اولین پهپاد عمودپرواز در ایران

رونمایی از «رهام» ایرانی

به مناسبت هفته دولت با حضور وزیر دفاع 7 طرح مهم رونمایی شد. یکی از مهمترین این طرح‌ ها، نخستین پهپاد عمود پرواز با قابلیت اخذ داده های فتوگرامتری است؛ این پهپاد، رهام نام دارد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
پهپاد عمودپرواز
نوداد -

اندازه گیری رشد و توسعه پایدار در هر سطح و منطقه‌ ای نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات دقیق، قابل اطمینان و به روز است؛ در این راستا استفاده از پهپادها در نقشه برداری هوایی و اخذ داده‌ های مکانی به عنوان یکی از کاراترین روش های قابل استفاده در مناطق محدود و صعب العبور و مرزی می باشد که پهپادهای سنگین به دلیل محدودیت های خاصی که دارند فاقد این ویژگی هستند.

پهپاد عمودپرواز

این مدل پرنده بدون سرنشین با توانایی نشست و برخاست عمودی، برای عملیات در مناطق صعب العبور، کاربردهای دریایی، مناطق کوهستانی و جنگلی به‌ کار گرفته می‌ شود و با بهره گیری از این ویژگی، پرنده رهام قادر است در هر نقطه قابل نظر کاربر بنشیند و از هر نقطه مورد نظر بلند شود، در هر منطقه و بر روی هر هدف دلخواه در سطح پایین پرواز کرده و با سرعت سیر بالا گشت زنی نماید.

در حقیقت پهپاد رهام کلیه قابلیت های هواپیماهای بدون سرنشین را حفظ و با استفاده از سامانه عمود پرواز به محدودیت های آن فائق آید و می‌توان ادعا کرد که این محصول از مصادیق بارز همکاری صنعت دفاعی وزارت دفاع با دانشگاه ها و مراکز علمی کشور است.