برای نخستین بار و توسط دو دانشمند ایرانی در آمریکا

اختراع سلول خورشیدی که گاز CO2 و نور را به سوخت تبدیل میکند

محققان ایرانی در دانشگاه ایلینوی شهر شیکاگو موفق به اختراع نخستین نسل از سلول های خورشیدی ارزان قیمت که با بهره گیری از نور خورشید، گاز CO2 موجود در محیط را به سوخت قابل اشتعال مانند بنزین تبدیل می‌کند، شدند.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
دکتر امین صالحی خوجین و محمد اسدی

این یافته که در شماره ۲۹ ژورنال Science بنیاد دانش و دپارتمان انرژی دولت ایالات متحده آمریکا منتشر شده به نام دانشمندان دانشگاه ایلینوی به ثبت رسیده است. برخلاف سلول های خورشیدی معمولی که نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل و در باطری های سنگین نگهداری می‌کند، این نسل از سلول های خورشیدی اساسا به مانند گیاهان که در عمل فتوسنتز نور را با کمک جذب گاز CO2 به غذای خود تبدیل می‌کند می‌توانند منجر به تولید سوخت مایع و قابل اشتعال گردد.

انتظار می‌رود این اختراع باعث وقوع انقلابی در صنعت خودرو و انرژی شود چرا که با حذف باطری و کاهش وزن خودروها و تبدیل مستقیم نور و گازهای سمی به انرژی مایع می‌توان خودروهایی با کارایی بالاتر و آلودگی کمتر به بازار روانه کرد.

در سر همه گیری شدن این اختراع یک مشکل نه چندان کوچک وجود دارد و آن کم بودن نسبت کارایی آن در مقابل سوخت های فسیلی می‌باشد به طوری که تنها چهار درصد کارایی و توان این گونه سوخت ها را دارا می‌باشد. محققان امیدوارند تا با مطالعات بیشتر این نسبت را به میزان چشمگیری افزایش دهند.

از جمله مزیت های این نوع سوخت ایجاد CO2 معادل با آن چه که از محیط دریافت می‌شود است و در مقابل سوخت فسیلی تقریبا هیچ به حساب می‌آید.
همرسانی نوشتار: