سرانجام دانش پزشکی به این مهم دست یافت

تصاویر/ عمل جراحی پیوند صورت

یک آتش نشان که در جریان عملیاتی در سال 2001 ‌صورت خود را به طور کامل از دست داده بود، سال گذشته تحت عمل 26 ساعته پیوند صورت قرار گرفت و حالا پس از یک سال با چهره‌ ای کامل به زندگی بازگشته است.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
عمل جراحی صورت


عمل جراحی صورت

بیشتر اجزای صورت و سر پاتریک هاردیسون بر اثر این حادثه به شدت سوخته بودند، به حدی که دیگر قابل شناسایی نبود اما پس از انجام جامع‌ترین عمل پیوند صورت جهان در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، چهره وی کاملا تغییر کرده و پزشکان با بی‌ سابقه خواندن آن، امیدوارند بتوانند نتایج مشابهی را بر روی چنین مواردی در آینده شاهد باشند.

در سپتامبر 2011، هاردیسون و سه آتش‌ نشان دیگر در حال عملیات نجات یک زن از درون یک خانه در حال سوختن بودند که سقف خانه فرو ریخت. اگرچه هاردیسون با حبس نفس خود توانست ریه‌ اش را نجات دهد اما صورت، سر، گردن و نیم‌ تنه بالای بدن وی دچار سوختگی درجه سه شد و گوش‌ها، لبها، بخش زیادی از بینی و تقریبا همه بافت پلک چشم او از بین رفت.

در سال 2015، پس از سال‌ ها درمان در بیمارستان و انجام بیش از 70 عمل جراحی، تیمی شامل 100 جراح و متخصص پزشکی به رهبری دکتر ادواردو رودریگز، رئیس بخش جراحی پلاستیک هانس‌ جورج ویس در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک یک عمل پیوند صورت بی سابقه روی هاردیسون انجام دادند که پیچیده‌ تر از همه تلاش‌ های پیشین بود.

به دلیل شدت جراحات هاردیسون، پزشکان هیچ چارچوبی برای اجرای پیوند در دست نداشتند؛ از این رو بر مدلسازی پیشرفته سه‌ بعدی و راهنماهای برش چاپی سه‌ بعدی برای سازگار ساختن اندام این آتش‌ نشان و اهداکننده تکیه کردند.

نتایج اولیه بسیار چشم گیر بود، اما اکنون پس از گذشت یک سال از بهبود و چندین عمل بعدی برای تنظیم پلک چشم ها و لب‌ ها، برداشتن لوله تغذیه شکمی و لوله تنفس نای، اصلاح پیشانی، چشم ها، چانه و گوش‌ ها، هاردیسون می‌ تواند فعالیت‌ هایی مانند شنا و رانندگی را که قبلا برایش ناممکن بود،‌ از سر بگیرد.

استفاده از ساختار استخوان صورت انتخابی به همراه چانه اهدایی به سلول‌ های بنیادی طبیعی مغز استخوان هاردیسون اجازه داد تا چهره پیوندی پس از جراحی، سریع‌ تر و بهتر ترمیم شود.

این اندام توسط یک دوچرخه‌سوار 26 ساله آمریکایی اهدا شده که در اثر حادثه دوچرخه‌سواری جان خود را از دست داده بود.





همرسانی نوشتار: