اولین پهپاد عمودپرواز در ایران

رونمایی از «رهام» ایرانی

به مناسبت هفته دولت با حضور وزیر دفاع 7 طرح مهم رونمایی شد. یکی از مهمترین این طرح‌ ها، نخستین پهپاد عمود پرواز با قابلیت اخذ داده های فتوگرامتری است؛ این پهپاد، رهام نام دارد.

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
پهپاد عمودپرواز

اندازه گیری رشد و توسعه پایدار در هر سطح و منطقه‌ ای نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات دقیق، قابل اطمینان و به روز است؛ در این راستا استفاده از پهپادها در نقشه برداری هوایی و اخذ داده‌ های مکانی به عنوان یکی از کاراترین روش های قابل استفاده در مناطق محدود و صعب العبور و مرزی می باشد که پهپادهای سنگین به دلیل محدودیت های خاصی که دارند فاقد این ویژگی هستند.

پهپاد عمودپرواز

این مدل پرنده بدون سرنشین با توانایی نشست و برخاست عمودی، برای عملیات در مناطق صعب العبور، کاربردهای دریایی، مناطق کوهستانی و جنگلی به‌ کار گرفته می‌ شود و با بهره گیری از این ویژگی، پرنده رهام قادر است در هر نقطه قابل نظر کاربر بنشیند و از هر نقطه مورد نظر بلند شود، در هر منطقه و بر روی هر هدف دلخواه در سطح پایین پرواز کرده و با سرعت سیر بالا گشت زنی نماید.

در حقیقت پهپاد رهام کلیه قابلیت های هواپیماهای بدون سرنشین را حفظ و با استفاده از سامانه عمود پرواز به محدودیت های آن فائق آید و می‌توان ادعا کرد که این محصول از مصادیق بارز همکاری صنعت دفاعی وزارت دفاع با دانشگاه ها و مراکز علمی کشور است.  
همرسانی نوشتار: