حتماً بخوانید !

9 توصیه مهم برای تهی کردن یک شهر از شهریت ! (زمان مطالعه: 2 دقیقه)

مرتضی میرغلامی در کانال وب سایت معماری نیوز مطلبی جالب را منتشر کرده به نام «9 توصیه مهم برای تهی کردن یک شهر از شهریت» که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 1. ۱ سال قبل
 2. ۰
شهر

به گزارش نوداد و به نقل از کانال وب سایت وزین معماری نیوز، برای تهی کردن یک شهر از شهریت کافیست به موارد زیر عمل کنیم:

 1. خیابانهای شهر را به جاده تبدیل کنید و اصولا کاری کنید که کسی فرق بین جاده، خیابان و پیاده راه را نفهمد.ساخت پل ، روگذر و زیرگذر و نهایتا پل عابر پیاده البته بدون پله برقی در این موارد توصیه می شود. کمی هم جای تحرک برای عابر پیاده باقی بگذارید! 
 2. به جای معماری کردن تا می توانید ساختمان سازی و برج سازی را در شهر ترویج کنید. با این کار هم شغل ایجاد کرده اید و هم زمینهای شهر خالی نمی مانند و شهر هم به یک کارگاه ساختمانی تبدیل می شود. نماهای شیشه ای و بویژه آلومینیومی قویا توصیه می شود. 
 3. به جای میدان و فضاهای شهری تا می توانید فلکه بسازید و اینقدر به میدانها بگویید فلکه تا مفهوم میدان از ذهن مردم پاک شود. حتی می توانید زیر این فلکه ها تجاری ایجاد کنید. 
 4. از ایجاد پارک و فضای سبز در مرکز شهر که موجب حضور مردم و سالمندان و افراد بیکار می شود جدا پرهیز کرده و فضاهای سبز و تفرجی را به بیرون شهر، تپه ها و کوههای اطراف منتقل کنید. نهایتا چند بوستان و نهال و شمشاد در مناطق مرکزی کافیست. از سنگریزه و چمن مصنوعی هم بجای چمن می توانید استفاده کنید. 
 5. برای زیباسازی شهر تا می توانید از رنگ استفاده کنید. بخصوص استفاده از رنگهای شاد نارنجی و سبز و آبی و گل بهی در جداول را فراموش نکنید. 
 6. بناهای تاریخی مرکز شهر که کلنگی هم محسوب می شوند را خراب کرده و یا اینقدر متروک رها کنید تا خودشان خراب شوند و بجای آن بناهای شیک و مدرن و مجلسی بسازید.  
 7. در بافتهای مرکزی و تاریخی هر قدر جا دارد پاساژ و مرکز خرید بسازید به هر حال گردشگران کجا بهتر از مالها و مراکز تجاری می توانند وقت خود را بگذرانند. 
 8. هرجا مردم مطالبه امکانات و حقوق شهروندی کردند به آنها قول آسفالت کردن خیابانهای محله شان را بدهید. این کف خواسته یک شهروند است و آسفالت را هم برای کف خیابان اختراع کرده اند دیگر. 
 9. برای راحتی و خسته نشدن مردم در مرکز شهر خیابانها را طوری برنامه ریزی کنید که ماشینها و اتوبوسها تا دم در مغازه ها بتوانند حرکت کنند و مسافر پایش را از داخل ماشین مستقیما داخل مغازه بگذارد و نیازی به هیچ پیاده روی و قدم زدن هم نباشد. اینطوری اتوبوسها که حمل و نقل عمومی محسوب می شوند در همه میدانها و خیابانهای مرکز شهر هم رویت می شوند. دودشان هم برای تنوع بد نیست.

  گروه مطالعات شهری فاطر