بهشت خیلی دور نیست

10 جزیره زیبای دنیا را بهتر بشناسید

جزیره‌ها نباید حتما رابطه‌ای با تبه‌کارها مانند تبه‌کار فیلم «نیکد گان» (The Naked Gun) یا نیک نک (Nick Nack) در فیلم «مردی با تپانچه‌ی طلایی» داشته باشند تا به تخیلات شما رنگ واقعیت بدهند. نه، درواقع، جزیره‌های کوچک و مجمع‌الجزایر واقعی بسیاری وجود دارند که رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می‌کنند.

  1. ۲ سال،۳ ماه قبل
زیباترین جزایر جهان

10 تا از زیباترین جزیره های جهان

1. مالدیو (The Maldivs)

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.

زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هند و اروپایی است و شباهت هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است. 

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد. 

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود. 

جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.

مالدیو

2. جزایر یونان (Greek Islands )

یونان تعداد جزیره‌های فراوانی دارد که شمار آنها حتی تا ۶۰۰۰ جزیره نیز می‌رسد. بسیاری از این جزیره‌های خالی از سکنه هستند و یا تنها جنبه تفریحی دارند. بزرگترین جزیره در این کشور جزیره کرت است گه خود به تنهایی یکی از استان‌های این کشور را تشکیل می‌دهد. مرکز این استان شهرستان ایراکلیون است. بسیاری از جزیره‌های این کشور که خالی از سکنه هستند توسط افراد مشهور و ثروتمند خریداری می‌شوند.

جزایر یونان

3. سیسیل (Sicily)

قدیمی‌ترین اقوام ساکن در این جزیره، سیکانرها بودند که توسط مهاجرین سیکولرهاکه بخشی از ایتالیکرهابودند، به غرب رانده شدند. این جزیره به استعمار فنیقیها درآمده و از اواسط قرن هشتم (پیش از میلاد)، یونانیها به این جزیره مهاجرت نموده و با ساختن شهرهای ناکسوس- مسینا- کاتانیا- سیراکوس- گلا- آگریگنت و چندی دیگر، سیسیل را به مرکز فرهنگ و تمدن یونانی در غرب مبدل ساختند. بخش غربی جزیره و شهر پالرمو تحت تسلط کارتاژها قرار داشت که این خود دلیلی بر کشمکشهای آتی این سرزمین بود. پس از جنگ پونیسیسیل به تصرف رومی ها درآمده و نام «انبار غله ایتالیا» بدان تعلق گرفت. 

سیسیل

4. سنت بارتز، کارائیب (St. Barths, Caribbean)

منطقه کارائیب همیشه نقطه محبوبی برای گردشگران بوده است، به خصوص گردشگرانی که از مناطق سرد دنیا می آیند. جزیره آتشفشانی سنت بارتلمی یا اختصاراً سنت بارتز اخیراً یکی از جزایر محبوب در کارائیب شده که صخره های مرجانی متعدد آن را احاطه کرده اند. زبان، فرهنگ و آشپزی آن عمدتاً فرانسوی است. قایق های تفریحی متعددی در ساحل این جزیره در حال گشت زنی هستند و روزی نیست که یکی از ستاره های معروف را در قایق لوکس خود در این آبها نبینید. ستاره هایی همچون بیانسه، ماریا کری و اوما ثورمان در این جزیره دیده شده اند.

سنت بارترز

5. جزایر بالئاری (Balearic Islands)

جزایر بالئاری (به اسپانیایی: Islas Baleares)، مجمع‌ الجزایری در غرب دریای مدیترانه و نزدیک به ساحل شرقی شبه‌جزیرهٔ ایبری است  یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا و یکی از ۵۰ استان آن به‌شمار می‌آید.  پایتخت این استان پالما دمایورکا و ۶۷ دهستان دارد.  این منطقه شامل جزیره‌های مایورکا و مینورکا، ایبیزا، فورمنترا و چند جزیرهٔ کوچک دیگر است که همه از مناطق گردشگری مشهور اروپا هستند.

جزایر بالئاری

6. سیشل (The Seychelles)

کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند. پایتخت آن ویکتوریا است. سیشل از مجمع‌ الجزایری شامل ۱۱۵ جزیره تشکیل شده‌است که در حدود ۱۵۰۰ کیلومتری خاور خاک اصلی قاره آفریقا واقع شده‌اند. این جزایر در شمال خاوری ماداگاسکار قرار گرفته‌اند. سیشل با ۸۶٫۵۲۵ نفر جمعیت یکی از کمترین جمعیت‌ها را در میان کشورهای آفریقا دارد. شاخص توسعه انسانی آن اما در میان بالاترین‌ها در آفریقا است. جزایر سیشل آب‌وهوای دریایی استوایی دلپذیری دارند و گردشگران زیادی از این جزایر دیدن می‌کنند. تنها یک‌سوم از جزایر سیشل مسکونی هستند و ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در جزیره اصلی یعنی جزیره «ماهه» نشیمن گزیده‌اند. جزیره ماهه ۲۷ کیلومتر درازا و ۳ تا ۸ کیلومتر پهنا دارد و پایتخت کشور نیز در همین جزیره واقع شده‌است. این جزایر در میانه‌های سده هجدهم مستعمرهٔ فرانسه شد، در ۱۸۱۴ به بریتانیا واگذار گشت و در ۱۹۷۶ استقلال یافت.

سیشل

7. کاپری (Capri)

کاپری جزیره‌ای کوچک در خلیج ناپلس است که از نظر افسانه شناسی و تاریخی بسیار غنی است. بر اساس افسانه‌ها، در این محل پریان دریایی با خواندن آوازهای دلفریب، ملوانان را به کام مرگ می‌کشاند.

کاپری

8. باربادوس (Barbados)

کشور باربادوس که تنها از یک جزیره تشکیل شده در میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی و شمال شرق ونزوئلا قرار دارد. این جزیره دارای سنگ‌های سرخ‌رنگ و صخره‌های مرجانی است.

باربادوس

9. موریس (Mauritus)

جزیره موریس در جنوب غربی اقیانوس هند قرار دارد که همراه با چند جزیره دیگر، جزایر برندون، رودریگوئس و آگالگا، کشور جزیره‌ای موریس را تشکیل می‌دهند که در سال ۱۵۰۵ توسط پرتغالی‌ها کشف شد.

موریس

10.جزیره مالت (Malta)

کشوری در جنوب اروپا در مرکز دریای مدیترانه است. این کشور از مجمع‌الجزایر کوچکی تشکیل شده که نقش استراتژیک مهمی در طول تاریخ داشته‌است و مکان مبارزه و برهم کنش بین اروپای در حال شکل‌گیری و فرهنگ و تمدن قدیمی تر آفریقا و خاورمیانه بوده‌است. پایتخت این کشور، شهر والِتا می‌باشد.

مالت