هواپیماهای پیش از انقلاب اسلامی

موزه‌های هوایی و هواپیماهای تاریخی ایران

پیش از انقلاب دو موزه هوانوردی در ایران وجود داشت، یکی در محل منزل محمد امیر خاتمی، فرمانده اسبق نیروی هوایی و دیگری در قدیمی‌ترین آشیانه‌های هواپیما در فرودگاه قلعه مرغی.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
هواپیماهای قبل از انقلاب

این دو موزه در سال ۱۳۵۰ تاسیس شدند؛

علاوه بر آن سه آشیانه تاریخی نیز که آلمانی ها و انگلیسی ها در سالهای ۱۳۰۳ تا ۱۳۰۷ ساخته بودند در میراث فرهنگی ثبت شدند. پس از ترور منصور ستاری، حبیب بقایی جانشین او دستور تعطیلی موزه قلعه مرغی را داد و در سال ۱۳۷۸ موزه دوشان تپه هم بسته شد و بعدا هواپیماهای موزه قلعه‌مرغی به دوشان تپه منتقل شدند و تا به حال در همان‌جا نگهداری می‌شوند اما این موزه به روی عموم بسته است.

یک فروند هواپیمای ترابری دِهاویلند کانادا DHC-4 بیوِر (Beaver) که به علت قابلیت نشست و برخاست از باندهای کوتاه برای انتقال پرسنل سیا و همچنین پرسنل شناسایی ارتش ایران به سایت شنود الکترونیکی و رادیویی سیا در بهشهر استفاده می‌شد. این هواپیما به مرکز نمایشهای هوایی تهران منتقل شد و در سال‌های اول در وضعیت بسیار خوبی قرار داشت و حتی موتورهای آن در وضعیتی نگهداشته می‌شدند که بتوان آنها را برای بازدید کنندگان روشن کرد.

هواپیماهای قبل از انقلاب

همان هواپیمای دهاویلند که در سال ۱۳۸۷ پس از رنگ آمیزی و بازسازی بیرون و جدا کردن تجهیزات داخلی تبدیل به دفتر شرکت بیمه سینا شد.

هواپیماهای قبل از انقلاب

سی-۴۷ داکوتا سازمان هواشناسی یکی از با ارزش‌ترین هواپیماهای موجود در ایران است. این هواپیمای تاریخی در سال ۱۹۴۴ ساخته و تحویل نیروی هوایی آمریکا شد و در عملیات ارباب (Operation Overlord) برای آزادسازی ساحل نرماندی در جنگ جهانی دوم استفاده شد. از این هواپیما برای تحقیقات هواشناسی بر فراز مناطق بیابانی ایران و همچنین بارور ساختن ابرها استفاده می‌‌شد و بعد از انقلاب به خواب ابدی فرو رفت.

هواپیماهای قبل از انقلاب

تنها فروند باقیمانده از شش فروند دِهاویلند کانادا DHC-۱ چیپ مانک (Chipmunk) باشگاه خلبانی شاهنشاهی ایران که در سال ۱۳۲۹ ساخته شدند و در سال ۱۳۳۵ به خدمت این باشگاه درآمدند. این هواپیما با رنگ نارنجی و سیاه در ردیف هواپیماهای موجود در نمایشگاه در سال ۱۳۸۹ دیده می‌شود.

هواپیماهای قبل از انقلاب

داخل بوئینگ ۷۲۷ شهباز یا قدس که شاه سابق ایران و بعد مقامات عالی‌رتبه جمهوری تا سال ۱۳۷۸ از آن استفاده می‌کردند و از سال ۱۳۸۷ در نمایشگاه هوایی به نمایش عمومی در آمد.

هواپیماهای قبل از انقلاب

یکی از دو فروند بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی عراق که در دی ماه سال ۱۳۶۹ برای در امان ماندن از گزند حملات هوایی متحدان به ایران منتقل شد و سپس به خدمت شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) در آمد و در نهایت در سال ۱۳۸۷ به نمایشگاه هوایی تهران منتقل شد. این هواپیما در دی ماه سال ۱۳۹۴ در همین محل اوراق شد.

هواپیماهای قبل از انقلاب

نخستین بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی ملی ایران که در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۵۰ تحویل ایران شد و بیستون نام‌ گرفت. این هواپیما نخستین جت منطقه‌ای کوتاه‌برد ایران بود. این هواپیما در سال ۱۳۸۷ به محوطه نمایشگاه منتقل و در دی ماه سال ۱۳۹۴ اوراق شد.

هواپیماهای قبل از انقلاب

نخستین هلیکوپتر ایران، یک فروند وستلند سیکورسکی ۵۵ که محمدرضا پهلوی شاه سابق ایران از آن استفاده می‌کرد .

هواپیماهای قبل از انقلاب

هواپیمای ایلیوشین ۱۴ در موزه ستاد نیروی هوایی ایران. این هواپیما در دهه ۱۳۳۰ شمسی از سوی شوروی سابق به شاه سابق ایران هدیه داده شد اما شاه ایران از آن استفاده نکرد و در نهایت آن به فرمانده نیروی هوایی، محمد خاتمی واگذار کرد

هواپیماهای قبل از انقلاب
همرسانی نوشتار: