زندان متحرک یا وسیله نقلیه عمومی ؟

تبلیغاتی که سرتا پای اتوبوس‌ها را این روزها پوشانده، باعث گله‌گزاری از سوی شهروندان شده. آیین‌نامه مربوط به این مسئله هم می‌گوید، تبلیغات سراسر اتوبوس، خلاف قانون است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۱
لینک های دانلود: mp4 (۲۷٫۳ MB) webm (۱۰٫۴ MB)

به گزارش نوداد (بانک ویدیو خبر ایران) رنگ آمیزی تبلیغاتی فضاهای متحرک شهری مانند اتوبوسهای واحد، یکی دیگر از عرصه های تبلیغاتی و تجاری است که این روزها شهروندان درباره آن گلایه هایی را طرح می کنند.

تبلیغات روی اتوبوس شهری

از جمله در سرویس مشکلات مردم، کاربری به نام احمدرضا در این باره نوشته: 

آقا این تبلیغات مشبک روی شیشه اتوبوسها کورمون کرد. چه کسی وکی به داد ما میرسه؟

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

آیین نامه: تبلیغات روی شیشه ها غیرقانونی است

با مطالعه آیین نامه ضوابط تبلیغات در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور (ابلاغی وزارت کشور به شماره 121930/1/3/37 مورخ یازدهم آبان 89) می توان دریافت تبلیغات درون و بیرون اتوبوس و مینی بوس های شهری، دارای قواعد مشخصی است.

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

تبصره ماده 4 درباره تبلیغات در داخل اتوبوس و مینی بوس می گوید: 

انواع تبلیغات مجاز در داخل خودروی اتوبوس و مینی بوس به نحوی است که در معرض دید راننده نبوده و باعث کاهش دید راننده یا کاهش رفاه مسافرین نگردد ...مجاز است.

همچنین تبصره این ماده گفته: 

هر نوع تبلیغات در داخل اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها بر روی شیشه ها (جلو، عقب، طرفین و آیینه ها) ممنوع است.

در ماده 5 این آیین نامه در خصوص تبلیغات در خارج اتوبوس و مینی‌بوس هم می خوانیم:

انواع تبلیغات مجاز در بدنه خارجی اتوبوس‌ها و مینی بوسها، صرفاً بر روی بدنه های طرفین (راست و چپ)، مجاز بوده و بر روی بدنه های جلو و عقب ممنوع می‌باشد.

همچنین تبصره 1 ذیل این ماده می گوید: 

هر نوع تبلیغات در خارج اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها بر چراغ‌ها و شیشه‌ها (جلو، عقب، طرفین، آیینه‌ها) ممنوع است.

اینطور که پیداست هرگونه تبلیغات روی اتوبوسهای درون شهری که:

-مزاحم مسافران شود ،
-روی شیشه های طرفین، جلو و عقب نصب شود ،
-روی چراغها را بگیرد ،
-باعث کاهش دید مسافران شود ،

ممنوع است. و با توجه به موارد فوق الذکر می توان اینطور نتیجه گرفت تبلیغات سراسر اتوبوس که ناقض موارد بالاست، ممنوع تلقی می شود و باید توسط پلیس راهور ناجا، از تبلیغاتی این چنینی جلوگیری شود.

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

چندی پیش اقبال شاکری در سیصد و پنجاه و سومین جلسه شورا با اشاره به اجرای پروژه ها بدون پشتوانه کارشناسی در شهرداری تهران گفت: 

از زمستان سال ۹۵ شهرداری منطقه ۶ و معاونت حمل و نقل و ترافیک طرحی را برای ایجاد خیابان نمونه ترافیکی در خیابان ایرانشهر به اجرا گذاشته اند که نه تنها باعث ایجاد خیابان نمونه ترافیکی نشده بلکه مشکلات بسیاری در این زمینه برای منطقه نیز ایجاد کرده است .

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

وی ادامه داد: 

در این طرح یک خط ویژه برای دوچرخه ایجاد شده و یک لاین ترافیکی کاهش یافته ولی در عمل محل عبور دوچرخه به محل پارک موتور سیکلت ها تبدیل شده و کنار لاین دوچرخه نیز محل پارک نابسمان خودروها شده است .

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

شاکری افزود : 

با توجه به اهمیت ترافیکی این خیابان در محدوده مرکزی تهران به شهرداری تهران تذکر داده می شود که نسبت به ساماندهی این وضع اقدام کند و با توجه به اینکه این پروژه فاقد کد بودجه برای سال ۹۶ است لذا گزارشی از نحوه هزینه کرد در این پروژه ارائه شود .

رییس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: 

چرا در شهرداری پروژه هایی اجرا می شود که در آن خلق الساعه تصمیم گرفته می شود و تبعات آن را در نظر نمی گیرند . آیا اگر امروز از شورایاری های خیابان ۳۰ تیر و یا بازار در مورد سنگفرش شدن خیابان ها نظر خواهی شود به راستی میزان رضایت مردم چه اندازه خواهد بود .

تبلیغات روی شیشه اتوبوس شهری

شاکری در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به تبلیغات روی بدنه اتوبوس ها انتقاد کرد و گفت: 

به شهرداری تهران تذکر داده می شود که در خصوص رعایت ضوابط ایمنی و بصری و رعایت فرهنگ ایرانی –اسلامی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس ها نظارت کامل تری را اتخاذ کند.

وی ادامه داد : 

در حال حاضر به رغم اینکه دستور العمل ضوابط تبلیغات در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور از طرف وزارت کشور و شورای عالی ترافیک از سال ۸۹ ابلاغ شده لکن مشکلات زیادی در تبلیغات روی بدنه اتوبوس ها در سطح شهر دیده می شود .


شاکری با برشمردن برخی مشکلات در این زمینه تصریح کرد : 

مشکل دید مسافران در اثر پوشیده شدن شیشه ها ، مشکل کاهش تمرکز خودروهای مجاور و آلودگی بصری در انتخاب تبلیغات نامناسب و در آخر مشکل تبلیغ کالاهای خارجی روی بدنه اتوبوس ها که می بایست هر چه سریعتر به این موارد رسیدگی شود .

وی خاطر نشان ساخت : 

هر گونه تبلیغات بر روی شیشه اتوبوس ها ممنوع بوده است . با این تبلیغات اتوبوس ها شبیه زندان های مترحک شده اند .

وی افزود : 

مسافرانی که داخل اتوبوس ها هستند بر اثر این تبلیغات بر روی شیشه ها از موقعیت مکانی خود خبر ندارند و این در حالی است که پنجره اتوبو سها نیز امکان باز و بسته شدن ندارد .