هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران

پرسپولیس صدرنشین شایسته

پرسپولیس با پیروزی مقابل گسترش فولاد در هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران با هفت امتیاز به تنهایی در صدر جدول قرار گرفت.

  1. ۱ سال،۱۰ ماه قبل
  2. ۰
پرسپولیس گسترش

پرسپولیس در تبریز و ورزشگاه خانگی گسترش فولاد بازی سختی را پیش رو داشت. زمین چمن عالی ورزشگاه بنیاد دیزل گسترش فولاد به بازیکنان تکنیکی دو تیم اجازه می‌داد براحتی دستورات تاکتیکی مربی را اجرا کنند.

در نیمه اول هر دو تیم بسیار محافظه‌کارانه بازی کردند. گسترش با سیستم ١-٣-٢-٤ و استفاده از علیرضا نقی زاده و مگنو باتیستا در نقش دو هافبک دفاعی، که درتمام دقایق نیمه اول در زمین خودی می‌ماندند، نشان داد ابتدا به دنبال بسته نگه‌داشتن دروازه‌اش است.

حضور کم‌رنگ هافبک‌های گسترش در حمله موجب شد تا شیمبا، محمدرضا خلعتبری و مسعود ابراهیم زاده که تنها حمایت داریوش رضاییان داشتند کمتر توان حمله به دروازه پرسپولیس را داشته باشند.

با عقب‌نشینی گسترش فولاد، پرسپولیس در سیستم ٢-٤-٤ لوزی به حرکات خوب امید عالیشاه از چپ و ارسال‌های او امید داشت اما این تیم در زمان ارسال‌ها در محوطه جریمه کمبود بازیکن داشت و همین مشکل موجب شد تا بیشتر ارسال‌های عالیشاه در نیمه اول بی‌اثر بماند.

در ابتدای نیمه دوم اشتباه آشکار دخسوس دروازه‌بان برزیلی گسترش که در دو بازی گذشته گلی دریافت نکرده بود جریان بازی را کاملا تغییر داد. سانتر نچندان خطرناک امیری و جایگیری اشتباه دخسوس پرسپولیس را پیش انداخت.

پس از گل شرایط کاملا به سود پرسپولیس تغییر کرده بود. گسترش برای جبران گل با سه مهاجم شروع به حمله کرد و این فضای لازم را در اختیار بازیکنان خط حمله پرسپولیس قرار داد تا با بازی ترکیبی مسلمان، احمدزاده، امیری و طارمی که به جای علیپور به میدان آمده بود، کاملا بازی را کنترل کنند.

کنترل روند بازی یکی از مشخصات تیمهای بزرگ و با برنامه است. پرسپولیس پس از گل بخوبی توانست با کم کردن سرعت بازی و تنظیم آهنگ تیمی شرایط را به سود خود حفظ کند.

تعویض عالیشاه با ساسان انصاری و حرکات خوب این بازیکن نشان داد برانکو شرایط بازی را کاملا درک کرده و نمی‌‎خواهد مانند بازی گذشته پیروزی را با تساوی عوض کند. برانکو با تقویت سیستم تهاجمی و بازی دادن بازیکنانی که قدرت حفظ توپ دارند، کنترل جریان بازی را بر دفاع مطلق یا حمله بی‌مهابا ترجیح داد و درنهایت به سه امتیاز حساس رسید.

سایر نتایج:

سیاجامگان ٠ _ سایپا ٢  ؛ فولاد ٠ _ ذوب آهن ٢ ؛ صبا ١ _ ماشین سازی ١ ؛ سپاهان ٣ _ استقلال خوزستان ١ ؛ نفت تهران ٣ _ پدیده ١ ؛ ترکتورسازی٣ _ پیکان ١
همرسانی نوشتار: