AK-103 مشهور و کارآمد

مشخصات فنی کلاشنیکفی که ایران از روسیه خریده

بر اساس گزارش‌های منتشر شده ایران سلاح کلاشنیکف‌ ۱۰۳ را از روسیه خریداری کرده تا در اختیار نیروهای مسلح قرار بگیرد. AK-103 که برای به کارگیری نیروهای نظامی وارد کشور شده اما چه مشخصات فنی دارد؟

  1. ۱ سال،۹ ماه قبل
  2. ۰
ak103

کلاشنیکف یا آن طور که در ایران به کلاشینکوف یا کلاش مشهور است دیگر خودش را به خوبی در جهان ثابت کرده و یکی از از پر استفاده ترین تفنگ های خودکار در جهان است و بیشترین فروش را دارد. AK-103 توانایی شلیک 600 گلوله در دقیقه را دارد که امتیاز مهمی به حساب می‌آید.

آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کند که توسط میخائیل کلاشنیکف در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد. در سال‌های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت و در دهه ۱۹۶۰ آکاام (کلاشنیکف مدرن) و در سال ۱۹۷۴ آکا-۷۴ که کالیبر آن به ۵٬۴۵ کاهش پیدا کرده و از فشنگ ۳۹×۵٫۴۵ استفاده می‌کند، در ارتش شوروی جایگزین آن شد. از سال ۱۹۹۱ آکا-۷۴ام سلاح سازمانی امروزین روسیه انتخاب شده و از دهه ۱۹۹۰ ساخت سری آکا-۱۰۱ این اسلحه که از کالیبرهای دیگر استفاده می‌کند آغاز شد. در AK-103  بار دیگر از کالیبر مشهور ۳۹×۷٫۶۲استفاده شده است. کارآمدی این سلاح به ویژه در شرایط جوی مختلف باعث شده تا در نیروهای عملیات ویژه روسیه(Special Operations Forces) و همچنین در نیروهای ویژه پلیس روسیه (Special Police Groups) نیز به کار گرفته شود.

پایه طراحی بر اساس AK-74M قرار دارد و عمده بدنه سلاح از جنس پلیمر و قطعات پلاستیکی ساخته شده است. استفاده از همان کالیبر AK-74M برای نیروهای مسلح ایران که سابقه طولانی در استفاده از این سلاح دارند مهم به حساب می‌آید.

AK-103 وزنی در حدود 3 کیلو و 600 گرم داشته و طول آن 943 میلی متر است. نواخت تیر آن 600 گلوله در دقیقه و سرعت دهانه گلوله در آن 715 متر بر ثانیه است. برد موثر آن در حدود 500 متر است. این سلاح در بازار صادرات نیز حضور داشته و به هندوستان، لیبی و عربستان صادر شده است. ونزوئلا خط تولید این سلاح را از روسیه خریداری کرده است و از آن به عنوان سلاح سازمانی ارتش خود استفاده می کند. مدل AK-104 در حقیقت مدل کارابین AK-103 است که با وزنی در حدود سه کیلو و 200 گرم، طول 824 میلی متر و نواخت تیر 600 گلوله و سرعت دهانه 650 متر بر ثانیه به بازار عرضه شده است.

مدل AK-103 قابلیت نصب انواع دوربین‌ها از جمله دوربین دید در شب و همچنین پرتابگر نارنجک را فراهم می‌کند. پوشش محافظ بدنه اسلحه به شکلی است که حداکثر مقاومت را به ویژه برای بخش‌های فلزی مهیا می‌کند. روسیه، هند، ونزوئلا، لیبی، نامیبیا و اکنون ایران دارندگان رسمی این سلاح هستند.