تا شما باشید که دیگر دوپینگ نکنید

قطعی شدن محرومیت ورزشکاران روس از پارالمپیک

کمیته بین‌ المللی پارالمپیک تصمیم گرفت تمام ورزشکان پارالمپیک روسیه را محروم کند و امروز دادگاه حکمیت ورزش این تصمیم را در شرایط فعلی "مناسب" خواند. پارالمپیک ریو از 17 شهریور آغاز خواهد شد.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
پا

پارالمپیک

پارالمپیک


دادگاه حکمیت ورزشی درخواست تجدید نظر روسیه را برای لغو محرومیت ورزشکاران این کشور از حضور در پارالمپیک ریو نپذیرفت.

پیش از این کمیته بین‌ المللی پارالمپیک به دلیل دوپینگ ورزشکاران روس که در چند سال گذشته با نظارت و حمایت دولت این کشور انجام شده بود، آنها را از حضور در پارالمپیک امسال محروم کرده بود.

پس از انتشار گزارش‌ های مختلف در رسانه‌ ها و شهادت رئیس سابق آزمایشگاه ملی ضددوپینگ روسیه، آژانس جهانی ضد دوپینگ، کمیته مستقلی را به سرپرستی پروفسور مک لارن مسئول بررسی اتهام دوپینگ ورزشکاران روس کرد که نتایج آن تقریبا یک ماه پیش منتشر شد.

این بررسی نشان می‌ داد ورزشکاران روس از سال 2011، در تقریبا "تمام" رشته‌های ورزشی در المپیک‌ های تابستانی و زمستانی، زیر نظر دولت روسیه دوپینگ کرده‌ اند.

گزارش این کمیسیون حاکی از آن بود که دستکاری در نتایج آزمایش ادرار ورزشکاران روس، با "هدایت، کنترل و نظارت" وزارت ورزش از اواخر سال 2011 آغاز شده، در المپیک 2012 لندن و المپیک زمستانی 2014 در سوچی روسیه هم وجود داشته و تا تابستان سال گذشته ادامه داشته است.

دکتر ریچارد مک‌ لارن، رییس کمیسیونی که این تحقیق را انجام داده گفته است به یافته‌ های این بررسی "اعتمادی خلل‌ ناپذیر" دارد. 

پس از انتشار این گزارش، کمیته بین‌ المللی المپیک تصمیم‌ گیری درباره محرومیت ورزشکاران روس از حضور در المپیک ریو را به عهده فدراسیون‌ های جهانی هر رشته ورزشی گذاشت که منجر به محرومیت تعداد زیادی از ورزشکاران روس از حضور در المپیک ریو شد و در نهایت فقط 270 ورزشکار روس امکان حضور در ریو را پیدا کردند.

این تصمیم با انتقاد کمیته ملی المپیک برخی کشورها از جمله آمریکا و همچنین انتقاد شدید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ همراه شد.

اما کمیته بین‌ المللی پارالمپیک تصمیم گرفت تمام ورزشکان پارالمپیک روسیه را محروم کند و امروز دادگاه حکمیت ورزش این تصمیم را "در شرایط فعلی مناسب" خواند.

هیأت سه نفره بررسی این پرونده در دادگاه حکمیت همچنین اعلام کرد به زودی مبنای رأی خود را به صورت مشروح منتشر خواهد کرد.