سفر به نخستین شهر خشتی جهان

یزد دومین شهر تاریخی جهان

«یزدگرد در سر راه خود به خراسان زمینى زیبا دید و گفت من در اینجا شهرى به نام یزدان خواهم ساخت که همان یزدان شهر است. بنایان در کار آمدند و به کار مشغول شدند و چون به نام یزدان مى‏ساخت آن را یزدان کرت نام نهاد، اسم او که شاپور بود به یزدگرد مشهور شد و بعد از آن این خطه به یزد معروف گردید.

  1. ۱ سال،۸ ماه قبل
  2. ۰
دومین شهر تاریخی جهان

شهر تاریخی یزد؛

در برخی از کتب تاریخی ، تاریخچه شهر یزد چنین بیان شده است. هرچند که حسن پیرنیا در کتاب تاریخ ایران باستان عنوان کرده است نام یزد نخستین‌بار «ایساتیس» بوده و در قلمروى حکومت مادها قرار داشته است. انتخاب بافت تاریخی یزد به عنوان نخستین پرونده ایران برای ثبت یک شهر در فهرست جهانی یونسکو را می‌توان انتخابی هوشمندانه و درست دانست. بافت تاریخی وسیع، بکر بودن و اصالت این بافت و همچنین وفاداری و علاقه مردم این شهر به تاریخ و فرهنگ اصیل‌شان موضوعی است که باید در جهان به آن بالید. یزد در جایی حوالی قلب نقشه ایران قرار دارد ، شهری که مردمانش آن را شهر قنات و قنوت و قناعت می‌خوانند و مسافران آن را شهر شیرینی ‌ها.

شهر تاریخی یزد

 یزد دومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا ، قرار است جهانی شود. قرار است همه مردم دنیا با بادگیرهایش و ساختار منحصر به فرد آن آشنا شوند و وسعت خشت و گل ساده‌اش در معماری ساختارمند و پر از اندیشه و اصول آن چشم جهان را خیره کند. به گواه تاریخ تا به حال جنگ و بلایای طبیعی نتوانسته آسیبی به این شهر و مردمانش بزند و همین است که در تاریخ از شهر بادگیرها به عنوان شهری امن یاد می شود و همین است که مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی درباره یزد در سفرنامه‌اش آورده است که تجار جاده ابریشم این شهر را به لحاظ امنیت مالی و جانی آن دوست دارند. واژه یزد ، نامى است باستانى که ریشه در یشْتْ (yast) به معانى نیایش ، پرستش ، ستایش و ایزد دارد. یکى از فصول پنجگانه اوستا هم به این نام یعنى «یشت» خوانده شده است.

شهر تاریخی یزد

مسن‌ترین درخت جهان

سرو چهار هزار ساله ابرکوه را می‌توان مسن‌ترین موجود زنده جهان نامید. هرچند گفته می شود در کشور سوئد نیز درختی وجود دارد که از سرو ابرکوه قدیمی ‌تر است اما اکنون از درخت پیر سوئد تنها ریشه‌ های آن باقی مانده در حالی که سرو کهنسال شهرستان ابرکوه در قلب ایران آرام زندگی می ‌کند.

شهر تاریخی یزد

طولانی ترین قنات ایران

طولانی ‌ترین قنات ایران به نام «قنات زارچ» با طول صد کیلومتر در استان یزد قرار دارد. که اخیرا در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. این قنات یکی از کهن‌ ترین قنات‌ های ایران به شمار می ‌آید که سابقه‌ای بیش از سه هزار ساله دارد. طول کوره قنات زارچ بیش از ۷۱ کیلومتر بوده و تعداد چاه ‌های آن دو هزار و ۱۱۵ حلقه شمارش شده است.

شهر تاریخی یزد

بلندترین بادگیر جهان

بادگیر باغ دولت آباد یزد در شمار زیباترین بادگیرهای دوره زندیه و قاجاریه با قدمتی ۲۷۰ ساله به عنوان بلندترین بادگیر جهان به حساب می ‌آید.

شهر تاریخی یزدهمرسانی نوشتار: