تبانی بزرگ در دیدار استقلال - صبا

صالحی به رحمتی: «سریع، محکم، به چپ !» + فیلم

به نظر می‌رسید این شنبه روز آرامی برای فوتبال ایران باشد اما صبح با انتشار یک ویدئوی کوتاه و عجیب که ابتدا در اینستاگرام و سپس در سایت‌های غیررسمی چرخید، جنجال تازه‌ای به راه افتاد. جنجال مکالمه کوتاه داور بازی استقلال و صبا با سیدمهدی رحمتی قبل از پنالتی کیوان امرایی...

  1. ۱ سال،۶ ماه قبل
  2. ۰
لینک های دانلود: mp4 (۵٫۲ MB) webm (۲٫۰ MB)

طرفدران پرسپولیس با هشتگ سریع، محکم، برو سمت چپ فیلمی را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند که آرم پرسپولیس روی آن است. فیلمی از دو پنالتی ابتدایی بازی حذفی استقلال و صبا که نشان می‌دهد بعد از پنالتی هرایر مکویان، وقتی کیوان امرایی قصد زدن ضربه پنالتی اول صبا را داشته، احمد صالحی به رحمتی چیزی می‌گوید. از روی لب‌خوانی معلوم است داور بازی به رحمتی می‌گوید؛ سریع محکم چپ! و چند لحظه بعد رحمتی با شیرجه به سمت چپ خود، پنالتی را مهار می‌کند. 

طرفداران استقلال؛ صالحی از کجا می‌دانست امرایی به چپ می‌زند؟

طرفداران پرسپولیس با استناد به همین فیلم، از تبانی رحمتی و صالحی خبر می‌دهند و مدعی هستند داور بازی با کمک به دروزاه‌بان استقلال برای مهار پنالتی بازیکن صبا عدالت را زیر سوال برده است اما هواداران استقلال که این فیلم را حاشیه‌سازی جدید برای تیم خود می‌دانند، می‌پرسند احمد صالحی از کجا می‌دانسته کیوان امرایی پنالتی خود را به سمت چپ می‌زند؟ البته رسیدن به پاسخ این سوال کار ساده‌ای است، فقط کافی است سری به آرشیو تمام قضاوت‌های صالحی در لیگ برتر و جام حذفی بزنید و ببینید در کدام بازی کیوان امرایی پیش چشم صالحی پنالتی زد؟

پاسخ به این سوال ابهامات را روشن می‌کند اما واقعا صالحی به رحمتی چه گفته است؟

اتهام همیشگی؛ تلاش برای قهرمان کردن رقیب

هوادران پرسپولیس تردید ندارند صالحی به دروازه‌بان استقلال کمک کرده و این کمک را هم به گمان خود، برنامه‌ریزی شده می‌دانند. سال‌هاست هواداران استقلال فدراسیون را متهم می‌کنند به تلاش برای قهرمان کردن پرسپولیس و طرفدران پرسپولیس به فدراسیون تهمت می‌زنند می‌خواهد استقلال را قهرمان کند و این وسط اصفهانی‌ها هستند که بیشترین تعداد قهرمانی را دارند!

حالا هواداران پرسپولیس برای ادعای خود یک سند تازه پیدا کرده‌اند؛ دست‌هایی در کار است که استقلال قهرمان جام حذفی شود، سندش هم همین کاری که داور بازی حذفی استقلال و صبا کرد و به دروازه‌بان استقلال خط داد پنالتی را مهار کند!

کمک داور بازی: صالحی گفت بعد از ضربه برو به چپ

اما صالحی از کجا می‌دانست امرایی پنالتی را به چپ می‌زند، آن هم سریع و محکم و به چپ دروازه؟ استقلالی‌ها می‌گویند صالحی اصلا چنین حرفی نزده و به رحمتی گفته بعد از زده شدن ضربه پنالتی سریع به سمت چپ دروازه برود تا پنالتی بعدی زده شود. کمک داور بازی حذفی استقلال و صبا هم همین حرف را به همکارمان زده است. کمک صالحی می‌گوید؛ داور قبل از اولین پنالتی، به هر دو دروازه‌بان می‌گوید بعد از زده شدن ضربه چه گل شد و چه توپ را گرفتند، سریع به سمت چپ دروازه حرکت کنند تا دروازه‌بان تیم مقابل درون دروازه بایستد. صالحی هم به رحمتی همین را گفت.

کارشناس داوری: لب خوانی اشتباه است، نگفت محکم!

اگر واقعا صالحی چنین تذکری به رحمتی داده باشد، کلمه محکم از کجا می‌آید؟ چرا صالحی گفته محکم؟ یکی از کارشناسان داوری برای این سوال ما پاسخ جالبی دارد؛ شاید لب خوانی اشتباه باشد، شاید کلمه دیگری گفته که در لب خوانی شبیه محکم است... این کارشناس داوری که تمایلی به افشای نامش ندارد، می‌گوید؛ مرسوم نیست داور به دروازه‌بان بگوید محکم. احتمالا کلمه دیگری استفاده شده است!

ناظر بازی: داور گفت بچرخ، نگفت به چپ!

اما محمد فنایی که ناظر بازی بود، حرف دیگری می‌زند؛ فیلم بازی را دیدم. اصلا چنین چیزی نیست. صالحی به رحمتی گفته زود بچرخ، سریع بچرخ و بعد از ضربه هم برو به چپ... فنایی از رسانه‌ها خواسته به این شایعه دامن نزنند. مهدی رحمتی عادت دارد موقع پنالتی پشت به زننده ضربه می‌کند و صالحی از او خواسته سریع بچرخد تا پنالتی زده شود.

داور بازنشسته؛ توهم است!

یکی دیگر از کارشناسان داوری هم با تایید حرف‌های فنایی می‌گوید؛ صالحی نگفته به چپ، گفته بچرخ! یک بار دیگر فیلم را ببینید. صالحی به رحمتی می‌گوید؛ سریع برگرد و بچرخ. این داور بازنشسته می‌گوید؛ امکان ندارد صالحی به رحمتی گفته باشد سریع محکم به چپ و این توهم است!

داور لیگ برتری: از خود صالحی بپرسید !

برای اطمینان با یکی دیگر از داوران حال حاضر فوتبال تماس می‌گیریم که این داور می‌گوید؛ تصور من این است که صالحی به رحمتی تذکر داده موقع زدن ضربه پشت به زننده ضربه نباشد و بعد از ضربه هم سریع به سمت چپ دروازه برود و کنار کمک داور قرار بگیرد تا دروازه‌بان تیم مقابل درون دروازه بایستد و ضربات پنالتی بدون مکث دنبال شود. شاید صالحی این نکته را به رحمتی گفته و بعد هم برای تاکید، چند واژه را پشت سر هم تکرار کرده باشد. سریع، بپر به چپ! از این داور می‌پرسیم مگر چت تلگرام است که داور چند واژه را پشت سر هم بگوید و فعل را حذف کند. داور می‌تواند خیلی راحت بگوید؛ آقای رحمتی، قبل از این که سوت بزنم، سریع بچرخ و رو به توپ باش و ضربه هم که زده شد، سریع بلند شو و برو به سمت چپ دروازه... بعد هم چرا از واژه محکم استفاده می‌کند؟ این داور مکثی می‌کند و می‌گوید؛ حق با شماست تلگرام نیست ولی حالا من سوال می‌کنم اگر داور می‌خواسته به رحمتی کمک کند، چرا این کار را به گونه‌ای انجام داده که دوربین‌ها حرکت و حرف او را ثبت کنند. من بعید می‌دانم صالحی چنین کاری کرده باشد اما اگر از واژه محکم استفاده کرده باشد، خودش باید جواب بدهد چون مرسوم نیست داور به دروازه‌بان بگوید محکم برو به سمت چپ دروازه!

صالحی کجاست؟

صالحی فعلا در دسترس نیست. شاید او ترجیح می‌دهد فعلا حرفی نزند. روزنامه خبرورزشی در شماره آینده خود این موضوع را به طور کامل کالبدشکافی می‌کند. شماره بعدی خبرورزشی را از دست ندهید.