند رافع بسیاری از مشکلات باشد.

وی با بیان اینکه 16، 17 دستگاه در شورای آموزش و پرورش هر استان مسئولیت دارند، گفت: معتقدیم شوراهای آموزش و پرورش بستر تعامل سازمان یافته ای بین همه دستگاه های دولتی و گروهای مردمی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش به نگاه غیرعلمی به مشارکت اشاره کرد و ادامه داد: نگاه غیرعلمی، مشارکت مردم در آموزش و پرورش را نادیده می گیرد؛ در هیچ جای دنیا آموزش و پرورش نمی تواند به تنهایی همه نیازهای خود را تأمین کند.

وی با تأکید بر اینکه همه دستگاه ها باید به مسئولیت خود در برابر آموزش و پرورش عمل کنند، اضافه کرد: تدوین شیوه نامه اجرایی شورای آموزش و پرورش برای اجرای مواد قانونی مرتبط با شهرداری ها انجام شد و در مرحله مستندسازی است.

زینی وند با بیان اینکه 679 شورای آموزش و پرورش استان در کل کشور داریم، افزود: موظف کردیم در تمام مناطق و استان ها، هر ماه یک جلسه برگزار شود.

وی گفت: از ابتدای تشکیل قانون شوراها، 32 هزار و 968 مصوبه داشته است که 28 هزار و 158 مصوبه اجرایی شده است.

رئیس سازمان غیردولتی و مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: از زمان تصویب شوراهای آموزش و پرورش تا سال 95، 7476 مصوبه آموزشی وجود داشت که 6529 مصوبه اجرایی شده است؛ 6870 مصوبه پرورشی نیز وجود داشت که 6680 مصوبه اجرایی شده است.

وی در خصوص دریافتی آموزش و پرورش از عوارض شهرداری ها گفت: بر اساس بند 3 ماده 13 قانون شوراهای آموزش و پرورش، کل دریافتی های آموزش و پرورش در سال 95 رقم 77 میلیارد تومان بود که این رقم در سال 94، 137 میلیارد تومان بود.

زینی وند در خصوص شهریه مدارس غیردولتی گفت: مدارسی که شهریه بالا می گیرند، تعداد اندکی در تهران است که با مدیرکل آموزش و پرورش تهران برای حل آن جلساتی داشتیم.

وی افزود: امسال شهریه مدارس غیردولتی به مناطق واگذار می شود و رقم بر اساس تصمیم کارگروه مناطق تعیین می شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص مشکل آموزش و پرورش با انبوه سازان اظهار داشت: در جلسه کمیسیون زیربنایی دولت، پیشنهاداتی را مطرح کردیم به عنوان مثال رقم تعداد واحد ساختمانی حذف شود.

وی در خصوص مجوز پیش دبستانی ها گفت: در حال حاضر 5 هزار مرکز پیش دبستانی، مجوزی به غیر از آموزش و پرورش دارند که فرصت دوباره به آنها از اسفند ماه داده می شود تا در سامانه درخواست مجوز کنند.

زینی وند با بیان اینکه همه مراکز پیش دبستانی باید به صورت غیردولتی اداره شود، افزود: تنها در مناطق دوزبانه و محروم، از طریق طرح خرید خدمات آموزشی، پیش دبستانی اداره می شود.

همرسانی نوشتار: