نظام بیمه سلامت هلند بهترین در جهان

اصلاح نظام بیمه سلامت آمریکا بر اساس این الگو انجام شد

نظام بیمه درمانی هلند یکی از موفق ترین نظام های بیمه سلامت در دنیا می باشد .در نظام درمانی هلند بیمه سلامت برای همه افراد اجباری است جهت بیمه شدن می توان با یکی از شرکتهای متعدد بیمه سلامت قرار داد بست.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
بهترین نظام بیمه در جهان

بهترین نظام بیمه در جهان؛

در نظام درمانی هلند بیمه سلامت برای همه افراد اجباری است. جهت بیمه شدن می توان با یکی از شرکتهای متعدد بیمه سلامت قرار داد بست طبق این قرارداد شما باید مبلغی را بصورت ماهانه بعنوان هزینه بیمه پرداخت نمایید (مبلغ بیمه پایه در سال 2016 برای هر نفر حدود 100 یورو می باشد).  

در موقع بروز مشکل شما باید اول به دکتر خانواده که یک دکتر عمومی هست مراجعه نمایید که هزینه آن بطور کامل توسط بیمه پوشش داده می شود. در صورت لزوم دکتر خانواده شما را به دکتر متخصص ارجاع می دهد. هزینه دکتر متخصص توسط فرد باید پرداخت بشود. همینطور تمام هزینه های پزشکی غیر از هزینه دکتر خانواده، حتی هزینه داروهایی که دکتر خانواده تجویز می کند. 

 این هزینه ها تا یک سقف مشخص در سال که "ریسک خود" (eigenrisico) نامیده می شود باید توسط فرد پرداخت شود. میزان این سقف در سال 2016 مبلغ 385 یورو می باشد. هزینه های بالاتر از این سقف بطور کامل توسط بیمه پرداخت می شود.

البته در مورد کودکان و افراد زیر 18 سال تمام هزینه های بیمه و هزینه های درمانی رایگان می باشد. لذا این افراد به صورت رایگان بیمه می شوند و تمام هزینه های درمانی آنها هم توسط بیمه پرداخت می شود.

در کنار بیمه پایه می توان از بیمه های مکمل هم استفاده کرد. مثلا می توان با پرداخت مبلغی در حدود 15-20 یورو بیمه مکمل دندانپزشکی هم داشت که در انصورت تا یک سقف مشخص هزینه های دندانپزشکی را پوشش می دهد.

افراد و خانواده های کم درآمد در هلند از برخی کمک هزینه ها برخوردار می شوند که یکی از آنها کمک هزینه بیمه درمانی است بدین صورت که بخشی از هزینه پرداختی ماهانه جهت بیمه به آنها بازپرداخت می شود. این کمک هزینه با توجه به وضعیت درآمدی خانوار تا سقف 70 درصد هم می رسد.

نظام بیمه سلامت هلند بهترین در جهان
همرسانی نوشتار: