نخستین روبوکاپ واقعی

گزارشی از نخستین مورد قتل یک انسان توسط روبات ها

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
روبوت های پلیس

برای آن چه که تاریخدانان نخستین مورد استفاده بشر از روبات ها برای کشتار می‌نامند، روز هفتم جولای ۲۰۱۶ (۱۷ تیر ماه ۹۵) روزی به یادماندنی و البته تلخ در حافظه تاریخ رسید.

در صبح آن جمعه سیاه، پلیس شهر دالاس از یک ربات ویژه خنثی سازی بمب و مین که روی یکی از بازوهای آن سلاح گرم نصب شده بود، برای هدف گیری و قتل یک مظنون پس از کشته شدن پنج افسر پلیس این شهر و زخمی شدن شمار دیگر از افراد استفاده کرد.

رییس پلیس شهر دالاس «دیوید براون» نقل می‌کند که «ما هیچ چاره دیگری برایمان باقی نمانده بود جز این که از این روبات ویژه خنثی سازی بمب استفاده کنیم. برای این منظور بازوی جداشونده آن که برای انجام عملیاتی نظیر قطع کردن سیم، بلند کردن و چرخاندن بسته های مضنون به بمب استفاده می‌شود را طوری برنامه ریزی کردیم تا بتواند از یک سلاح واقعی جهت نشانه گیری و شلیک استفاده کند.»

«الیزابت جو» استاد قانون شناسی دانشگاه کالیفورنیا به خبرنگاران گفت که این نخستین مورد رسمی و ثبت شده استفاده از روبات جهت شلیک به انسان ها در تاریخ به شما می‌آید.

البته این نخستین مورد از شلیک سلاح گرم توسط انسان نیست چرا که پیش تر ارتش به صورت مخفیانه و سری در نبردهایی به ویژه در خاورمیانه از این نوع از تسلیحات که بیشتر شباهت به یک تانک کنترل از راه دور دارد استفاده کرده بود. چرا که تفاوت عمده این نوع از تسلیحات با ربوت حادثه دالاس در نوع هوش مصنوعی بکاررفته در آنهاست.
همرسانی نوشتار: