به نظر شما کدامیک بهترین بودند؟

انتخاب بهترین مدال آور ایرانی در المپیک 2016

چکیده ای از زندگی نامه و رقابت های المپیکی مدال آوران ایرانی در المپیک ریو 2016 _کیانوش رستمی ، سهراب مرادی ، حسن یزدانی ، کمیل قاسمی ، سعید عبدولی ، قاسم رضایی ، کیمیا علیزاده ، حسن رحیمی_ به نظر شما، مدال کدام یک از این قهرمانان برای ملت عزیز ایران لذت بخش تر بود؟

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
قهرمانان المپیک

کاروان ایران با کسب 8 مدال در المپیک به کار خود پایان داد و نوداد در نظر دارد توسط مخاطبان خود برترین ورزشکار ایران در المپیک را انتخاب کند.

کدامیک از مدالهای المپیک قهرمانان ایران بیشتر به شما چسبید؟ لینک ثابت

در حال بارگیری ...

کاروان 63 نفره ایران در المپیک 2016 المپیک با کسب 8 مدال در ریو به کار خود خاتمه داد و وبسایت نوداد مطابق همیشه با توجه به اقبال بالای مخاطبان در شرکت در نظرسنجی، این بار نیز قصد دارد با همکاری شما بهترین ورزشکار ایران را در رقابت های المپیک ریو انتخاب کند. بر همین اساس با نگاهی به عملکرد ورزشکاران ایرانی در این رقابت ها، می توانید در نظرسنجی نوداد شرکت نمایید.

1- کیانوش رستمی (اولین مدال طلای ایران در المپیک ریو 2016)

زاده 1 مرداد 1370 در اسلام‌آباد غرب استان کرمانشاه، عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران است. او دارندهٔ یک مدال طلا و یک نقره المپیک (به ترتیب از المپیک 2016 ریو و المپیک 2012 لندن) و رکورددار مجموع جهانی و المپیک در دستهٔ 85 کیلوگرم مردان است.

کیانوش رستمی، وزنه بردار دسته 85 کیلوگرم ایران در هفتمین روز بازی های المپیک ریو برای کسب مدال طلا با 10 وزنه بردار به رقابت پرداخت.

رستمی با ثبت رکورد 396 کیلوگرم در مجموع دو حرکت قهرمان المپیک ریو شد و اولین مدال را برای کاروان ایران به دست آورد.

او در یک ضرب 179 کیلوگرم و در دوضرب 271 کیلوگرم را ثبت کرد؛ او رکورد مجموع خود را نیز یک کیلوگرم ارتقا داد. او هم چنین رکورد دار دوضرب و مجموع المپیک نیز شد.

نخستین جملات کیانوش رستمی پس از کسب مدال طلای المپیک به این صورت است: «ما نمی گذاریم خون شهیدانمان پایمال شود. همه جا ایرانیان باید نشان بدهند که می توانند؛ در بدترین شرایط هم ما می توانیم. خدا را شاکرم بابت کسب این مدال ارزشمند.»

کیانوش رستمی

2- سهراب مرادی

زاده 31 شهریور 1367 در سده لنجان؛ در شهرستان لنجان (زرین شهر) در استان اصفهان متولد شد، وزنه‌ بردار بختیاری و عضو تیم ملی وزنه برداری است.

مسابقات وزنه‎برداری دسته 94 کیلوگرم بازی‎های المپیک 2016 ریو با رقابت 8 ورزشکار آغاز شد. سهراب مرادی نماینده کشورمان در این دسته به مصاف 6 ورزشکار از کشورهای بلاروس، اوکراین، لیتوانی، مصر و تایلند رفت که در نهایت سهراب مرادی، وزنه‌بردار شایسته ایران موفق شد با رسیدن به مدال طلای این وزن، دومین مدال ایران را به دست آورد و طلای کیانوش رستمی را تکرار کند.

سهراب مرادی، قهرمان وزنه برداری المپیک گفت: من زمانی فکر حضور در المپیک را هم نمی‌کردم و حالا مدال طلا را دارم. وی در پایان نشست خبری به خبرنگاران گفت: مدالم را به رهبر و مردم ایران تقدیم کرده و از علی مرادی و سجاد انوشیروانی تشکر می کنم.

سهراب مرادی

 3- حسن یزدانی

حسن یزدانی زادهٔ 7 دی 1373 در جویبار، کشتی‌گیر آزادکار ایرانی است. او دارنده مدال طلای المپیک 2016 ریو در وزن 74 کیلوگرم است. دانشجوی سما دانشگاه آ‌زاد اسلامی واحد قائم‌ شهر در رشته تربیت بدنی مقطع کارشناس است، کشتی در خانواده شان ارثی است؛ رضا یزدانی (کشتی گیر) معروف به پلنگ جویبار پسر عموی پدرش است.

در رقابت‌های کشتی آزاد 2016 المپیک ریو، حسن یزدانی دارنده مدال طلای جوانان جهان و مدال نقره بزرگسالان جهان در سال 2015 در دیدار فینال وزن 74 کیلوگرم به مصاف انوار گدویف دارنده مدال طلای جهان از روسیه رفت و در پایان موفق شد حریف خود را با نتیجه 6 بر 6 از پیش رو بردارد و مقتدرانه مدال طلای المپیک را از آن خود کند.

یزدانی با این قهرمانی، کشتی آزاد ایران را پس از 16 سال صاحب مدال طلای المپیک کرد.

حسن یزدانی

4- کمیل قاسمی

کمیل قاسمی زادهٔ اسفند 1366 در جویبار، کشتی‌گیر ایرانی است. وی برنده دو مدال برنز مسابقات جهانی کشتی جوانان، یک مدال نقره مسابقات قهرمانی آسیا، مدال برنز المپیک لندن 2012 و مدال نقرهٔ المپیک ریو 2016 است.

کمیل قاسمی در دسته فوق‌ سنگین کشتی آزاد با شکست برابر آکگول ترکیه ای یک مدال نقره برای کاروان ایران کسب کرد؛ این مدال، اولین نقره کاروان ایران در المپیک ریو 2016 بود.

کمیل قاسمی بعد از کسب مدال نقره وزن 125 کیلوگرم کشتی آزاد المپیک گفت: «همان طور که رقابت فینال را دیدید بسیار سخت بود. رقیب ترک دو سال قهرمان جهان شده است. کشتی‌گیر خوبی است. من هم آمده بودم که طلا بگیرم. متاسفانه نشد و برنامه‌هایی که از قبل داشتم را روی تشک نتوانستم پیاده کنم. حریف ترک از من بهتر کشتی گرفت و توانست مدال طلا را به دست بیاورد. شک نکنید که در دنیای قهرمانی می‌ مانم و بعد از این همه تمرین و زحمت، نیاز به استراحت دارم و با قدرت برمی‌گردم.»

5- سعید عبدولی

سعید عبدولی زاده 13 آبان 1368 در اندیمشک، کشتی‌ گیر وزن 75 کیلوگرم فرنگی‌ کار ایرانی است که مدال برنز المپیک ریو 2016، مدال طلای قهرمانی جوانان جهان و بازی‌های آسیایی 2010 را کسب کرده‌ است.

نماینده وزن 75 کیلوگرم کشتی فرنگی ایران با کسب پیروزی در دیدار رده‌بندی بازیهای المپیک 2016 ریو به مدال برنز رسید؛ سعید عبدولی پس از راهیابی به دیدار رده بندی وزن 75 کیلوگرم رقابتهای کشتی فرنگی بازی های المپیک به مصاف «پیتر باسکی» از مجارستان رفت و با نتیجه 5 بر 2 پیروز شد و مدال برنز این وزن را از آن خودش کرد.

سعید عبدولی

6- قاسم رضایی

قاسم غلامرضا رضایی زاده 27 مرداد 1364 در آمل، کشتی‌گیر ایران، قهرمان و برنده مدال طلای المپیک لندن در وزن 96 کیلوگرم و برنده مدال برنز المپیک ریو در وزن 98 کیلوگرم کشتی فرنگی است. او تنها کشتی‌گیر فرنگی تاریخ ایران است که دو مدال المپیک دارد؛ فیلا در گزارشی او را به عنوان فردی قدرتمند و پر امید معرفی نمود و او را در زمره برجسته‌ترین کشتی گیران چند سال گذشته در جهان قرار داد.

قاسم رضایی در دیدار رده بندی رقابتهای کشتی فرنگی بازیهای المپیک ریو به مصاف «استفان شوئن» از سوئد رفت که با نتیجه 4 بر 4 پیروز شد و به مدال برنز رسید. 

قاسم رضایی

7- کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده زنورین زاده 19 تیر 1377 کرج، تکواندوکار ایرانی است. او در بازی‌های المپیک ریو 2016 در کلاس وزن 57 کیلوگرم زنان برنده مدال برنز شد. وی اولین زن ایرانی است که در تاریخ ایران در بازی‌های المپیک، برنده مدال شد. همچنین با شکستن رکورد ناصر گیوه‌ چی نوزده ساله، با هجده سال سن جوان‌ ترین مدال آور تاریخ ایران در المپیک شد. وی در رنکینگ جهانی 317 امتیاز دارد و از میان تمام 24991 نفر تکواندوکار جهان در رتبه 289 و از میان 9416 تکواندوکار زن جهان در رتبه 147 قرار دارد؛ وی همچنین در رتبه 6 از میان 655 زن در وزن منهای 57 کیلوگرم قرار دارد.

کیمیا علیزاده، نماینده وزن منفی 57 کیلوگرم ایران در این رقابت‌ها، در اولین مبارزه خود 7 - 6 آنا زانینوویک از کرواسی و نفر ششم رنکینگ جهانی را شکست داد. نماینده 19 ساله ایران در مبارزه دوم 8 - 7 به نماینده اسپانیا باخت؛ نماینده اسپانیا در مرحله بعد حریفی از مصر را شکست داد و راهی فینال رقابت‌ها شد. با این نتیجه کیمیا علیزاده به جدول شانس مجدد راه پیدا کرد.

علیزاده در اولین بازی جدول شانس مجدد 14 - 10 نماینده تایلند را شکست داد. نماینده شایسته ایران در دیدار رده‌بندی 5 - یک نماینده سوئد را شکست داد و روی سکوی سوم ایستاد. علیزاده اولین مدال تاریخ ورزش بانوان ایران در المپیک را کسب کرد. این ورزشکار سال 2014 در رقابت‌های قهرمانی جهان اولین مدال تاریخ تکواندوی زنان ایران در جهان را هم کسب کرده بود.

کیمیا علیزاده بعد از کسب مدال تاریخی‌ اش برای ورزش ایران گفت: «من می‌خواستم پنجمین مدال تاریخ‌ سازم را در المپیک بگیرم و می‌خواستم طلا بگیرم ولی متاسفانه نشد. شاید آن زحماتی که من کشیدم رنگش برنزی بود. شرمنده استادم شدم.»

علیزاده همچنین افزود: «خوشحالم برای دختران ایرانی چون راهی باز شد تا بانوان ایران بتوانند در المپیک‌ های بعدی مدال‌آور باشند. امیدوارم که شاهد خوشرنگ ترین مدال ها در المپیک‌ های بعدی باشیم.»

کیمیا علیزاده

8- حسن رحیمی

حسن رحیمی زاده 1368 در تهران (محله بهارستان) کشتی‌ گیر ایرانی است. رحیمی ورزش کشتی را از 11 سالگی آغاز کرد و با پشتکار فراوان توانست در مدت کوتاهی توانایی‌های خود در این عرصه را به اثبات برساند. وی با غلبه بر حریفان خود از جمله عباس دباغی پیراهن تیم ملی را به تن کرد. فنی که او در آن مهارت دارد گرفتن مچ پا است و در مسابقات مختلف حریفان خود را با این فن آزار داده است.

در المپیک ریو 2016 حسن رحیمی با کشتی های فوق العاده خود تمامی حریفان را با نتیجه فوق العاده شکست داد اما در مقابل حریف ژاپنی بازی را واگذار کرد و در رده بندی حریف کوبایی خود، بونه رودریگز را با اقتدار تمام ضربه فنی کرد و مدال ارزشمند برنز المپیک را از آن خود و کشور ایران کرد.

حسن رحیمی