جدیدترین کشف فضانوردان و نجوم شناسان

سیاره ای دیگر مانند زمین در نزدیکی منظومه شمسی

ستاره‌ شناسان می‌ گویند سیاره‌ ای را در نزدیکی منظومه شمسی شناسایی کردند که تقریبا هم اندازه کره زمین است و به دور ستاره پروکسیما قنطورس می‌ چرخد.

  1. ۱ سال،۱۰ ماه قبل
  2. ۰
سیاره ای دیگر مانند کره زمین

سیاره ای دیگر مانند کره زمین

ستاره‌ شناسان می‌ گویند سیاره‌ ای را در نزدیکی منظومه شمسی شناسایی کردند که تقریبا هم اندازه کره زمین است و به دور ستاره پروکسیما قنطورس می‌ چرخد.

نکته مهمی که دانشمندان در مورد این سیاره هم اندازه زمین کشف کرده‌ اند این است که سطح او می‌ تواند همچون زمین صخره‎ ای باشد و در فاصله و مداری از 'خورشید منظومه خودش' ( پروکسیما قنطورس ) حرکت می‌ کند که پدید آمدن آب به روی آن محتمل می‌ شود.

پروکسیما نزدیک‌ ترین ستاره به خورشید است.

پروکسیما حدود 40 تریلیون کیلومتر از ما فاصله دارد و با استفاده از فناوری‌ های امروزی در صنعت فضانوردی، یک سفینه اگر امروز به سوی این منظومه حرکت کند چند هزار سال دیگر به آن خواهد رسید.

با وجود این کشف سیاره‌ ای شبیه کره‌ زمین آن هم در نزدیک‌ ترین فاصله از منظومه شمسی، بسیار هیجان‌ انگیز است و می‌ تواند سرمنشاء تحقیقات جدید نجوم‌ شناسی شود.

گویلیم آنجلادا سرپرست تیم تحقیقاتی 'پِیل رِد دات' که این سیاره جدید را کشف کرده‌ اند و نتایج پژوهش‌ های خود را در مجله علمی نیچر منتشر کرده‌ اند می‌گوید: "اگر چه حتی فکر سفر به این سیاره در حال حاضر در حد یک داستان علمی - تخیلی است، اما به زودی شاهد آن خواهیم بود که احتمال عملی کردن چنین سفری در قالب پروژه‌ های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد و بالاخره یک روز چنین سفری ممکن شود."

چند ماه پیش، میلیاردر ماجراجو، یوری میلنر خبر داد حاضر است 100 میلیون دلار به روی پروژه‌ ای سرمایه‌ گذاری کند که بر طراحی و ساخت سفینه‌ ای کوچک متمرکز شود. سفینه‌ ای برای انجام سفرهای بین منظومه‌ ای که با استفاده از لیزر حرکت می‌ کند.

در صورت طراحی و ساخت چنین فضاپیمایی، این سفینه قادر خواهد بود با سرعتی معادل 20 درصد سرعت نور ( 300 هزار کیلومتر در ثانیه ) حرکت کند و به این ترتیب سفر به منظومه‌ های مجاور ما به جای چند هزار سال به چند صد سال تقلیل خواهد یافت.

با وجود این، آن طور که دانشمندان می‌ گویند امکان وجود حیات و یا زیست‌ پذیر بودن این سیاره نیازمند تحقیقات فراوان است و آنچه هم اکنون در مورد احتمال وجود آب و حیات به روی این سیاره گفته می‌ شود تنها در حد گمانه‌ زنی و فرضیات علمی باقی خواهدماند.